(Yaşar Üniversitesi) ve (BETONART) İşbirliğinde “Stuffed Cast” Atölyesi!

Bu yıl ilk kez düzenlenen Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Festivali INARfest kapsamında, 15 – 16 Kasım 2017 tarihleri arasında Yaşar Üniversitesi ve BETONART iş birliğinde bir seminer ve atölye çalışması gerçekleşti.

Betonun tasarım olasılıklarını, yeni üretim yöntemlerini keşfetmeyi amaçlayan bu çalışmada öğrenciler dijital ve analog araçlar kullanarak mobilya olarak da kullanılabilecek beton strüktürler tasarlayıp uyguladı.

 

15 Kasım’da 11:30-13:20 arasında herkesin katılımına açık bir seminer ile TUŞPA ve Urban Atölye kurucusu tasarımcı mimar Nilüfer Kozikoğlu betonu ve tasarım olasılıklarını, BETONART dergisi editörlerinden Neslihan İmamoğlu ise BETONART Mimarlık Yaz Okulu çalışmalarını anlattı.

Seminerin ardından, Rana Vanlı Ballar ve Cemre Çubukçuoğlu tarafından yürütülen Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü “Sokak Mobilyaları” dersi kapsamında Nilüfer Kozikoğlu ile Urban Atölye ekibinden mimarlar Gülay Elbasdı, Nevzat Kuru ve Hande Kocabaş moderatörlüğünde “Stuffed Cast” atölyesi gerçekleştirildi. Bu çalışmada öğrenciler, Urban Atölye’nin daha önce üzerine çalıştığı ve çıktılarını Antalya Mimarlık Bienali ve Design Week Turkey kapsamında sergilediği, beton ve kumaş kalıp ile daha karmaşık ve içi boşluklu hafif bir strüktür elde etmeyi mümkün kılan “AlveOsis” yöntemini denedi.

 

İlk gün öğrenciler mimarlıkta hesaplamalı tasarım ile ilgili bir sunum dinlediler. Rhino programı ve Grasshopper eklentisi kullanarak dijital ortamda kalıp modelleyen öğrenciler bu program üzerinden kumaş kalıp için patron elde ettiler. Çıktısını aldıkları patronlara göre kumaşları kestiler. Bu patronlara göre ya kendileri dikerek ya da bir terzi yardımı ile kumaş kalıpları hazırladılar.

İkinci gün öğrenciler kumaş kalıplarını daha önce hazırlamış olduklar 1m x 1 m. karkaslara gerdiler. Ardından kumaş kalıpları talaş ile doldurup kalıbın etrafını betonla sardılar. Bu betonlama işleminin ardından kalıplar kurumaya bırakıldı.

 

İkinci günün sonunda öğrenciler çalışmalarını Yaşar Üniversitesi mimarlık ve iç mimarlık bölümlerinden öğretim görevlilerin ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleşen juride anlattılar.

 

Atölyenin sonuç ürünleri Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nün atölye ve seminer haftası INARfest kapsamında 13-22 Kasım tarihleri arasında Yaşar Üniversitesi Rektörlük Fuaye alanında sergilendi.