[Proje]: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Mühendislik Programları Laboratuvarları

Proje Adı:

ODTÜ KUZEY KIBRIS KAMPÜSÜ MÜHENDİSLİK PROGRAMLARI LABORATUVARLARI

GÜZELYURT/KKTC, 2008

Mimari: FREA, SMAG

İç Mimari: FREA, SMAG

İşveren: ODTÜ KUZEY KIBRIS KAMPÜSÜ

Tasarım birbirinden bağımsız girişleri olan 3 ana yapı grubundan oluşur. Makine Mühendisiliği, İnşaat Mühendisliği ve Kimya Mühendisliği Laboratuvarlar blokları arasında tanımlanan plaza ve üstte saçak tasarımın odak noktasıdır.

Program analizleri zemin kottan bağımsız konumlanabilen laboratuar alanlarının Zemin Kot ilişkisini kurmak zorunda olan laboratuvar alanlarına oranının çok küçük olduğu gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca zemin kotta yer almak zorunda olan mekanların hemen hemen tümünde titreşim problemi olması program dağılımında bir dengesizlik yaratmaktadır. Programda ortaya çıkan bu dengesizlik yapının tek katta çözülmesini mantıklı kılmıştır. İlgili bölüm laboratuvarları gruplanmış, servis ve kot ilişkilerinin fiziksel veriler doğrultusunda yorumlanması ile bloklar birbirlerinden ayrılmış, ayrı kotlara oturtulmuş (Makine: +3.52, İnşaat ve Kimya +1.28 ), ortada yaratılan yeşil alanı zedelemeden servis alması sağlanmış ve arazide olası büyüme ihtiyaçlarına olanak verecek şekilde yerleştirilmiştir.

Saçak 3 kütlenin de üzerinde yer alarak plazayı tarifler, hacimsel etkiyi güçlendirir ve yaya allesinin üzerinden dönerek alleyi plazaya dahil eder. Programdaki ortak mekan yokluğunun iklimsel, topografik ve işlevsel olarak çözümlenmesidir. Kütleler arası boşluk doğu – batı yönünde sürekli esen rüzgarın akışına olanak verir ve serinlik hissini kuvvetlendirir.

Zemin katta konumlanması gereken tüm laboratuvarlar kuzey yönüne açılır, ileride gereksinim duyulabilecek büyüme alanlarını ise içinde barındırır. Titreşim probleminden dolayı titreşim olan tüm laboratuvarlar direk toprağa oturtulmuştur. 0.00 kotunda bulunan ortak servis alanları ve teknik birimler ise titreşim problemi olmayan labların altında konumlanır. güneybatı ve güneydoğu yönüne bakan cepheler olabildiğine kapalı ve güneşten korunaklıdır.

Cephe:

  • Çuhadaroğlu
  • Şişecam

Aydınlatma: Philips

Bitirme İşleri:

  • Zemin: Sika, VitrA
  • Asma Tavan: Knauf, Armstrong

Islak Hacim: VitrA

Mobilya ve Aksesuar: Bamos