(SALT Galata)’da “Perşembe Sineması” Gösterimleri!

SALT tarafından Garanti Mortgage desteğiyle hazırlanan, bu yıl çeşitli “ev” hâllerini irdeleyen Perşembe Sineması’nın sonbahar programı, kurgu ve belgesel 10 uzun metraj filmden oluşuyor. Citizen Jane: Battle for the City [Yurttaş Jane: Kent İçin Mücadele] (2017) belgesel filminin Türkiye’de ilk gösterimiyle başlayacak olan program, her Perşembe saat 19.00’da SALT Galata’daki Oditoryum’da gerçekleştirilecek.

PROGRAM

 • 5 Ekim, 19.00, SALT Galata, Oditoryum
  Citizen Jane: Battle for the City
  [Yurttaş Jane: Kent İçin Mücadele], 2017Perşembe Sineması
  Yönetmen: Matt Tyrnauer
  92 dakika
  İngilizce; Türkçe altyazılı
  Türkiye’deki ilk gösterimi SALT Galata’da gerçekleştirilecek olan Citizen Jane: Battle for the City [Yurttaş Jane: Kent için Mücadele] (2017), aktivist Jane Jacobs’ın, kent plancısı Robert Moses tarafından 1960’larda New York’ta yürütülen kentsel dönüşüm projelerine karşı verdiği başarılı mücadelenin hikâyesini anlatır. İkili arasındaki çatışmalara odaklı belgesel film, Jacobs’ın kendi yaşadığı semt olan Greenwich Village’dan geçirilmesi planlanan otoban aleyhinde örgütlediği direnişi temel alıyor. Haklarını aramaktan çekinmeyen yurttaşların yıkıcı imar planlarına nasıl karşı koyabildiğine dair tarihî bir örnek sunan yönetmen Matt Tyrnauer, kent kavramını onun en büyük kahramanlarından birinin bakış açısıyla değerlendiriyor.
Citizen Jane: Battle for the City [Yurttaş Jane: Kent için Mücadele] (2017) filminden bir kare ©Dogwoof
 • 12 Ekim, 19.00, SALT Galata, Oditoryum
  The Kings of Summer [Yazın Kralları] (2013)
  Yönetmen: Jordan Vogt-Roberts
  95 dakika
  İngilizce; Türkçe altyazılı

  The Kings of Summer [Yazın Kralları] (2013) ergenlik çağındaki üç erkeğin yetişkinliğe geçiş sürecine dair komik ve özgün bir hikâye anlatır. Özgürlüklerinin peşine düşen Joe, Patrick ve Biaggio evden kaçarak ormanda bir yaz evi inşa etmeye karar verirler. Ebeveynlerinin denetiminden ve büyüme sancılarından uzakta başlayan doğaya kaçış ve başkaldırı serüvenleri, kısa sürede arkadaşlık ve bir aileye ait olma hâlini sorguladıkları bir sınava dönüşecektir.

The Kings of Summer [Yazın Kralları] (2013) filminden bir kare ©Pinema
 • 19 Ekim, 19.00, SALT Galata, Oditoryum
  Fuocoammare [Denizdeki Ateş] (2016)
  Yönetmen: Gianfranco Rosi
  106 dakika
  İtalyanca ve Fransızca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

  Son dönemdeki göçmen kriziyle gündeme gelen, İtalya’nın Lampedusa adası Afrika ve Ortadoğu’dan gelen mültecilerin yeni bir hayat umuduyla Avrupa’ya ilk ayak bastıkları yerlerden biridir. Lampedusa’da aylarca yaşayarak sakinleriyle vakit geçiren yönetmen Gianfranco Rosi, 12 yaşındaki Samuele’yi yaşadığı toprakları ve uzak denizleri keşfederken takip eder. Adanın tarih ve kültürü ile gündelik yaşamına dair ipuçlarının izini sürer.Lampedusa’yı ve içinde bulunduğu insani krizi etkileyici bir şekilde betimleyen Fuocoammare [Denizdeki Ateş] (2016), 66. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü’ne layık görüldü ve aynı yıl 89. Akademi Ödülleri’nde “En İyi Belgesel” dalında aday gösterildi.

Fuocoammare [Denizdeki Ateş] (2016) filminden bir kare ©FilmArtı
 • 26 Ekim, 19.00, SALT Galata, Oditoryum
  Room [Gizli Dünya] (2015)
  Yönetmen: Lenny Abrahamson
  113 dakika
  İngilizce; Türkçe altyazılı

  Room [Gizli Dünya] (2015), 9 metrekarelik penceresiz bir odada kapalı tutulan “Ma” ile beş yaşındaki oğlu Jack’in güç koşullar altında kurdukları anne oğul bağının dokunaklı ve merak uyandıran hikâyesini anlatır. Bütün hayatı bu odadan ibaret olan Jack, sıradan bir çocuk gibi, günlerini annesinden dinlediği masallar ve birlikte oynadıkları oyunlar ile geçirmektedir. Kendi yarattıkları bu gizli dünyada Jack’in eksiksiz ve tatmin edici bir yaşama sahip olması için büyük uğraş veren “Ma”, oğlunun merak duygusu karşısında daha fazla direnemeyerek bir kaçış planı yapar. Artık yüzleşmek zorunda oldukları güçlü bir hakikat vardır: gerçek dünya.Başroldeki Brie Larson, canlandırdığı “Ma” rolüyle 88. Akademi Ödülleri ve 73. Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.

