(ARREDAMENTO MİMARLIK) Haziran Sayısıyla Raflarda!

Yayın hayatını Binat İletişim ve Danışmanlık bünyesinde sürdüren Arredamento Mimarlık yeni sayısıyla raflarda yerini aldı. Derginin Haziran sayısı dosya konusu: “Mimar ve Mühendis: Ayrış(amay)an Kimlikler.”

Mimar mühendis ayrışmasının belirginleşmesi 18. yüzyıl Avrupa’sında politeknik okulların açılmaya başlamasına tarihlenir. Gerçekte mimarlık tarihine ve eleştirisine konu olmuş mimarlık üretimine bakıldığında ise bu ayrışmanın belirgin olmadığı görülür. İster tektonik ya da strüktürel kurgu ister nitelik ya da mimari güzellik gibi başlıklar kullanılsın ortaya çıkan üründeki cezbedeci nitelikler, doğrudan tanımları keskin bir mimarlık bilgisinin sonucu olabilir mi? Konuk editörlüğünü Tomris Akın’ın üstlendiği dosya; Belkıs Uluoğlu, Ahmet Topbaş, Melike Altınışık, H.Sinan Omacan ve Yelda Gin’in metinlerinden oluşuyor.

Haziran sayısında; Oslo merkezli mimarlık stüdyosu Jarmund/Vigsnæs Architects’in Norveç’te zorlu ve sert iklim koşullarına karşın çevresiyle ve doğayla yakın ilişki kuran dört yapısının yanında Finli mimarlar JKMM Architects’in OP yönetim binası ile Alvar Aalto’nun Seinäjoki kompleksine eklenen kütüphane yapısı da inceleniyor.

İrem Mollaahmetoğlu’nun mimarlık okulu proje öğretiminin vazgeçilmez bileşeni gibi nitelenen analiz aşamasını ve pratiklerini sorunsallaştıran bir metinle katkı yaptığı sayıda; Şebnem Yalınay Çinici ve Elif Erdine, AA Visiting School ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin 2015 yılından bu yana sürdürdüğü ortaklığı ve bu işbirliğinin zemin oluşturduğu araştırma-gerçekleştirme deneyimini aktarıyorlar.

Taylandlı mimar Jun Sekino’nun mimarlık pratiğinden bir seçkinin sunulduğu Haziran sayısı ayrıca; “Mimarın Evi Ofisi” üst başlığıyla yeni bir bölüme de yer açıyor. Aynı mimara ait iki mekanı, içinde yaşadığı konutu ve çalıştığı büroyu birlikte görselleştirmeyi amaçlayan bu çalışmanın ilk konuğu Emre Arolat olacak.

Arredamento Mimarlık’ın 310. sayısına, başta D&R, İnkılap, Nezih, Remzi, Dost, Turan gibi kitabevleri olmak üzere CarrefourSA, Migros, Macro gibi zincir mağazalar ve büyük şehirlerin işlek yerlerindeki satış noktalarından ulaşılabilir.

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz.