FOLD IT” Öğrenci Tasarım Yarışmasında Hayaller Gerçeğe Dönüştü!

Türkiye’nin genç tasarımcılarını keşfetmek ve onların yaratıcılıklarını desteklemek amacıyla düzenlenen Nef “Fold It” öğrenci tasarım yarışmasının kazananları açıklandı.

Nef ve Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) işbirliğiyle gerçekleştirilen yarışmaya öğrenciler yoğun ilgi gösterdi. “Yaratıcılığını Katla. Mekandan Ürüne, Üründen Mekana Hayal Ettiğini Tasarla” başlığıyla düzenlenen yarışmada katılımcılar, hayallerindeki yaşam alanını senaryolaştırma fırsatı yakaladı. www.neffoldit.org sitesi üzerinden teslim edilen senaryolarda bir Nef keşfi olan “Fold” konsepti için farklı yaklaşımlar öneren gençler, bu yaklaşımları kullanarak mekan ve mekana ait bir nesneyi tasarladı.

Yeni Fold Konseptler Çıkacak!

Yarışmanın 5.000 TL’lik birincilik ödülünü, “Z_BAHÇE” isimli projeleriyle Ceren Akın (İstanbul Teknik Üniversitesi – Mimarlık Bölümü), Cemre Demirci (Orta Doğu Teknik Üniversitesi – Mimarlık Bölümü) ve Şüheda Gül (İstanbul Teknik Üniversitesi – Mimarlık Bölümü) kazandı. Birincilik ödülünü alan ekip aynı zamanda NEF ile birlikte proje geliştirme fırsatını elde ederken Z_BAHÇE projesi FOLD konsepti içine dahil edilerek hayat bulacak.

3.500 TL’lik ikincilik ödülü “WEB // BOOK BOX” projesiyle Hanife Sümeyye Taşdelen (İstanbul Teknik Üniversitesi – Mimarlık Tasarım Yüksek Lisans Programı) ve Rümeysa Gür’ün (İstanbul Teknik Üniversitesi – Mimarlık Bölümü) olurken, 2.500 TL değerindeki üçüncülük ödülünü ise ‘PIXELLAB’ isimli projeleriyle Sıla Bıcı (Dokuz Eylül Üniversitesi – Mimarlık Bölümü), Harun Beyhan (Dokuz Eylül Üniversitesi – Mimarlık Bölümü)  ve Fatih Şişik (Dokuz Eylül Üniversitesi – Mimarlık Bölümü) kazandı.

Gençlerin iç mekân ve ürün tasarımında mimarlık, iç mimarlık, endüstriyel tasarım disiplinlerinden olmak üzere disiplinlerarası bir çalışma pratiği içinde birlikte çalışmalarının teşvik edildiği yarışmada, ulaşılabilir, ekonomik ve sürdürülebilir tasarımlar ve çözümlemeler ödüllendirildi.

Yarışma jürisisinde SBD Mimarlık Kurucusu mimar Sibel Dalokay Bozer, İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı ve sanatçı Doç. Dr. Can Altay, Studio Nakışçı’nın kurucusu ve tasarımcı Tamer Nakışçı, Zoom TPU Kurucu Ortağı ve tasarımcı/iç mimar Atilla Kuzu ile Next Academy Başkanı ve iletişimci Levent Erden yer aldı.

Detaylı bilgi ve kazanan projeler için: www.neffoldit.org


 Fold:
Nef’in “Neden herkesin 5000 m 2 evi olmasın?” diyerek hayata geçirdiği Fold konsepti, ürünün yapısını tamamen değiştiren ve statikliğini kırmaya yönelik bir yaklaşım olma özelliğine sahip. Burada sahip olduğunuz metrekareyi kolaylıkla genişletmek, mekanı ihtiyacınıza yönelik büyütüp küçültmek mümkün. Sinema odası, müzik ve hobi ortamları, oyun odaları gibi birçok farklı Fold’a sahip Nef projelerinde, sakinler foldları istedikleri zaman kullanabiliyorlar, kullandıkça ve kullandıkları kadar ödeyebiliyorlar.

Dünyada ilk kez Nef projelerinde uygulanan Foldhome’un temel amacını “bir eve sığmayacak tüm odaların katlanarak eve dahil edilmesini sağlamak.”

Bir Nef keşfi olan Foldhome’dan sonra Foldoffice’ler ise Nef ofislerinde ihtiyaca göre istenilen metrekarede ofise sahip olmayı sağlıyor. Ortak kullanım alanı sistemine dayanan Foldoffice ihtiyaç olmadığı halde daha büyük metrekarelere mecbur kalıp daha fazla ödemekten kurtarıyor. Ortak kullanım alanları ve verimlilik saptayan standartları sayesinde sabit giderleri azaltıyor. İhtiyaç duyulan fakat 1000 metrekare ve daha büyük ofislerde bile bulunmayan olanaklar, en küçük metrekare sahip ofislere bile sunuluyor.

Nef:
Nef, Timur Holding’in bünyesi altında yer alan bir gayrimenkul markasıdır. 2010 yılından bu yana en küçük alanları değerlendirerek yaşama katan ve insanlar için ince düşünülmüş yaşam alanları tasarlamayı amaçlayan Nef, bu hedefle çıktığı yolda kısa sürede büyük işlere imza attı. Türkiye’de ve dünyada 6 ülkedeki büyük metropollerde sektörel ihtiyaçları analiz etmek için uzman kişi ve kurumlarla çeşitli anketler ve araştırmalar yapan Nef, hedef kitlenin beklentilerine en uygun şekilde tasarımı odak noktası haline getirerek çalışmakta ve gayrimenkul sektörüne yeni bir soluk kazandırmak için satıştan pazarlamaya bütün katma değer zincirini yeniden tasarlamaktadır. Dünyanın en iyi 10 mimarlık firmasından 4’ü ile aynı anda çalışan dünyanın sayılı gayrimenkul firmasından biri olan Nef, projelerinde iç mekan ve dış cephenin yanı sıra elektrik anahtarlarından kapı kollarına kadar en ince ayrıntılarda bile tasarımı ön planda tutmakta ve dünyaca ünlü tasarımcılarla çalışmaktadır.