(Sika) Sermaye Piyasaları Günü’nde YENİ STRATEJİK HEDEFLERİNİ Paylaştı!

Geçtiğimiz hafta Zürih’te gerçekleşen Sika Sermaye Piyasaları Günü’nde Sika CEO’su Paul Schuler, Sika’nın 2020 yılı global stratejik hedeflerini aktardı. “Patentlerden birinci sınıf ürünlere” sloganıyla yapılan sunumlarda; daha yüksek bina standartları, 3-D beton baskı teknolojileri ve elektrikli taşıtlara yönelik ürünler dahil olmak üzere tüm hedef pazarlarda 20’den fazla ürün ve yenilik sunuldu.

Paul Schuler

Sika CEO’su Paul Schuler: “Sunduğumuz güçlü ürün planlarının yanı sıra yılın ikinci yarısında devam ettirdiğimiz başarılı büyüme eğrisi, 2017 yılı için tahminlerimizi ve 2020 yılı için stratejik hedeflerimizi doğrulayabileceğimiz anlamına geliyor. Stratejimizin beş yapısal bloğundan biri olan yenilik sayesinde, satışlarımızı ve kârlılığımızı yıldan yıla istikrarlı bir şekilde artırmayı sürdürüyoruz.”

Sika Türkiye, ABC Kimya’yı Satın Aldı

Türkiye’deki faaliyetlerini, Tuzla ve Tarsus’ta kurulu 2 fabrikasında yılda 600.000 ton kapasite ile sürdüren Sika Türkiye adına yapılan sunumda ise, Ağustos ayında gerçekleştirilen ABC Kimya’nın satın alınmasına dair detaylar da paylaşıldı.

Türkiye pazarının yanında yaklaşık 40 ülkeye ihracat yapan ABC Kimya’nın da Sika Türkiye bünyesine katılmasıyla, halen bölgesinde bulunan 9 ülkenin de bölge yönetim sorumluluğunu başarıyla yürüten Sika Türkiye’nin, global faaliyetlerdeki ağırlığı ve Türkiye ekonomisine sağladığı fayda da gün geçtikçe artıyor.

Bora Yıldırım

Satın alma ile ilgili konuşan Sika Türkiye Genel Müdürü Bora Yıldırım şöyle dedi:

“Sika olarak bu satın alma ile birlikte yapıştırıcı ve sızdırmazlık ürün grubundaki pazar konumumuzu çok daha güçlü bir şekilde geliştirme fırsatına sahip olacağımıza inanıyoruz. Bir yandan ABC’nin geniş ürün portföyünü Sika’nın dağıtım kanalı ile buluştururken, diğer yandan Sika’nın ilgili ürün portföyünü ABC’nin satış kanalı ile buluşturmayı ve böylece önemli bir sinerji etkisi yaratarak bu pazardaki büyümemizi hızlandırmayı hedefliyoruz.”

 

2020 Yılı İçin Belirlenen Stratejik Hedefler

Sika, hali hazırda %6-8 oranında gerçekleşen yıllık büyüme oranları ile 2020’ye kadar %14-16’lık bir FVÖK (EBIT-Faiz, Vergi Öncesi Kar) ve işletme faaliyetlerinden gelen %10’un üzerinde serbest nakit akışı hedefliyor. 2020 yılına kadarki diğer hedefler arasında ise, 26 yeni fabrikanın daha faaliyete geçmesi ve 6 yeni ulusal iştirak kurulması yer alıyor.Bu doğrultuda FVÖK’ün de 1 milyar İsviçre Frangı’nın üzerine çıkması öngörülüyor.

20’den Fazla Yeni Ve Çevreci Ürün Sunuldu

Son 2 senedir yeni oluşturulacak ürünün, bir önceki versiyonundan daha çevreci bir ürün olması kuralının yürütüldüğü Sika’da son 5 yılda alınan patent sayısı 420, piyasaya sürülen yeni ürün sayısı ise 1500. Gerçekleşen yeniliklerin anlatıldığı Sermaye Piyasaları Günü’nde, özellikle yüksek bina standartlarına yönelik ürünler, 3-D beton baskı uygulamaları ve yüksek büyüme oranına sahip otomotiv sektöründeki elektrikli taşıtlar için geliştirilen yapıştırıcılar öne çıktı.

3-D baskı kullanılarak gelecekte birçok cephe elemanının endüstriyel ölçekte üretilmesinin beklendiği pazarda Sika, potansiyelin 2025 yılına kadar yaklaşık 1 milyar İsviçre Frangı ek pazar yaratacağı düşüncesindedir.Benzer şekilde elektrikli otomobillere doğru yönelen megatrend dikkate alındığında da Sika yine, elektrikli taşıtlara yönelik çözümleri gittikçe daha fazla artırarak, taşıt başına yaklaşık %20 daha fazla satış gerçekleştirmesini beklemektedir.

(Dünya genelinde üretilen tüm yolcu taşıtlarının yaklaşık %50’si Sika ürünlerini halihazırda içermektedir.)

 


Sika Global:
Sika, inşaat sektöründe ve otomotiv endüstrisinde yapıştırma, sızdırmazlık, sönümleme, güçlendirme ve koruma sistemleri ve ürünlerinin geliştirmesi ve üretiminde lider konuma sahip bir özel kimyasal madde üreticisi firmadır. Sika’nın dünya genelinde 98 ülkede bağlı ortaklıkları ve 190’ın üzerinde fabrikada üretimi bulunmaktadır. 2016 yılında 5,75 milyar İsviçre Frangı yıllık satış sağlamış olan Sika, dünya genelinde 17.000’den fazla çalışanasahiptir. www.sika.com

Sika Yapı Kimyasalları A.Ş:
Yapı kimyasallarında dünya lideri İsviçre merkezli Sika, Türkiye’de 27. yılının gururunu yaşıyor. Sika Türkiye; 90 ülkedeki toplam 160 üretim ve pazarlama şirketi arasında,  büyümesini sürdürülebilir bir çizgide yukarılara taşıması ile dikkat çekerken, doğanın korunması önceliğiyle, Ar-Ge’ye verdiği büyük önem ve inovatif çözümlerle birçok yeniliğe imza atarak rakiplerinden daima bir adım önde yer alıyor. Türkiye’deki ilk ve en büyük yatırımı İstanbul Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesi içerisinde bulunan Sika Yapı Kimyasalları A.Ş., 19.000 m2‘lik kapalı alana sahip konusundaki en güncel teknolojiye sahip, yıllık ortalama 600.000 ton kapasiteli üretim tesisleri ile sektörünün lider şirketi konumunda. Türkiye’nin hızlı büyümesine paralel Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yeni tesisini hem toz, hem de likit üretimi gerçekleştirebilecek şekilde hizmete açarak sektördeki liderliğini daha da güçlendiren Sika Türkiye,toplam 6.600 m2 arazi üzerinde 2.200 m2’lik kapalı alana kurulu olan Tarsus Fabrikası’nda yıllık 180.000 ton kapasite ile hem iç pazar, hem de başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere, yurtdışı taleplerine yanıt veriyor. Uzun yıllardır devam ettirdiği Türkiye Bölgesi’ndeki 9 ülkenin bölge yönetim sorumluluğunu da başarıyla yürüten Sika Türkiye, dünya genelinde Sika oluşumları arasında belirlenen 10 Ar-ge Merkezi’nde biri olarak, bugün Türkiye’de 7 bölge ofisi ve birbirine güvenen 200’den fazla çalışanı ile Türkiye ve bölgesinin gelişimine büyük katkı sağlıyor. www.sika.com.tr