Room [Gizli Dünya] (2015) filminden bir kare ©Pinema
 • 2 Kasım, 19.00, SALT Galata, Oditoryum
  Grey Gardens (1975)
  Yönetmen: Ellen Hovde, Albert Maysles, David Maysles, Muffie Meyer
  94 dakika
  İngilizce; Türkçe altyazılı

  Yüksek sosyetenin gözden düşmüş mensupları Edith Bouvier Beale ile kızı Edith eski “first lady” Jacqueline Kennedy Onassis’in pek tanınmayan akrabalarıdır. New York, East Hampton’daki 28 odalı bakımsız ve çürümeye yüz tutmuş konaklarında zengin bir yaşamı taklit eden ikili, esasında giderlerini dahi karşılayacak mali kaynaklardan yoksun durumdadır. Belediye meclisinin koyduğu yapı ve bahçe bakım kriterlerini yerine getiremeyen anne kız, tahliye tehdidiyle yüzleşmelerinin ardından Jacqueline Kennedy Onassis’ten yardım istemek zorunda kalır. Kült bir klasik niteliğindeki Grey Gardens (1975) belgesel filmi, muhteşem bir yapı ile onun yaşam dolu sakinlerine dair samimi bir portre sunuyor.

Grey Gardens (1975) filminden bir kare ©Conserve Cinema
 • 9 Kasım, 19.00, SALT Galata, Oditoryum
  Kollektivet [Komün] (2016)
  Yönetmen: Thomas Vinterberg
  111 dakika
  Danca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

  1970’lerde Kopenhag’da bir üniversitede öğretim üyesi olarak çalışan Erik’e ailesinden büyük bir ev miras kalır. Kızları Freja’yı da alarak kentin zengin semtlerinden birinde yer alan bu eve yerleşen Erik ile eşi Anna, burada düşledikleri komün hayatını kurmaya karar verirler. Arkadaşlarının yanı sıra tanıdıklarını davet ettikleri eğlenceli ev toplantıları, partiler ve akşam yemekleri ile başlayan komün tecrübeleri ilk etapta çifti memnun eder. Bir süre sonra, hem aynı çatı altında gelişen arkadaşlık, sevgi ve birliktelik duyguları hem de komünün kendisi yasak bir aşk sebebiyle derinden sarsılacaktır.66. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü’ne aday gösterilen Kollektivet [Komün] (2016), çıplaklık görüntüleri içermektedir. 18 yaş altı için sakıncalı olabilir.

Kollektivet [Komün] (2016) filminden bir kare ©Kurmaca
 • 16 Kasım, 19.00, SALT Galata, Oditoryum
  Home Movie [Evde Çektik], 2001Home Movie [Evde Çektik] (2001)
  Yönetmen: Chris Smith
  65 dakika
  İngilizce; Türkçe altyazılı

  Yönetmen Chris Smith, 2001 yapımı belgesel filmi Home Movie’de [Evde Çektik] Chicago’da otomatik cihazlarla donatılmış bir evden Hawaii ormanlarında bir ağaç eve, Louisiana’da bir yüzen evden Kansas’ta terkedilmiş bir füze deposuna beş sıra dışı mekâna konuk oluyor. Evin anlamı ve bireyin toplum içindeki yerine dair bir sorgulamayı mümkün kılan belgesel, bu evlerin benzersiz ve yaratıcı sahiplerinin tuhaf hikâyelerini mimari olasılıklar ile ilişkilendiriyor.

Home Movie [Evde Çektik] (2001) filminden bir kare ©Smugglers Site
 • 26 Kasım, 19.00, SALT Galata, Oditoryum
  Aquarius (2016)
  Yönetmen: Kleber Mendonça Filho
  146 dakika
  Portekizce; Türkçe ve İngilizce altyazılı

  Clara, Brezilya’nın kuzeydoğusundaki sahil kenti Recife’de, deniz kenarında yer alan Aquarius sitesinin son sakinidir. Kentsel dönüşüm kapsamında, 1940’da inşa edilmiş olan sitenin yıkılarak yerine çok katlı bir rezidans yapılması planlanır. Evinden ayrılmayı reddeden 65 yaşındaki Clara, inşaat firmasının planlarına karşı koyarak artık hayatta olmayan eşinin yanı sıra çocukları, arkadaşları ve kendine dair anılarını koruma mücadelesine girişir.

  69. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ve Queer Palmiye ödüllerine aday gösterilmiş olan Aquarius (2016) çıplaklık görüntüleri içermektedir. 18 yaş altı için sakıncalı olabilir.

Aquarius (2016) filminden bir kare ©Kurmaca
 • 30 Kasım ve 7 Aralık gösterimleri yakında duyurulacak.
Perşembe Sineması, Garanti Mortgage desteğiyle gerçekleştirilmektedir. Katılım ücretsizdir. Rezervasyon yapılmamaktadır.