AMASYA-TOKAT KAVŞAK YOLU KÖPRÜSÜ, (Doka) Sistemleri ile İnşa Edilecek…

Türkiye’de sayısız köprü ve viyadük projesine kalıp-iskele sistemleri ve mühendislik hizmeti sunan Doka, Amasya Çevre Yolu projesinin de çözüm ortağı oldu. Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan Amasya’daki projenin kilit noktalarından biri olan Amasya-Tokat Kavşak Yolu Köprüsü Doka sistemleri ile hızlı ve en güvenli şekilde inşa edilecek.

Karadeniz Bölgesi’nin, Türkiye’nin iç ve güney bölgeleriyle bağlantı noktası olan Amasya-Tokat arasındaki şehirlerarası geçişin şehir merkezinin içinden geçmesi sebebiyle oluşan trafiğe son verecek projenin, hem şehirlerarası ulaşımı kolaylaştırması hem de şehir içi trafiğini rahatlatması bekleniyor. Amasyalılar tarafından büyük bir heyecanla beklenen bu büyük projenin en önemli noktalarından biri olan 264 m uzunluğundaki Kavşak Yolu Köprüsü, çevre yolunun mevcut Amasya-Tokat yoluna katılımını sağladığı için ayrı bir önem teşkil ediyor.

 

Zorlu şekillere uygun kalıp sistemi

2 adet kenar ayak ve 5 adet orta ayaktan oluşan Kavşak köprüsünün sahip olduğu eğri geometrik yapının ve projenin bulunduğu arazinin yarattığı zorluklara Doka mühendisleri yine en uygun çözümü buldu. Projeye temin edilen Top 50 Kalıp Sistemi, Frami Xlife Çerçeveli Kalıp Sistemi ve d2 Yüksek Kapasiteli Ağır Yük Taşıyıcı İskele Sistemi sayesinde kavşak köprüsünün inşaatı en hızlı ve en güvenli şekilde sürdürülüyor.

Bağlantı köprüsü olması nedeniyle çok hareketli bir geometriye sahip olan köprü inşaatı için farklı geometrilere uyum sağlayabilen yapısı ile Doka d2 Yüksek Kapasiteli Ağır Yük Taşıyıcı İskelesi en ideal çözüm sağlandı. İskele sisteminde yer alan ve her yüksekliğe hitap eden 3 tip 1,53 m genişliğindeki ana çerçeve, krikolu ayak ve krikolu başlık sayesinde yükseklik ayarları istenilen şekilde yapılabiliyor. Böylelikle içerisinde farklı yükseklikler barındıran projeler için en ideal ve kolay çözüm sağlanabiliyor. Ayrıca galvanizli yapısı ve milimlik et kalınlığı sayesinde burkulma veya herhangi bir bozulmaya olanak sağlamadığı için işçiler için de en güvenli çalışma ortamı sağlanmış oldu.


Doka Türkiye:
1999 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren Doka, Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunmaktadır. Türkiye’de sektör lideri olan Doka, yurtdışında iş yapan Türk inşaat şirketlerinin yanı sıra Türkmenistan, Azerbaycan ve Irak’a uzanan geniş bölgeyi de İstanbul’dan yönetmektedir. Azerbaycan ve İran’da ofisleri bulunmaktadır. Osman Gazi Köprüsü, Nissibi Köprüsü, 3. Havalimanı, Ankara Kuzu Kumru, Ankara Kuzu Effect, Mardin Entegre Gübre Tesisi, Ağaoğlu Maslak 1453, Point Bornova, Ankara-Sivas Hızlı Tren hattı, Mistral Towers gibi Türkiye’nin önemli projelerinde Doka yer almaktadır.