(Danfoss), İlk 3D BASKI TEKNOLOJİSİ MERKEZİ’ni Danimarka’da Açtı…

Danfoss, genel merkezinin bulunduğu Danimarka’da dünya genelinde açacağı üç adet 3D baskı merkezinden ilkinin açılışını gerçekleştirdi. Nordborg’da yer alan bu ilk merkez, Avrupa Birliği ülkeleri içinde farklı iş alanlarından tüm çalışanlarına katmanlı üretilen* (3D baskılı) prototip ve parçaları edinme ile uzman yardımı alma imkanı sunacak.

Danfoss CEO’su Kim Fausing, 3D baskının, Danfoss’un dijital dönüşümünün önemli bir parçası olduğunu ve teknolojinin sağladığı birçok imkandan büyük beklentileri olduğunu belirtti. HP 4200, İskandinavya’da bir son kullanıcının kullanımına sunulan ilk tip cihaz olma özelliğini taşıyor. Söz konusu teknoloji, diğer toz bazlı 3D baskı teknolojilerinden on kat daha hızlı oluşuyla dikkat çekiyor. CEO Kim Fausing, “Hava Veri Modülü (ADM) merkezlerimizin ilkiyle, ileriye dönük büyük bir adım daha atıyoruz” dedi.

Danimarka’da açılan merkeze ek olarak Kuzey Amerika’da açılacak merkezin çalışmaları devam ederken, üçüncü merkezin ise Asya’da faaliyet göstermesi planlanıyor. Danfoss’un Teknolojiden Sorumlu Başkanı Andre Borouchaki ise “Bu merkezler, Ar-Ge ve geliştirme süreçlerimizin hızlandırılmasına yardımcı olacak, böylece ürünlerin piyasaya çıkışını hızlandıracak, üretim verimliliğini optimize edecek ve geleceğin ürünlerini daha hızlı tasarlamamıza imkân sağlayacak” dedi.

* Katmanlı üretim: Çoğu geleneksel üretim yöntemi eksiltmeli olup temelde, istenen şekil elde edilene kadar katmanların ayrılmasına dayanır. 3D baskıda katmanlar eklenir. ADM malzemeleri arasında seramik, metaller, kompozitler ve betonun yanı sıra geniş bir termoplastik ve reçine yelpazesi bulunmaktadır.


Danfoss: 
Danfoss, yarının dünyasında daha az kaynak ile daha fazlasını yapmaya olanak sağlayan teknolojiler geliştirmektedir. Altyapı, gıda arzı, enerji verimliliği ve çevre dostu çözümlere karşı giderek artan taleplere cevap vermekteyiz. Ürün ve hizmetlerimiz soğutma, iklimlendirme, ısıtma, motor kontrolü, ve hareketli makinelerde kullanılmaktadır. Aynı zamanda yenilenebilir enerji ve buna ilave olarak şehir ve kentsel toplumlarda bölgesel ısıtma alanlarında faaliyet göstermekteyiz. 1933 yılına dayanan yenilikçi teknolojisi, 100’ün üzerinde ülkede 24.000 çalışanı ve müşterileri ile Danfoss günümüzde sektörünün önde gelen kuruluşlarından biridir. Şirket hisselerinin çoğunluğu hala kurucu ailenin elindedir.