(Kastamonu Entegre), EN BÜYÜK TÜRK ŞİRKETLERİ sıralamasında yükselişini sürdürüyor…

Kastamonu Entegre, Capital Dergisi’nin gerçekleştirdiği “Yurt Dışında Kurulu En Büyük Türk Şirketleri” araştırmasının “ciroda yurt dışı payı” kategorisinde yüzde 40 oranı ile 9. sırada yer aldı. 2016 yılı cirolarının gözetildiği ilk 50 listesinde, Kastamonu Romania S.A. beş basamak yükselerek 24. sırada yer aldı. Listede sekiz basamak birden yükselerek 29. sıraya yerleşen Rusya’da faaliyet gösteren LLC Kastamonu  Integrated, ilk 50’deki yerini sağlamlaştırdı.

Haluk Yıldız

Hayat Holding’in çok uluslu iki büyük grubundan biri olan Kastamonu  Entegre, Romanya, Bulgaristan, Bosna-Hersek ve Rusya’da bulunan tesisleri ile büyümesini sürdürürken, ciro bazlı yapılan araştırmalarda listelerin ön sıralarında yer almaya devam ediyor. Kastamonu Romania S.A., “Yurt Dışında Kurulu En Büyük Türk Şirketleri” arasında bu yıl 24. sıraya yükselirken, Rusya’da faaliyet gösteren LLC Kastamonu Integrated 29. sırada yer aldı. LLC Kastamonu  Integrated aynı zamanda yurt dışında en hızlı büyüyen on şirket arasında 5. sırada yer aldı. Kastamonu Bulgaria A.D. ikinci elli sıralamasında 11. sırada yer bularak, geçtiğimiz seneki sıralamasını korudu. Hayat Holding iştirakı Natron Hayat ise 14. sırada yer buldu. Araştırmada ayrıca, 21 grubun cirosunda yurt dışının payları da değerlendirildi. Değerlendirmede Kastamonu Entegre, yüzde 40 oranı ile 9. sırada yer aldı.

Türkiye’de sektör liderliğinin yanı sıra Avrupa’da 4’üncü sırada, dünyada ise 7’inci sırada yer aldıklarını belirten Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız “2017 yılındaki büyüme hedefimiz %5-10 arasındadır. Büyüme, daha çok katma değerli ürün satış oranındaki artış ile sağlanacaktır” dedi.


Kastamonu Entegre:
1937 yılında temelleri atılan Hayat Holding çatısı altında 1969 yılında kurulan Kastamonu Entegre, ilk tesisi olan Yonga Levha Fabrikası ile 1971 yılında Kastamonu’da üretime başladı. 2016 yılı itibariyle yıllık 2.4 milyon m³ MDF, 3.4 milyon m³ yonga levha, 70 milyon m² laminat parke, 19.5 milyon adet kapı paneli ile toplamda 5,8 milyon m³ ahşap levha üretim kapasitesine sahiptir. 2016 yılında 400 milyon euro yurtdışı faaliyetlerinden kaynaklı olmak üzere 1 milyar euro konsolide ciro gerçekleştiren Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi, Türkiye’de sektör liderliğinin yanı sıra Avrupa’da 4’üncü sırada, dünyada ise 7’inci sırada yer almaktadır. Kastamonu Entegre’nin yurt içinde Gebze, Kastamonu, Balıkesir, Samsun, Tarsus ve Adana’da, yurt dışında ise; Romanya, Bulgaristan, Rusya, İtalya ve Bosna Hersek’te olmak üzere 18 ayrı üretim tesisi bulunmaktadır. Toplam 96 ülkeye ihracat gerçekleştiren Kastamonu Entegre, 5 bin 700 kişiye istihdam sağlamaktadır. Kastamonu Entegre, ISO 9001 Kalite, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği, ISO 50001 Enerji Yönetimi, FSC (Sürdürülebilir Orman Yönetimi) kalite sistemleri ile Medepan markalı MDF ürünleri için TSE E0 Belgesi ve dünyanın önemli sertifikalandırma kuruluşlarından WKI tarafından verilen CARB Phase2 (California Air Resources Board) ile TURQUALITY® Belgesi’ne sahiptir. Kastamonu Entegre, TSE ve Avrupa Normları’na (EN) uygun üretim yapmaktadır.