ALTCITY ISTANBUL”un Katılımcıları Belirlendi!

Birleşik Krallık’ın kültürel ilişkiler ve eğitim fırsatlarından sorumlu, farklı ülkelerden insanların karşılıklı anlayışa dayalı ilişkiler geliştirmesi için çalışan uluslararası kuruluşu British Council ile Zorlu Holding ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin günümüzün en önemli kavramlarından biri haline gelen dijital dönüşümü desteklemek üzere hayata geçirdiği Digi.logue platformunun yaratıcı ve eğitici işbirliğiyle düzenlenen AltCity Istanbul projesinin katılımcıları belirlendi.

Farklı disiplinlerden gelen ve Türkiye’de yaşayan sanatçıların başvuruda bulunarak, iki hafta boyunca tam zamanlı bir çalışmanın parçası olma fırsatı sunan AltCity Istanbul’un jüri üyeleri; eğitmen, sanatçı ve İskele 47’nin kurucu ortağı Bager Akbay, sanat ve tasarım alanlarında kolektif işler üreten NoHlab’in kurucu ortağı ve sanatçı Candaş Şişman, İstanbul Teknik Üniversitesi akademisyenlerinden Doç. Dr. Ebru Yetişkin, British Council Sanat Direktörü Esra A. Aysun, Bahçeşehir Üniversitesi akademisyenlerinden, BUG Oyun Laboratuvarı’nın kurucu ve direktörü Yrd. Doç. Dr. Güven Çatak, Digi.logue Proje Yöneticisi Lalin Akalan ve Birleşik Krallık merkezli dijital sanat grubu Squidsoup’un kurucusu ve yaratıcı direktörü Anthony Rowe oldu. 200’ü aşkın başvuru arasından programa dahil olmaya hak kazanan 12 katılımcı, proje kapsamında Birleşik Krallık’ın önde gelen dijital sanat gruplarından Squidsoup’un mentorluğunda gerçekleşecek atölye çalışmalarıyla dijital dünyanın imkanlarından faydalanacak.

Fiziksel alan algısını ve anlamını değiştirmek ve yönetmek için binlerce noktasal kaynaktan gelen kontrollü dijital ışıklar kullanan Squidsoup’un Bloom ve Submergenceprojelerini baz alan ve iki farklı teknolojik yaklaşımın kullanılacağı atölyelerle katılımcılar, işlerin örneklerini sıfırdan üretebilme imkanına sahip olacak. Sanatçılar, yaratıcı/teknik danışmanların eşliğinde, 3-6 kişilik küçük gruplar halinde çalışmalarını hayata geçirecek.

Salford Quays merkezli dijital sanat programcıları Quays Culture’ın yapımcılığını üstlendiği projenin, iki haftalık eğitim sürecinin ardından sanatın farklı alanlarıyla ilgilenen katılımcılar tarafından, yaratıcı ekiple birlikte yeniden yorumlayacağı dijital sanat eseri, 14 Kasım Salı gününden itibaren Zorlu PSM Digi.logue Space’te sergilenecek.

AltCity Istanbul projesinde yer almaya hak kazanan isimler:

Betül Aksu, Bilal Yılmaz, Deniz Derbent, Ege Selçuk, Ethem Cem Bağırsakçı, Gülfidan Özmen, Hazal Döleneken, Meltem Şahin, Özcan Saraç, Sadi Kerim Dündar, Ufuk Barış Mutlu, Zeynep Budak


Digi.logue ve Digi.logue Space:
Zorlu Holding ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi, günümüzün en önemli kavramlarından biri haline gelen “dijital dönüşümü”, Digi.logue adını verdiği bir platformla destekliyor. Dijital dönüşümün kitleler üzerindeki öneminin farkında olan platformun web sitesi digilogue.com ve Zorlu PSM’de oluşturulan Digi.logue Space adındaki özel alan, çağımızın gerekliliği sayılan dijital dönüşümün, mimari, müzik, sanat, moda, sinema gibi farklı alanlarda kesişmesi sonucunda yaratıcı endüstride olan ve bu dünyayı anlamak, yeteneklerini geliştirmek isteyenleri buluşturma hedefi taşıyor.

British Council:
Birleşik Krallık’ın kültürel ilişkiler ve eğitim fırsatlarından sorumlu uluslararası bir kuruluş olan British Council,1934 yılında kuruldu. Dünya genelinde 100’ü aşkın ülkeyle, kültür-sanat, İngilizce, eğitim ve sivil toplum alanlarında beraber calışıyor. Her yıl 20 milyondan fazla kişiyle yüz yüze iletişimde olan kurum, 500 milyonun üzerinde kişiye de internet üzerinden, radyo ve TV programlarımızla ve basılı yayınlarıyla ulaşıyor. Kraliyet Tüzüğü ile tüzel kişilik kazanmış bir hayır kurumu ve bir kamu kuruluşu olan British Council, Türkiye’de 1940 yılından bu yana faaliyetlerini aralıksız olarak sürdürüyor.