(Kastamonu Entegre) Rusya Tesisi, “GoodWood 2017 Derecelendirme Ödülü”nü Kazandı!

Kastamonu Entegre’nin ürünleri ve aldığı ödüllerle öne çıkan Rusya MDF Tesisi, Rusya’da düzenlenen GoodWood 2017 bünyesindeki FSC Çevre Derecelendirmesi’ne katıldı. Tesis, ürünlerin önde gelen çevre standartlarının uyumlarına yönelik değerlendirme sonucunda  “Zemin Kaplamaları Üretici ve Satıcıları” ödülünün sahibi oldu. Ödülü, Rusya Tesisi Genel Müdürü Ali Kılıç teslim aldı.

Kastamonu Entegre Rusya MDF Tesisi, GoodWood 2017, FSC Çevre Derecelendirmesi’nde, mobilya, yer döşemeleri, iç kapı üreticisi çok sayıda şirketi geride bırakarak “Zemin Kaplamaları Üretici ve Satıcıları” ödülünü aldı. Derecelendirme, kullanılan ahşabın menşei yasallığı, ahşap çeşitlemesinde nadir cinslerin bulunmaması, ürünlerin sağlık açısından güvelikleri ve çevre politikası açısından şirketin sağlamlık derecesi gibi kriterler göz önünde bulundurularak yapıldı. GoodWood 2017 ödülü, Rusya Forest Stewardship Council (WSC), Rusyanın Mobilya ve Ağaç işleme kuruluşları Birliği (AMDPR) ile kar gütmeyen Rusya Ekolojik Standartlar ve Derecelendirme Ulusal Bürosu ile CIS (NBRESR) gibi teşkilatlar tarafından kuruldu.

Tesisin, FSC sertifikasına sahip olması kadar, ürünlerin kalite özelliklerinin önde gelen uluslararası çevre ve güvenlik standartları ile uyumlu olmalarının, ham madde tedarikçileri, üreticiler ve perakendeciler arasındaki ilişkilerin kurulmasında önemli bir unsur olduğunu vurgulayan Rusya Tesisi Genel Müdürü Ali Kılıç, GoodWood ilgili şu açıklamalarda bulundu, “GoodWood işareti iç mekan tasarımı ve mimarlık alanındaki profesyonellerin kullandıkları yer döşemelerinin, çevre açısından yeterli olduklarının bir teyididir. Ürünlerimizin kalitesinin böyle yetkili çevre teşkilatları tarafından teyit edilmesinden ötürü onur ve gurur duyuyoruz.”dedi.

Mebel Moscow Uluslararası Mobilya, Yan Sanayi ve Döşemelik Ürünler Fuarı’nın katılımcıları arasında yer aldığını ve oldukça ilgi gördüklerini belirten Kılıç,“Toplamda yaklaşık 400 milyon euro değerinde yatırım bedeliyle bölgenin en büyük Türk yatırımı olarak birinci fazı 2014 yılında, ikinci fazı 2016 yılında tamamlanan tesis, yıllık 1 milyon  m3 MDF ve 35 milyon m² Floorpan marka laminat parke üretim kapasitesi ile öne çıkıyor. Tesis bu üretim kapasitesiyle sadece Rusya’nın değil, dünyanın sayılı en büyük kapasiteli tesislerinden biri niteliği taşıyor.” dedi.

Ödülleriyle öne çıkan tesis

Kastamonu Entegre’nin Tataristan yatırımı, Alabuga Serbest Ekonomi Bölgesi’nin varlığı, konumunun lojistik açıdan uygun olması, yeterli hammadde ile enerji kaynaklarının olması  bakımından büyük önem taşıyor. Tesis, Tataristan’ın başkenti Kazan’da düzenlenen “EKO Lider – 2014” isimli çevre yarışmasında, yağmur suyunun üretimde kullanılması, kendi elektrik ve ısı üretimini sağlayan gaz tribünü, atık su üretim ünitesi gibi çalışmalarından dolayı ahşap panel sektöründe “Çevre dostu üretim tesisi” ödülü kazandı.  Ayrıca tesis, sahip olduğu FSC, CE, ISO 9001,ISO 14000 kalite belgeleriyle 2015 yılında “Rusya Kalite Lideri” seçildi. Tesis,  geçtiğimiz mart ayında, Rusya Sanayiciler ve Girişimciler Birliği (RSPP) tarafından “İthalatı Azaltan En İyi Proje Ödülü”ne layık görüldü.Gerçekleşen törende Kastamonu Rusya Genel Müdürü Ali Kılıç ödülü, Birlik Başkanı Alexander Shotkin’in elinden aldı. Ödül töreninin gerçekleştiği kongreye Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yanı sıra, Rus Hükümeti üyeleri, Rusya’nın önde gelen iş adamları katılım gösterdi.


Kastamonu Entegre
1937 yılında temelleri atılan Hayat Holding çatısı altında 1969 yılında kurulan Kastamonu Entegre, ilk tesisi olan Yonga Levha Fabrikası ile 1971 yılında Kastamonu’da üretime başladı. 2016 yılı itibariyle yıllık 2.4 milyon m³ MDF, 2.6 milyon m³ yonga levha, 70 milyon m² laminat parke, 19.5 milyon adet kapı paneli ile toplamda 5 milyon m³ ahşap levha üretim kapasitesine sahiptir. 2016 yılında 440 milyon dolar yurtdışı faaliyetlerinden kaynaklı olmak üzere 1.1 milyar dolar konsolide ciro gerçekleştiren Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi, Türkiye’de sektör liderliğinin yanı sıra Avrupa’da 4’üncü sırada, dünyada ise 7’inci sırada yer almaktadır. Kastamonu Entegre’nin yurt içinde Gebze, Kastamonu, Balıkesir, Samsun, Tarsus ve Adana’da, yurt dışında ise; Romanya, Bulgaristan, Rusya, İtalya ve Bosna Hersek’te olmak üzere 18 ayrı üretim tesisi bulunmaktadır. Toplam 96 ülkeye ihracat gerçekleştiren Kastamonu Entegre, 5 bin 700 kişiye istihdam sağlamaktadır. Kastamonu Entegre, ISO 9001 Kalite, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği, ISO 50001 Enerji Yönetimi, FSC (Sürdürülebilir Orman Yönetimi) kalite sistemleri ile Medepan markalı MDF ürünleri için TSE E0 Belgesi ve dünyanın önemli sertifikalandırma kuruluşlarından WKI tarafından verilen CARB Phase2 (California AirResources Board) ile TURQUALITY® Belgesi’ne sahiptir. Kastamonu Entegre, TSE ve Avrupa Normları’na (EN) uygun üretim yapmaktadır. www.keas.com.tr