GÜNCEL TÜRKİYE MİMARLIĞI” Fotoğraf Sergisi Açıldı!

Zanaat ve teknolojiyi başarıyla buluşturan Nurus, endüstriyel tasarım ve mobilya sektöründeki 90’ıncı yılını, tecrübelerine yakışır etkinliklerle kutluyor. Nurus, Mimarlık Haftası etkinlikleri kapsamında, yakın yüzyılın Türk mimarisini belgeleyen bir sergiye öncülük etti. Sanatçı Cemal Emden’in mimari fotoğraflarından oluşan “Güncel Türkiye Mimarlığı” sergisi, Galeri Işık Teşvikiye’de ziyarete açıldı.

1927 yılında Ankara’da Nurettin Usta tarafından kurulan ve bugün yaklaşık 50 ülkeye ihracat yapan global bir markaya dönüşen Nurus, belge niteliğindeki çalışmalarla Türk mimarlığına hizmet sunmayı amaçlıyor. Mimarlık Haftası etkinlikleri kapsamında, Nurus sponsorluğunda gerçekleştirilen ve 21 Ekim tarihine kadar görülebilecek olan sergide; farklı mimarlık ofisleri tarafından tasarlanan ve 2010’ların Türkiye mimarlığını yansıtan 35 fotoğraf çalışması yer alıyor. Küratörlüğünü Saitali Köknar’ın yaptığı sergide, mimari fotoğraflarının derlendiği özel kitap çalışması da sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

REFERANS NİTELİĞİNDE

Eylül ayı itibarıyla markanın 90’ıncı yaşını kutlamaya başladığını belirten Nurus Baş Tasarımcısı Renan Gökyay, son 10 yıl içinde tamamlanan binaların fotoğraflarından oluşan sergi ve kitabın, yakın yüzyılın mimarlığını belgelediğini belirtti. Gökyay “Bilginin ve birikimin nesilden nesile aktarımının kıymetini çok iyi bilen bir marka olarak, editörlüğünü Saitali Köknar’a, fotoğraf çekimini Cemal Emden’e emanet ettiğimiz bu seçkinin, gelecek kuşaklara çalışmalarında referans bir belge niteliğinde yol göstermesini umut ediyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’NİN GELİŞİM VE DÖNÜŞÜMÜNÜ GÖSTERİYOR”

Gökyay şöyle konuştu:

“Bu sergi Türkiye’de güzel şeyler olduğunu göstermesi bakımından çok önemli. Fotoğraflanan binalara baktığımızda her biri çağdaş mimarinin farklı örneklerini yansıtan son derece nitelikli yapılar. Türkiye’nin son yıllarda mimari başta olmak üzere pek çok alanda kaydettiği gelişim ve dönüşümü gösteriyor. Biz de bu dönüşüme, hem sergi, hem de kitap çalışmasıyla belgeleyerek katkı sunmayı amaçlıyoruz. Çağdaş mimarlar, mimarlık ve tasarım öğrencileri ve genç nesillerin dikkatine sunduğumuz bu seçkiyi yakın zamanda Almanya’da da, fotoğraf ve mimari tutkunlarının ziyaretine açmayı amaçlıyoruz.”

SON 10 YILIN MİMARLIĞINA TANIKLIK EDEN FOTOĞRAFLAR KİTAPLAŞTIRILDI

“Güncel Türkiye Mimarlığı” sergisinde, her biri 2010’lu yıllarının Türkiye mimarisinin farklı niteliklerini yansıtan ve 34 mimarlık ofisince tasarlanan 35 binanın, sanatçı Cemal Emden tarafından çekilen fotoğrafları sanatseverlerle buluştu. Sergide fotoğrafları yer alan yapıların seçimine; Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Prof. Dr. Deniz Güner, İstanbul Teknik Üniversitesi Doç. Dr. Funda Uz, Özyeğin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Dr. Tayfun Gürkaş ve Pamukkale Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Burak Altınışık’ın da aralarında olduğu bağımsız bir danışma kurulu karar verdi. Nurus’un, 90’ıncı yılına özel düzenlediği “Güncel Türkiye Mimarlığı” sergisinde yer alan fotoğraflar, Saitali Köknar tarafından bir kitap çalışmasına da dönüştürülerek ölümsüzleştirildi.

Sanatçı Cemal Emden de sergi ile ilgili şunları söyledi:

“‘Güncel Türkiye Mimarlığı’ sergisi yaklaşık altı aylık bir çalışmanın ürünü. Fotoğrafları çekerken yapıların mimari değerini yansıtmaya çalıştık. Nasıl bir coğrafyada, nasıl bir kentin içinde yer aldığını, iç mekânlarının ne tür özellikleri olduğunu fotoğraf karelerine aktarmak için gayret gösterdik. Bu yapıları gençlere ve mimarlık dünyasına tanıtmak amacıyla sergimizi Mimarlık Haftası’nda açıyoruz. Nurus da hem seçki, hem kitap hem de tasarım aşamalarında son derece objektif ve profesyoneldi. Türkiye’de eşine az rastlanır şekilde tamamen akademisyen danışma kurulunun bilgi, deneyim ve bakış açısına güvendi.”

YÖNETİM KURULU BAŞKANI GÖKYAY: “TÜRKİYE MİMARLIĞINA ARMAĞAN EDİYORUZ”

‘Güncel Türkiye Mimarlığı’ sergisi ve özel kitap çalışmasının Mimarlar Haftası’nda kamuoyunun değerlendirmesine sunulmasından büyük mutluluk duyduğunu belirten Nurus Yönetim Kurulu Başkanı Güran Gökyay da belge niteliği taşıyan söz konusu çalışmaları Türkiye mimarlığına ve gelecek kuşaklara armağan ettiklerini söyledi. Gökyay şunları söyledi:

“90’ıncı yaşımızı kutladığımız bu yılda Türkiye tasarımları ve mimarlığının tanıtımına yönelik katkılarımızı sürdürmek bizim için çok önemli. 2007 yılında Türkiye endüstriyel tasarımının 1990’dan 2000 yılına kadar olan serüvenini ‘Turkish Touch in Design-Tasarıma Türk Dokunuşu’ adlı antolojide bir araya getirmiştik. Kitabın ikincisi için çalışmalarımız sürerken, ‘Güncel Türkiye Mimarlığı’ sergisi ile Türkiye mimarlığının son yıllarını belgelendirmiş olmaktan büyük gurur duyuyoruz. 21 Ekim tarihine kadar görülebilecek olan bu sergiyi Türkiye mimarlığına ve gelecek kuşaklara armağan ediyoruz.”