(Kale Grubu)’ndan 60. Yılında: “Füreya’nın İç Dünyasına Yolculuk”

Çağdaş Türk seramiğinin en önemli isimlerinden Füreya Koral’ın iç dünyasına eşsiz bir yolculuk sunan “Füreya” sergisi, bu yıl 60. yılını kutlayan Kale Grubu tarafından hayata geçiriliyor. Sergi, 18 Kasım 2017-18 Ocak 2018 tarihleri arasında Akaretler’deki Sıraevler’de sanatseverlerle buluşuyor.

“Füreya”

Sergi: 18 Kasım 2017 – 18 Ocak 2018

Başta seramik sanatı olmak üzere kültürel mirasımızın birçok farklı alanına destek vermeyi hedefleyen Kale Grubu, 60. kuruluş yıldönümü kutlamaları kapsamında heyecan yaratacak bir çalışmaya imza atıyor. 60 yıllık yolculuğuna birçok ilki sığdıran Kale Grubu, ilk çağdaş seramik sanatçılarından Füreya Koral’ın aramızdan ayrılışının 20. yılı anısına, sanatçının bugüne kadar gerçekleştirilmiş en kapsamlı retrospektif sergisini hayata geçiriyor.

Yenilikçi anlayışıyla seramik-mimari birlikteliğinin öncü isimlerinden de biri olan Füreya’yı anmak kadar anlamak da gerektiğinin önemini vurgulamak isteyen Kale Grubu; eserlerinin “yüksek sanat” simgesi olarak görülmesine ve sanatın müzelere “hapsedilmesine” karşı çıkan Füreya’yı, özgün bir bakış açısı ile sanatseverlerin karşısına çıkarmaya hazırlanıyor.

Károly Aliotti, Nilüfer Şaşmazer ve Farah Aksoy küratörlüğünde 18 Kasım 2017 tarihinde Akaretler’deki Sıraevler’de sanatseverlerle buluşacak olan sergi; Füreya Koral’ın seramik sanatına olan tutkusunun yanı sıra, sanatçının iç dünyasını ve kendini gerçekleştirme hikâyesini de anlatıyor. 40 yaşında seramikle bir anlamda yeniden doğan, sanatın iyileştirici ve dönüştürücü gücünü kendinde cisimleştiren bir figür olarak karşımıza çıkan Füreya’nın bilinmeyen yönlerine de ışık tutuyor. Sergide yalnızca Füreya’nın ürettiği seramik nesneler, tabaklar, porselenler ve duvar panoları değil; aynı zamanda fotoğrafları, kişisel eşyaları ile aile bireylerine dair bilgi ve belgeler de sunuluyor.

Adres: Akaretler Sıraevler, E-F Blok, Süleyman Seba Cad. Beşiktaş/İstanbul