(Yazgan Tasarım Mimarlık) LEAF’den “YILIN KENTSEL TASARIM PROJESİ” Ödülü ile Döndü!

Yazgan Tasarım Mimarlık’ın Eskişehir Hamamyolu caddesi için tasarlamış olduğu ve şu anda inşaatı devam etmekte olan “Hamamyolu Urban Deck” projesi mimarlık dünyasının en prestijli ödüllerinden olan “ABB LEAF” (Leading European Architects Forum) Awards 2017’ de “Yılın Kentsel Tasarım Projesi” seçildi.

Ödül töreni 21 Eylül’de Londra’da gerçekleşti. Archigram kurucusu Sir Peter Cook ile birlikte Zaha Hadid Architects, BIG (Bjarke Ingels Group), Perkins + Will ve Aedas gibi dünyaca ünlü mimarlık ofislerinin yönetici mimarlarının da jürisinde olduğu LEAF Awards 2017’de Yazgan Tasarım Mimarlık, Avrupa’nın en iyi kentsel tasarım projeleriyle yarıştı. Geçtiğimiz yıl Dünya Mimarlık Festivali (WAF) 2017’de finalist olan proje, birçok ödüle layık görülmeye devam ediyor.

Yazgan Tasarım Mimarlık, Odunpazarı’nın en önemli kentsel alanlarından biri olan Hamamyolu caddesinde tasarlanan “Hamamyolu Urban Deck” projesi ile yoğun kent dokusunun içinde var olan caddenin canlandırılmasına yönelik bir bakış açısı sağlamayı hedefledi. Geri dönüştürülebilir ahşap kompozit kullanılarak oluşturulan peyzaj elemanlarından, su sistemlerinden ve yoğun bitki dokusundan oluşan bu “yeşil yaya aksı”, Odunpazarı’ndan Porsuk Nehri’ne doğru uzanan modern buluşma alanları yaratmakta. Proje bu bağlantıyı kentsel ölçekte güçlendirmekle birlikte, üç boyutlu topografyasıyla ziyaretçilerine kent dokusunu farklı bir bakış açısıyla deneyimlemelerini sağlıyor. Odunpazarı’nın en önemli turistik simgelerinden olan el yapımı camların beton zemine gömülmesiyle oluşturan 1,2 km uzunluğundaki lineer kentsel yaya aksı ile yerel üretimin de projenin içinde yer almasını sağlayan “Hamamyolu Urban Deck”, Odunpazarı Uluslararası Ahşap Heykel Festivali’nde tasarlanan heykellerin de yerleştirilmesiyle birlikte, kent için nitelikli bir sergi alanına dönüşüyor. Aynı zamanda, projede birçok kafe alanı, çocuk oyun alanı ve havuz yer almakta. Özel olarak tasarlanan aydınlatma elemanları gibi birçok fikrin projeye katılmasıyla Hamamyolu caddesi, kentsel dokuya entegre olarak her yaştaki kent sakinine ve ziyaretçisine ev sahipliği yapabilecek.