NİDA KULE ATAŞEHİR KUZEY-GÜNEY Projesinde (Guardian Glass) Tercih Edildi…

İstanbul Ataşehir’de, Tahincioğlu Gayrimenkul yatırımıyla inşa edilen Nida Kule Ataşehir Kuzey ve Güney ofis yapıları, çalışma alanlarında yüksek seçicilikte güneş kontrolünü ve doğal ışıkla elde edilen ferahlığı Guardian Glass ürünleriyle sağlıyor.

Yüksek kalite magnetron kaplamalı cam ürünleri ile mimarları ve yatırımcıları projelerindeki hedeflediklerine ulaştıran Guardian Glass, rezidans ve ticari alanları ışıkla dolduracak çözümler geliştirmeye devam ediyor. Aukett Swanke Mimarlık tarafından tasarlanan Nida Kule Kuzey ve Nida Kule Güney yapıları, doğal görünümü üstün ısıl yalıtımla birleştirilmiş mükemmel güneş kontrolü ile buluşturan Guardian Glass ürünleri ile yaratılan örnekler arasında. Ölçeği ve düşeylik vurgusuyla ikonik tasarımlara sahip olan LEED Gold sertifikası adayı yapılar, enerji tasarrufu ve verimlilikten ödün vermeme prensipleriyle inşa edildi.

Nida Kule Ataşehir Kuzey’de dış cephenin 2/3’lük kısmında bir geçiş düzenleyen ve bu şekilde cephenin en üst bölümünün vurgulanmasını hedefleyen Aukett Swanke Mimarlık, Guardian SunGuard® High Performance Neutral 50/32 kaplamalı camı tercih etti. Güneş kontrolünü ve ısı yalıtımını tek bir kaplama üzerinde sunan Guardian SunGuard® High Performance Neutral 50/32 ile yüksek görünür ışık geçirgenliği elde edilerek, ışıkla doldurulmuş ofis alanları ortaya çıkartıldı.

Nida Kule Ataşehir Kuzey binasında, düşük yansıma özelliğinin yanı sıra nötr görüntüsü ile de etkileyen Guardian SunGuard® SuperNeutral serisinden, çok amaçlı kaplamasıyla yapay ışık ihtiyacını en aza indiren ve üstün ısıl yalıtım olanağı ile ön plana çıkan Guardian SunGuard® SuperNeutral 70/37 ürünü kullanılarak, aynı anda güneş kontrolünün desteklenmesi de sağlandı. Düşük güneş ısı kazancı ve yüksek ışık geçirgenliği sunan ürünün daha yüksek güvenlik ve konfor arayışları için lamine ve akustik lamine cam seçenekleri bulunuyor. Spandrel uyumlaşması için çözüm getiren ürünün temperlenebilir HT ve tempersiz çeşitleri benzer performans sunarken tek tip görünüm sağlıyor.

Guardian Glass’ın güneş ışığına yoğun bir şekilde maruz kalan binalar için geliştirdiği Guardian SunGuard® SuperNeutral 29/18, Nida Kule Ataşehir Kuzey binasında tercih edilen ürünlerden bir diğeri. Çift kat gümüş kaplaması sayesinde yüksek güneş kontrolü ile nispeten yüksek ışık geçirgenliğini birleştirerek mükemmel seçicilik sunan Guardian SunGuard® SuperNeutral 29/18 projenin suni ışık ihtiyacını minimize ederken, sıcak mevsimde soğutma, soğuk mevsimde ise ısınma ihtiyacını azaltarak enerji tasarrufu sağlıyor. Doğal ışık yansıtma ve renk sadakati ile birlikte vizyon ve spandrel uyumunu gerçekleştiren ürün, temperli ve tempersiz versiyonlarında örtüşen görünüm sağlarken, daha fazla güvenlik ve konfor için akustik ve standart lamine güvenlik camı uygulaması da yapılabiliyor.

Aukett Swanke Mimarlık’ın Nida Kule Ataşehir Güney binasındaki seçimi ise Guardian SunGuard® High Performance Neutral 50/32’den yana oldu. Böylece binaya giren ısı ve mor ötesi ışık artışının engellenmesine yardımcı olunarak kullanıcılara modern ve konforlu çalışma alanları sunuldu.


Guardian Glass:
1932 yılında otomotiv endüstrisi için ön cam üreten bir firma olarak yola çıkan Guardian Glass, geçen yıllar içinde ticari uygulamalar ile konut ve ulaştırma uygulamaları için düz cam ve fabrikasyon cam ürünlerde, otomotiv çerçevelerinde ve yapı ürünlerinin dağıtımında lider konumda olan bir küresel üretim şirketi haline geldi. Araştırma ve geliştirme merkezleri sayesinde inovasyon konusunda en önde yer alan Guardian ve iştirakleri ile bağlı ortaklıkları tüm dünyada 17000 kişiye istihdam sağlıyor ve Kuzey Amerika, Avrupa, Güney Amerika, Afrika, Orta Doğu ve Asya’da bulunan tesisleriyle faaliyet gösteriyor. 

Türkiye’de inşa edilen, bulunduğu çevreye değer katan ve kentin silüetini biçimlendiren pek çok ikonik binada ürünleriyle yer alan Guardian Glass, farklı yapı tiplerine ve ihtiyaçlara cevap verir nitelikte, hem görsel, hem teknik, hem de ekonomik anlamda zengin çeşitlilik sunan ürün yelpazesi ile, mimarlara ve cephe danışmanlarına seçim özgürlüğü sunarak, yaptıkları tasarımlarda hayal güçlerini geniş tutmalarına yardımcı oluyor.