(Fujifilm), ALTINCI “Açık İnovasyon Merkezi”ni İstanbul’da Hayata Geçirdi!

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Fujifilm, fotoğraftan medikale, grafik sistemlerden endüstriyel ürünlere kadar uzanan teknolojik alt yapısını girişimcilere açıyor. Yıllık global cirosunun yüzde 7’sini AR-GE’ye ayıran Fujifilm, Japonya, Amerika, Hollanda, İspanya ve İngiltere’den sonra altıncı ‘Açık İnovasyon Merkezi’ni İstanbul’da hayata geçirdi.

Fujifilm’in İstanbul merkez binasında faaliyet gösterecek olan “Açık İnovasyon Merkezi”nin açılışı önceki gün yapıldı. Fujifilm Ortadoğu ve Türkiye Başkanı Jun Higuchi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen davete Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, İstanbul Ticaret Odası ve Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle farklı üniversitelerden üst düzey yetkililer katıldı. Konuklara, Jun Higuchi, Fujifilm Türkiye Genel Müdürü Cengiz Metin ve Fujifilm Avrupa İnovasyon Merkezi Direktörü Sander Vermeulen tarafından Açık İnovasyon Merkezi’nin faaliyetleri hakkında bilgi verildi.

 

Türkiye 15 Ülkenin Yönetim Merkezi

Başarılı çalışmalar nedeniyle daha önce Kazakistan, Özbekistan ve Azerbaycan’ın da içinde bulunduğu 15 ayrı ülkenin yönetim merkezi olan Fujifilm Türkiye, şimdi de “İnovasyon Üssü” oldu. Açık İnovasyon Merkezi, Türkiye’nin yanı sıra Kafkaslar, Orta Asya, Balkanlar, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden gelen fikirlerle farklı teknolojilerin geliştirilmesine ev sahipliği yapacak. Fujifilm’in Türkiye’deki ana faaliyet alanları olan medikal sistemler, grafik sistemler, endüstriyel ürünler, dijital kamera ve fotoğraf baskı ürünlerinin dışında; global know-how’ı da tüm şirketlere, üniversitelere ve girişimcilere açık olacak. Öncelikli olarak “Sağlık, enerji, çevre ve endüstri” konularında çalışmaları, projeleri ve fikirleri olan potansiyel iş ortakları; iş birliği fırsatlarını değerlendirmek için bu merkezi ziyaret edebilecek.

İnovasyondan Gelen Değer

Fujifilm’in inovasyona büyük önem verdiğinin ve bunu logosuyla birlikte kullandığı global bir slogana dönüştürdüğünün altını çizen Fujifilm Ortadoğu ve Türkiye Başkanı Jun Higuchi, “Value from Innovation (İnovasyondan Gelen Değer) sloganı Fujifilm’in potansiyelini ortaya çıkarıyor. Bununla beraber, yarının iş kollarını ve yaşam tarzını yaratmak için yenilikçi teknolojileri, ürünleri ve hizmetleri sürekli olarak geliştirmeye yönelik taahhüdünü anlatıyor. İnovasyon merkezimiz, gelişmiş teknolojilerle geleceğe öncülük edecek. Devlet kurumları ile de iş birliği yaparak, ihtiyaç duyulan araştırma ve geliştirme projelerine katkı sağlamaktan mutluluk duyacağız” dedi.

Fujifilm Ortadoğu ve Türkiye Başkanı Jun Higuchi

“İlham Verecek”

“Misyonumuz; sürdürülebilir kurumsal faaliyetlerimiz sayesinde dünya çapındaki tüm insanların yaşam kalitesini arttırmaya yardımcı olmaktır.” diyen Fujifilm Ortadoğu ve Türkiye Başkanı Jun Higuchi, “Fujifilm Türkiye Açık İnovasyon Merkezi yaklaşık 50 ülkeye hizmet verecek. Kazakistan’dan Güney Afrika’ya uzanan ve Orta Doğu’yu da kapsayan geniş coğrafyada, potansiyelinden dolayı İstanbul’u inovasyonun merkezi olarak konumlandırdık. Fujifilm’in tüm global know-how’ını iş dünyasına ve fikirlere açıyoruz. Açık İnovasyon Merkezi’miz, küresel yeniliklerin keşfedilmesine olanak sağlayacak. Fotoğraf filmiyle başladık; medikale kadar uzanan çok sayıda temel teknoloji geliştirdik. Çok daha ileri ürünleri geliştirmek amacıyla bu teknolojileri etkin bir şekilde kullanıma soktuk. Bu merkez, Fujifilm’in teknik ilerlemelerini takip etmek isteyen geniş bir coğrafyadaki girişimcilere ve yeni teknolojiler ile yakın ilişki kurmak isteyenlere ilham verecek. Gelin, fikirlerinizi teknolojimizle harmanlayalım” dedi.

Fujifilm Türkiye Genel Müdürü Cengiz Metin

Açık Çağrı

Fujifilm Türkiye Genel Müdürü Cengiz Metin de iş birliği çağrısı yaparak, “Öncelikli olarak devlet kurumları ve üniversitelerle iş birliği halinde olacağız” dedi. İnovasyon alanında buluşmak için ortak bir platform oluşturduklarını, Fujifilm’in oldukça zengin teknolojik alt yapısını ve bilgi birikimini geniş bir yelpazede sunacaklarını belirten Cengiz Metin şöyle devam etti, “Sağlık,  endüstri ve teknoloji alanında çözümlerimiz var. Burada iş ortaklarımızla önemli projeleri geliştirerek anlaşmalar yapmayı hedefliyoruz. Buradan açık çağrı yapmak istiyorum, mevcut fikirleri olanlarla karşılıklı ürün geliştirmeleri yaparak inovatif çözümler sunmak istiyoruz. Fujifilm’in derin teknolojisini Türkiye ile paylaşmaya hazırız.”

“Türkiye Çok Avantajlı”

İnovasyon merkezinin açılışı için Hollanda’dan gelen Fujifilm Avrupa İnovasyon Merkezi Direktörü Sender Vermeulen ise, Türkiye’nin coğrafi konumu itibariyle çok avantajlı olduğunu belirterek, “İnanıyoruz ki, Türkiye’de çok olumlu gelişmeler kaydedeceğiz. Buradaki bilgi alışverişlerini sürekli araştırıyor ve geliştiriyor olacağız” dedi.