(Atölye Mil): “Mimarlık Nedir, Ne İştir?”

Atölye Mil, mimarlık eğitimine yeni başlayan üniversite öğrencileri ve mimarlık eğitimi almak isteyen lise öğrencileri için 4 günlük bir program kurguladı. Ersa Mobilya sponsorluğundaki program, 7-10 Ekim tarihleri arasında ana mekan olarak Studio-X İstanbul’da gerçekleşecek. Stüdyo dışındaki etkinlikler; mimarlık fakülteleri, tasarım ofisleri ve müzelerde devam edecek.

Mimarlık Nedir, Ne İştir?
7-10 Ekim 2017
Studio-X İstanbul

Amaç; mimarlık lisans eğitimi almayı düşünen ya da mimarlık fakültesi birinci sınıfa devam eden öğrencilerin; mimarlığın farklı aşamalarına bizzat dahil olmalarına fırsat vererek mesleği tanımalarını – deneyimlemelerini sağlamak ve bu sayede daha bilinçli karar vermelerine ve mutlu olacakları bir kariyer seçmelerine ön ayak olmak.

Mimarlık nedir? Ne üretir? Nasıl işler? Nasıl bir eğitim sürecinden geçilir? Mimarlar nasıl ortamlarda, kimlerle çalışır?

Program ana hatlarıyla; söyleşi, gezi, ders ve atölyelerden oluşacaktır:

  • Söyleşiler; mimarlık eğitimi almış, mesleğin farklı olasılıklarını öğrencilerle paylaşabilecek isimlerle yapılacaktır. Örneğin kamuda çalışan bir mimarın mesleki pratiği, kendi ofisi olan bir mimardan nasıl farklıdır? Ya da uygulama projesi çizen bir ofiste çalışan mimarla, şantiyede çalışan mimarın mesleği algılama biçimi nasıl farklılaşır? Bu sohbetler mesleğin çok yönlü karakterini öğrencilere iletebilme amacı taşır.
  • Farklı eğitim modellerini deneyimlemek üzere; İstanbul’da yer alan iki mimarlık fakültesi ziyareti de programa dahildir (İstanbul Teknik Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi). Bu ziyaretlerde, öğrencilerin “mimarlık eğitimi” konusunda deneyim ve bilgi edinmeleri sağlanacaktır.
  • Mimarlık üretim ortamlarını keşfetmek ve piyasadaki çeşitli ölçekteki ofislerin iç dinamikleriyle ilgili bir fikir edinmek üzere; iki ofis ziyareti gerçekleştirilecektir. Bu iki ofisin hem ölçek hem de işleyiş açısından birbirinden farklı olmasına dikkat edilmiştir. Ofislerde, kurucu ortaklar ve mimarlarla kısa bir söyleşi yapılacak; öğrencilerin merak ettiği ya da kaygı duyduğu konular tartışılacaktır.
  • Ziyaret edilen ofislerde ve üniversitelerde, mekansal bir problemi çözmeyi deneyen ya da belirlenen bağlam dahilinde bir üretim içeren atölye çalışmaları yapılacaktır.
  • Güncel mimarlık üretimlerini ve tartışmaları takip etmek üzere konuyla ilgili olabilecek bir sergi gezilecek ve tartışılacaktır.

PROGRAM

7 Ekim Cumartesi
10:00 – 11:00 Buluşma, tanışma, söyleşi-oyun (Studio-X Istanbul)
11:30 – 13:00 Ofis ziyareti ve söyleşi (Norm Mimarlık)

8 Ekim Pazar
11:00 – 13:00 Ofis ziyareti ve atölye (APOLLO)
13:30 – 15:00 Sergi ziyareti ve tartışma (SALT Galata, İşveren Sergisi)

9 Ekim Pazartesi
13:30 – 17:00 Mimarlık fakültesinde bir derse katılım (İTÜ)
19:00 – 20:30 Mimarlık ve Teknoloji Paneli (SALT Galata)

10 Ekim Salı
09:30 – 15:30 Basic Design dersine katılım ve atölye (Bilgi Üniversitesi)
16:00 – 19:00 Sektörde farklı pozisyonlarda çalışan mimarların katılımıyla söyleşi ve kapanış etkinliği (Studio-X Istanbul)

 

Etkinlik ücretsizdir. Kontenjan sınırlıdır. Ön kayıt ve bilgi için lütfen hello@atolyemil.com adresine mail atınız.
Öğrenciler dört günlük programın tümüne dahil olabilecekleri gibi; diledikleri günleri seçip sadece o günlere de katılabilirler.
Kapanış etkinliğine ait detaylar yakında duyurulacaktır.Etkinlik duyuruları Atölye Mil’in web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından takip edilebilir:
Facebook : @atolyemil
Instagram : @atolyemil
Web : http://www.atolyemil.com

Mil:
Mil, mimarlık kökenli bir ekibin kurduğu bir platform olmakla birlikte, mimarlık – sanat – üretim arakesitinde tasarım araştırmaları yapar. Üniversiteler, müzeler, tasarım ofisleri gibi kurumlarla ve bağımsız katılımcılarla çalışarak mimarlığın paralel üretimlerini dener. Kapalı bir çevrede sıkışıp kalmış tasarım bilgisini, mümkün olduğunca çok insanla ve kurumla paylaşıp çoğaltmaya çalışır. Mimarlık disiplininin sınırlarının muğlaklığını sever ve mümkün olduğunca kullanır. Mil, disiplinler arası kolektif katılımlara açık olan yapısıyla; yeni şeyler denemeye, üretmeye ve yeni insanlarla tanışmaya heveslidir. Bugüne kadar, bağımsız olarak yürüttüğü atölyelerin yanı sıra; Pera Müzesi, Koç Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi, Robert Koleji Mezunları Derneği, Enka Okulları, Tasarım Atölyesi Kadıköy, Sanatatak gibi kurumlarla çalışmıştır.