(GF Hakan Plastik) Türkiye ve Ortadoğu Bölge Başkanı Batuhan Besler: “…su kayıplarını minimum seviyelere çekmek zorundayız”

5 Haziran Dünya Çevre Günü için açıklamada bulunan GF Hakan Plastik Türkiye ve Ortadoğu Bölge Başkanı Batuhan Besler, Birleşmiş Milletler ve Unesco verilerine göre 2030 yılına kadar pek çok ülkenin su sıkıntısı çekeceği ve bu ülkeler arasında Türkiye’nin de olduğuna dikkat çekerek şu açıklamada bulundu:

“Araştırmalar, Türkiye’nin tüketilebilir yer üstü ve yer altı su kaynağının yılda ortalama 112 milyar metreküp; kişi başına tüketimin ise bin 500 metreküp dolayında olduğunu gösteriyor. Yılda kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı 8-10 bin metreküp olan ülkeler su zengini, 2 bin metreküpten az olanlar su azlığı çeken, bin metreküpten azı da su fakiri ülkeler arasında kabul ediliyor. Ülkemizde kişi başına düşen su kullanım oranına baktığımızda Türkiye’nin su azlığı yaşayan ülke kategorisinde olduğunu görüyoruz. Suyu çevreden bağımsız düşünemezsiniz. Su zengini bir ülke değiliz. Bu nedenle kaynaklarımızı doğru şekilde yönetmek, toplum olarak su kayıplarını minimum seviyelere çekmek zorundayız”.

Su kaybının ülke ekonomisine maliyeti yılda 6 milyar TL

Bu nedenle mevcut kaynakların doğru şekilde yönetilmesi, su kayıplarını minimum seviyelere çekilmesi gerektiğine değinen Besler, “Türkiye’de yıllık ortalama 2 milyar metreküp su, yani barajlardan çıkan suyun yüzde 43’ü henüz musluğa ulaşmadan kaybediliyor. Bu su kaybının ülke ekonomisine maliyeti ise yılda 6 milyar TL civarında.  Bireysel kullanımlarda herkesin bilinçli hareket etmesi beklenirken, su tüketimini azaltacak tasarruflu ürünler tercih edilmesi önerilirken şebekelerde yaşanan bu büyük kaybın da önüne geçilmesi gerekiyor.

Fiziksel su kaçakları dediğimiz yüksek su basıncı, boru malzemesinin düşük kalitede olması, küçük boru çapı, ek parçalardaki zayıf işçilik, borunun yaşlanarak çürümesi, dikkatsizce yapılmış sayaç ve servis bağlantılarının olması, terk edilmiş bağlantılar, vb. üzerine önemle eğilinmeli. Yeni kaynaklar aramak, mevcudu korumaktan daha maliyetli olacaktır. Temiz su kaynaklarını korumak, suyun sağlıklı ve güvenli bir şekilde kullanımını temin edebilmek de işin ayrı bir boyutu. Konunun her yönüyle değerlendirilerek hareket edilmesi gerekir. Çünkü su olmadan bir yaşam düşünülemez.”


GF Hakan Plastik:
Georg Fischer, 1802 yılında kurulmuş İsviçre merkezli bir firmadır. 3 ana iş kolunda faaliyet göstermektedir: Boru sistemleri (GF Piping Systems), Otomotiv (GF Automotive) ve Makine çözümleri (GF Machining Solutions). 32 ülkede 45 üretim tesisine ve yaklaşık 14.400 çalışana sahiptir. GF Piping Systems, plastik ve metalden yapılmış boru sistemleri konusunda dünyadaki lider kuruluşlardan biridir. GFPS, su ve gazın sanayi, kamu hizmetleri ve yapı teknolojisi içinde güvenli bir şekilde taşınması için sistem çözümleri ve yüksek kaliteli bileşenler üretmektedir. 3 ana gruba sahip GFPS, üst yapı, alt yapı ve endüstriyel alana yönelik ürünler sunmaktadır.  1965 yılında kurulan Hakan Plastik, yenilikçi yapısı ile plastik boru sistemleri alanında lider markalardan biridir. Türkiye’de sessiz boruyu ilk üreten firmadır.  2013 yılında gerçekleşen satın alma ile GF Hakan Plastik markası ile plastik boru sektöründe hem iç pazarda hem de ihracat alanında çalışmalarına devam etmektedir.