[sergi]: “Komşuda Pişer Bize de Düşer”

“Komşuda Pişer Bize de Düşer” Sanatçı Kolektifleri Sergisi 14 Eylül Perşembe günü saat 18.00’de halka sanat projesi’nde açılıyor.

Işıl Eğrikavuk küratörlüğünde ve Jozef E. Amado koordinatörlüğünde gerçekleşecek sergide, sanatçı kolektifleri dadansHAH ve Pelesiyer, bu sergi için ürettikleri yeni işlerini sergileyecek. Aynı zamanda, video kolektifi artıkişler; sanat ve ekolojiyi bir araya getiren birbuçuk ve İstanbul Permakültür Kolektifi sergi kapsamında paralel etkinlikler düzenleyecek.

Birleşik Krallık Sanat ve Beşeri Bilimler Araştırma Konseyi’nin (Arts and Humanities Research Council, UK) verdiği bursla fonu sağlanan sergi, Brighton Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi arasında düzenlenen, ortak bir akademik çalışma kapsamında gerçekleştiriliyor.

Kolektif üretime odaklanan sergi, sanatsal anlamda bireyselliği bırakıp ortak bir isim altında üretmeye, ekolojik anlamda birlikte yeşertmeye ve gastronomik anlamda birlikte yemek yapma ve tüketmeye yer veriyor. Bu kapsamda sanat kolektiflerinin üreteceği işlere, atölye çalışmaları, video gösterimi ve söyleşilerin dahil olduğu etkinlik programı eşlik edecek. Ayrıca, dadans kolektifi, 14 Eylül Perşembe akşamı gerçekleşecek açılışa özel bir performans sunacak.

“Komşuda Pişer, Bize de Düşer” sözü iki anlamlı; birincisi etrafımızdaki insanların iyi hallerinin ve kısmetlerinin bizim için de geçerli olması, diğeri ise bu iyi halden faydalanma, fırsat çıkarma haline işaret ediyor. Geleneksel anlamda dayanışma ve birbirini gözetmeyi barındıran komşuluk kavramını, dayanışma ve ortaklığın dinamiklerini sorgulayan sergi 14 Ekim tarihine kadar Kadıköy, Moda’da yer alan halka sanat projesi’nde görülebilir.


Sergi | “Komşuda Pişer, Bize de Düşer”
(“Maybe, We Will Benefit from Our Neighbour’s Good Fortune”)

Katılımcılar:
 dadans, HAH, Pelesiyer, artıkişler, birbuçuk ve İstanbul Permakültür Kolektifi
Küratör: Işıl Eğrikavuk
Tarih: 14 Eylül – 14 Ekim 2017
Açılış: 14 Eylül Perşembe, 18:00
Mekan: halka sanat projesi, Caferağa Mah. Bademaltı Sok. No:24/1 Kadıköy 34710 Istanbul
*Sergi Ziyaret: Çarşamba- Pazar, 11:00 – 19:00, Diğer günler randevuyla 

Sergiye paralel düzenlenecek etkinlikler:

14 Eylül Perşembe @ 19.00
“Evcilik” Performans | dadans Kolektifi
16 Eylül Cumartesi
Murat Demirtaş’la Ekmek Mayalama Atölyesi | İstanbul Permakültür Kolektifi
23 Eylül Cumartesi
Dilek Yalçın Demiralp ile Evde Bahçecilik Atölyesi | İstanbul Permakültür Kolektifi
7 Ekim Cumartesi
“İstanbul’un Artığı” Video Gösterimi ve Konuşma | artıkişler Kolektifi
14 Ekim Cumartesi
“Ortak Zemin: GIDA” Başlıklı Toplantı | birbuçuk Kolektifi


*Sergi süresinde düzenlenecek tüm etkinlik ve atölye çalışmaları ücretsiz olarak halka sanat projesi’nde gerçekleşecek. Katılım içim rezervasyon gerekmektedir. Etkinlik detayları ve rezervasyon için halka sanat projesi ile iletişime geçebilirsiniz:
+90 216 550 29 90
 | +90 535 781 25 91 directors@halkaartproject.net

Web sitesi: www.halkaartproject.net
Facebook: 
Facebook etkinlik sayfası
Instagram: @komsudapiser2017
Hashtag: #komsudapiser