[Proje] : Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi

Proje Adı: LEYLA GENCER OPERA VE SANAT MERKEZİ

İSTANBUL, 2014

Mimari: MOZAİK İNŞAAT MİMARLIK – CEMAL MUTLU MİMARLIK

İç Mimari: MOZAİK İNŞAAT MİMARLIK – CEMAL MUTLU MİMARLIK

Peyzaj: MOZAİK İNŞAAT MİMARLIK – CEMAL MUTLU MİMARLIK

İşveren: BAKIRKÖY BELEDİYESİ

Bakırköy Osmaniye’de bitişiğindeki park alanı ile bütünleştirilerek tasarlanan yapı; tiyatro, konser konferans fonksiyonlarına ve küçük kadrolu operalara hizmet verebilecek bir teknik donanıma sahiptir. Yapının bitişiğindeki yaya yolu ve komşu park alanı, yapı parseli ile birleştirilmiş, böylece kentsel dokuda, insanların sosyalleşebilmesi için elzem olan bir meydan/alan yaratılmıştır.

Yapı, meydan cephesindeki açık yürüyüş rampaları ile, meydandaki hareketliliği üçüncü boyuta taşıma ve bağlantılı olduğu katlardan da meydana ulaşma olanağı sağlamaktadır. Meydanda geçekleşecek faaliyetler buradan izlenebilir veya rampa, kendi bir gösteri platformuna dönüşebilir.

Batı cephesi üzerindeki büyük ekran, iç salonda gerçekleşen faaliyetleri anında yansıtma olanağına sahiptir. Böylece sanat kapalı kapılar ardında kalmaktan kurtulmuş, halka gerçek anlamda açılmış olur. Ayrıca bedelini ödeyemeyen, herhangi bir nedenle bu kültüre uzak kalmış olan yabancılaşmamış, dışlanmamış olacaktır.

Metal dikmeli rampa, hemen onun arkasındaki doğal taş yüzey (traverten) ve iç fuaye duvarı üzerinde, güneşin zaman içindeki hareketi ve rampa altındaki havuzun yansımaları ile oluşan, bir gölge dansı/oyunu amaçlanmaktadır. Balkonu ile birlikte dokuz yüz on kişi kapasiteli salonda sahne girişin bir alt katında yer almakta ve her üç katta bulunan fuayeler aynı zamanda sergi salonu işlevi görmektedir. Salonun üzerindeki çatı katında çocuk kulübü, hobi atölyeleri ve küçük bir kafe bulunmaktadır. Burası kreş olarak hizmet etme dışında, akşam saatleri etkinliğini izlemek isteyen ailelerin küçük çocuklarına ev sahipliği yapacaktır. Yönetimle ilgili ofislerin birinci bodrum katta bulunduğu yapıda, birinci ve ikinci bodrum katta sanatçı duş ve soyunma alanları, ikinci ve üçüncü bodrum katta otopark yer almaktadır.

Cephe:

  • Cephe Kaplama Malzemesi: Özsoy Mermer [Doğal Taş Traverten]
  • DELTA Yapı [Doğramalar]

Çatı: 
Firestone [Su Yaltım Membranı]

Islak Hacim:
VitrA

Mobilya:
SEGAsit [Konferans Salonu Koltukları]