[sergi]: “Geçmiş Günümüzle Buluşuyor”

Ardan Özmenoğlu, Suleyman the Magnificent, 2010

Huma Kabakcı ve Mine Küçük küratörlüğünde gerçekleşecek “Geçmiş Günümüzle Buluşuyor” isimli karma sergi, ilhamını tarihten alan, farklı malzemeler ve tekniklerle iş üreten, yerli ve yabancı 16 sanatçının eserlerinden oluşan bir seçki sunuyor.

Geçmişi, bugünü ve birbirleriyle olan ilişkiyi güncel sanat eserleri üzerinden tanımlayan sergi, günlük hayatlarımızda tanık olduğumuz olayları ve nesneleri yeniden yorumlarken, aynı zamanda tarihin günümüzdeki yaşamlarımızı şekillendirdiği gerçeğinden yola çıkıyor.

Shahpour Pouyan, After Mehr Playing Polo with the King, 2010

7 Eylül Perşembe günü açılışı gerçekleşecek sergide Sami Aslan, Burçak Bingöl, Hera Büyüktaşçıyan, Ahmet Civelek, Onur Hastürk, Patrick Hough, Bilal Hakan Karakaya, Seçil Kınay, Hasan Kıran, Maude Maris, Ardan Özmenoğlu, Murat Palta, Shahpour Pouyan, Gazi Sansoy, Elvan Tekcan ve Pınar Yolaçan’ın işleri yer alıyor.

Sami Aslan, Buluntu, 2016

Geçmişte Osmanlı Posta Binası olarak hizmet veren ve bugün yerli ve yabancı sanatçıları bir araya getiren Anna Laudel Contemporary’nin yer aldığı binanın tarihinin sergi konsepti ve sergide yer alan sanatçılarla güzel bir uyum yakaladığını belirten küratörler, bir araya getirdikleri seçkide, sanatçıların geçmişteki kazı, keşif ve araştırmalardan esinlenerek çıktıkları zaman yolculuğuna izleyici de davet ediyor.

Hera Büyüktaşçıyan, Survey for Anti Memory VI, 2015

Sergiye aynı zamanda TORK Dance Art ekibinin “Gövde-Geçmişe Akan Şimdi” isimli performans enstalasyonu ve ayrıca küratöryal tur ve sanatçı konuşmalarının yer aldığı, 15. İstanbul Bienali’ne paralel düzenlenen etkinlik programı eşlik edecek.

“Geçmiş Günümüzle Buluşuyor” 7 Eylül-13 Ekim 2017 tarihleri arasında Anna Laudel Contemporary’de görülebilir.


Anna Laudel Contemporary:
Karaköy Bankalar Caddesi’nde tarihi bir binada, Aralık 2016’da kapılarını açan Anna Laudel Contemporary, yeni mekanında bugüne kadar Fernando Botero ve Mehmet Aksoy’un kişisel sergileri ve yerli, yabancı sanatçıların yer aldığı karma sergiler dahil olmak üzere beş sergiye ev sahipliği yaptı.

Aynı anda solo ve grup sergileri ve etkinlikler düzenlemeye olanak sağlayan beş katlı tarihi binada yer alan galerinin direktörlüğünü Ferhat Yeter yapıyor. Galerinin kurucusu Anna Laudel, Düsseldorf’tan Türkiye’ye 20 sene önce tekstil alanında iş kurmak için geldi. Kendisi aldığı eğitim ve içinde büyüdüğü güncel sanat ortamının etkisiyle Türkiye’de galeri açarak bu alanda çalışan yerli ve yabancı sanatçılara destek olmayı amaçlıyor.

Üretken sergi ve etkinlik programıyla İstanbul’un önde gelen dinamik güncel sanat merkezlerinden biri haline gelerek, uluslararası sanatçıları ağırlamanın yanı sıra, Türkiye’den sanatçıları uluslararası platformlarda temsil etmeyi hedefleyen Anna Laudel Contemporary, bu sene Contemporary Istanbul ’un 14-17 Eylül 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek 12. edisyonunda Andreas Blank, Flora Borsi, Fernando Botero, Ramazan Can, Tuğçe Diri, Bilal Hakan Karakaya, Ekin Su Koç, Jan Kuck, Gazi Sansoy, Johannes Vetter ve Serpil Yeter’in işleriyle yer alacak.

Galeri, sergi programlarının yanı sıra yerli ve yabancı sanatçıların
röprodüksiyonlarının ve sanat yayınlarının yer aldığı Art Shop ve Danimarka’nın önde gelen mücevher tasarım markası Monies’in koleksiyonlarına, Türkiye’deki temsilcisi olarak ev sahipliği yapıyor.