(Lıftınstıtuut Solutıons)’dan MİMARLARA Yönelik “Asansör ve Yürüyen Merdiven Planlaması ve Güvenliği” SEMİNERLERİ

Konut, AVM ve ofis gibi yaşam alanlarında sıklıkla kullandığımız asansörler ve yürüyen merdivenlerin,  kuruluş aşamasında trafik analizi, uygun ekipman seçimi, montaj, teknik destek ve sonrasında doğru ürün kullanımı, ürünün kontrolleri ve periyodik bakımlarının düzenli yapılması çok önemlidir. Yanlış asansör ve yürüyen merdiven seçimi, uygulanan projenin değerini düşürebilirken, can kaybına, yaralanmaya ve maddi hasara dahi neden olabilir.

Asansör ve yürüyen merdivenleri denetleyen bir kuruluş olan Hollandalı Liftinstituut Solutions, 80 yıllık tecrübesiyle, dünyanın dört bir yanındaki asansör ve yürüyen merdivenlerin Avrupa ve Dünya standartlarına uygunluğunu kontrol ediyor. Sektörünün lider ve öncü firması Liftinstituut Solutions, her ay düzenlenecek “Asansör ve Yürüyen Merdiven Güvenliği” seminerler serisi ile hem mimarların hem de inşaat sahiplerinin maddi kayıplarını da engelleyebilecek çözüm önerileri anlatacak.

Türkiye’de her yıl yaklaşık 20-25 bin asansör hizmete giriyor. Günde yaklaşık 50 milyon insan taşıyan asansör ve yürüyen merdivenlerin, yasal mevzuatlara uygun hazırlanması ve sonrasında kontrollerinin yapılması gerekir. Projelerin oluşturulması aşamasında inşaat firmalarının doğru analizler yaparak, proje kullanım amacı ve kişi sayısına uygun asansör ve yürüyen merdiven seçmesi, montaj ve yapım süreçlerini takip etmesi gerekir.

Sektöre Yönelik Konular Masaya Yatırılacak

Asansör ve yürüyen merdivenlerin proje tasarımından imalatına, bakımından periyodik kontrol sürecine kadar tam kapsamlı danışmanlık şirketi Liftinstituut Solutions, mimarlara yönelik “Asansör ve Yürüyen Merdiven Planlaması ve Güvenliği” seminerleri başlayacak. Her ay gerçekleştirilecek seminer dizisinde; ülkemizdeki yeni yasal prosedürler ve düşey yapı elemanlarının trafik hesaplama konuları masaya yatırılacak. Sektöre yönelik davetli konuşmacıların da düzenli katılım sağlayacağı seminer dizisinde; sektörel uygulayıcılara yönelik düzenlenecek eğitimler ile de bilgi alışverişi sağlanacak. 

İlk Seminer: 5 Ekim Perşembe

 Her ay düzenli olarak yapılacak seminerler; inşaat sektöründeki çalışanları, karar vericileri, mimarları yakından ilgilendirirken, asansör ve yürüyen merdiven kurulumunda dikkat edilmesi gereken prosedürler ile kurallara yönelik konulara ilgi duyan sektör uzmanlarına da kapıları açık olacak. Ayrıca, can güvenliğini artırıcı öneriler ile toplumsal farkındalık da oluşturacak.

İlki 5 Ekim Perşembe günü düzenlenecek seminer dizisinin detayları ve ücretsiz kayıtları için aşağıdaki iletişim bilgilerinden Liftinstituut Solutions’a ulaşmak yeterli.

İlgili kişi: Gülseren Polat
E-Posta Adresi: ea@liftinstituut.com
Telefon: +90 216 510 12 22

Liftinstituut:
Liftinstituut, 2002 yılında Hollanda sınırları dışındaki ilk ofisini Türkiye’de açtı. Geçen 10 yıllık süreçte kurum, Türkiye’de yüzlerce asansör komponentini belgelendirdi. Ayrıca bazı asansör firmalarını da Asansör Yönetmeliği kapsamında montaj ve piyasaya arz konusunda yetkilendirdi. Liftinstituut tarafından sertifikalandırılan ve AB sınırları içerisinde serbest dolaşım hakkı kazanan onlarca Türk malı, Avrupa’daki rakipleri ile yarışır hale geldi.

Liftinstituut, Mart 2009’da ANSI (Amerikan Ulusal Standartları Enstitüsü) tarafından AECO (Akredite Asansör Yürüyen Merdiven Belgelendirme Organizasyonu) olarak atandı. Böylece, Liftinstituut Kuzey Amerikan asansör pazarında da aktif rol almaya başladı. Avrupa ve Asya’da üretilmiş birçok marka ve ürün, ABD ve Kanada’da satılmak üzere Liftinstituut tarafından test edildi ve onaylandı.

Avrupa Standardizasyon Komitesi’ne (CEN) üyeliği bulunan, aynı zamanda Kuzey Amerika’daki AECO’nun ve asansörlere CE Belgesi veren ilk NOBO’lardanolanLiftinstituut; sadece asansör ve yürüyen merdivenler hakkında hükümetlere, mimarlara, inşaat sektörüne ve bina sahiplerine denetleme hizmeti sunuyor.

Liftinstituut’ün şirketlerinden biri olan ve Türkiye’de faaliyet gösteren Liftinstituut Solutions ise, inşaat sektörünün parlayan yıldızı Türkiye’de, asansör ve yürüyenmerdivenleri belgelendirmenin çok ötesinde geniş bir danışmanlık hizmeti de sağlıyor. Trafik analizi, uygun ekipman seçimi, montaj, teknik destek ve sonrasında doğru ürün kullanımı, ürünün kontrolleri ve iş planı takibini sürekli olarak sürdürüyor. Bağımsız ve doğru uygulama anlayışıyla hizmet veren Liftinstituut Solutions, asansör ve yürüyen merdivenlerin onlarca yıllık kullanım süresi boyunca servis hizmetlerini en doğru şekilde destekleme hizmeti veriyor.

Günümüzde Amsterdam ve İstanbul ofisleri ile Kuzey Amerika, Asya, Avrupa ve Avustralya’da test ve belgelendirme, Avrupa ve Türkiye’de de yeni tasarım, uygulama ve servis danışmanlığı sunan ve sadece düşey taşıma sistemleri konusunda faaliyet gösteren tek organizasyon olarak çalışmaya devam ediyor.