[Proje]: ONS İncek Satış Ofisi

Proje Adı: ONS İNCEK SATIŞ OFİSİ

İNCEK, ANKARA, 2014

Mimari: YAZGAN TASARIM MİMARLIK

İç Mimari: YAZGAN TASARIM MİMARLIK

Peyzaj: YAZGAN TASARIM MİMARLIK

İşveren: ONS A.Ş.

ONS İncek konutları,  45.000 m² yeşil alanın içerisinde bulunan, üç renkli kuleden oluşan ve 992 daire içeren bir projedir. Konut kompleksinin girişini işaret eden ve projenin örnek dairelerini içeren satış ofisinin dış hatları bulunduğu topografyanın eğimini kesitte ve görünüşte paralel olarak takip eden bir kabuk ile çevrilerek tanımlanmıştır. Satış ofisinin iç kurgusu da büyük bir maket ve ışıklıkla tarifli merkezi bir mekan etrafında şekillenmiş bir serbest plandır. Merkez etrafındaki 3 kollu kurguda fonksiyonlar net bir şekilde ayrıştırılarak yerleştirilmiş, ancak birbirleriyle akıcı bir mekanla bağlanarak süreklilik sağlanmıştır. Rampa, merdiven ve asansör gibi farklı sirkülasyon öğeleriyle ziyaretçiler bu serbest plan içerisinde rahat bir şekilde dolaşır. Özel ofisler üst katta olup, konut kompleksin maketi ve satış temsilcileri zemin katta bulunmaktadır. Bodrum katında ise, mobilyaları ile döşenmiş üç adet örnek daire bulunmaktadır.

Showroom’un cephesi çok sayıda renkli cam panellerden oluşmaktadır. Çok katlı yapının tüm taşıyıcı kolon, perde ve kirişleri, brüt beton olarak inşa edilmiş olup yapının mimari dilini oluşturmaktadır. Bu bütünleşmiş gri fon, cephedeki camların renklerini vurgulayarak uzaktan daha kolay görülmesini sağlar. Kulelerin cephelerinde altı farklı ton turuncu, yeşil, ve mavi kullanılmıştır. Kulelerde kullanılan renk ve tonlar satış ofisinde de kullanılmıştır.  Böylelikle satış ofisi ve konut kompleksi görsel olarak birbirini tamamlayarak bir bütünlük sağlanmıştır.

Peyzaj tasarımı, sosyal merkezden başlayarak dalga şeklinde yayılan iç içe halkaların, var olan topografyanın inişini takip etmesiyle oluşmaktadır. Çok sayıda tekil bahçelerden oluşan peyzaj, Ankara’ya özgü geniş bir bitki yelpazesini içermektedir.  Halkalar yürüyüş ve koşu yolları ile birbirinden ayrışır.

ONS İncek Satış Ofisi, Dünya Mimarlık Festivali (World Architecture Festival) (WAF) 2015’te “En İyi Yenilikçi Renk Kullanımı” ödülüne layık görülmüştür.


Cephe: Şişecam [cam]

Sirkülasyon: Otis [asansör]

Mobilya:

  • Koleksiyon
  • Lazzoni
  • Casa
  • Karataş

Bitirme İşleri:

  • Seranit
  • VitrA
  • Dortek [kapılar]