[söyleşi]: “Yeni bir marka olduğumuz için burada yer almamız gerektiğine inanıyoruz”

Kerem Sezer ve Bilge Erdem

MOYAP Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Kerem Sezer ile uluslararası faaliyetleri ve yeni firmaların fuardan beklentileri üzerine konuştuk.

 

Firmanızın sektördeki konumu hakkında bilgi verir misiniz? Sektörde sizi farklı kılan özellikleriniz nedir?

MOYAP 2015 yılında Ekmekçioğlu Grubu’nun bir firması olarak kuruldu. Ekmekçioğlu, Türkiye’de yapı sektöründe oldukça uzun süredir faaliyet gösteren bir firma. Özellikle amiral gemisi, Türkiye’nin en büyük tuğla fabrikalarından bir tanesi olan Kilsan Tuğla. Biz de MOYAP adıyla Kilsan’ın kardeş kuruluşu olarak 2015 yılında faaliyete başladık. Bizim faaliyet alanımız modern yapı malzemeleri, ama ilk faaliyet alanımızı çatı sektörü olarak belirledik. Bundan sonraki süreçlerde başka eş ürünler de belki düşünülebilir belki ama şu an için çatı sektöründe beton kiremitler üreterek ve beraberinde diğer tamamlayıcı ürünlerin de temsilciliklerini yapıp firmalardan tedarik ederek piyasaya sunuyoruz. Bu kapsam içerisinde Tayf beton kiremitlerinin yanı sıra Avrupa’da ürettirip getittiğimiz VENTA buhar geçirgen örtüler ve detay izolasyon çözümleri portföyümüzde. Aynı zamanda dünyanın en önemli çatı penceresi ve çıkış kapağı firmalarından birisi olan OKPOL’ün Türkiye temsilcisiyiz. Polonyalı bir firma olan Galeco’nun yağmur indirme sistemleri ve aksesuarlarının Türkiye temsilcisiyiz. Son olarak da 1884 yılından bu yana kil kiremit üreten, 13 ülkede 13 fabrikası bulunan Alman Creaton’un Türkiye temsilcisiyiz. Dolayısıyla hem kil kiremit hem beton kiremit ve tamamlayıcı ürünler olarak çatı sektörüne hizmet vermekteyiz. Yerimiz de Göktürk İstanbul’da.

Yeni projeleriniz ve hedefleriniz neler? Yapı Fuarı’nda hangi ürün ve yeniliklerinizi sunuyorsunuz?

Biz zaten Tayf beton kiremitler olarak yeni bir firmayız. Bizim her şeyimizin piyasa için yeni olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Kullandığımız renklendirici maddeler itibariyle renk yapısı yüksek, parlak kiremit yüzeyler üretebilmekteyiz. Bu da bizi sektörde farklı bir noktaya taşıyor. Müşterilerimiz bizi değerlendirirken renk seçenekleri ve estetiğini beğenerek öncelikle tercih etmeye başladılar. Bununla beraber özellikle yağmur indirme sistemlerinde 15 yıl garantili PVC ve 35 yıl garantili paslanmaz çelikten yağmur olukları ve boruları sunuyoruz. Bunların içerisinde özellikle öne çıkan yenilikler paslanmaz çelikten kare profilli yağmur ve indirme borusu sistemi. Böyle bir set ile çatınızda estetiği ön plana çıkartan renkli ve oldukça dayanıklı yağmur ve indirme çözümleri seçiyor oluyorsunuz.

Yapı Fuarı’na kaç yıldır katılıyorsunuz? Sizce fuarlar yapı sektörü için ne önem taşıyor?

Ben eski bir fuarcıyım aynı zamanda, YEM’de fuarcılık üzerine çalışıyordum. Dolayısıyla Yapı Fuarlarının önemini ve yarattığı potansiyeli çok iyi biliyorum. Her yıl katılmaya gayret göstereceğiz. Zaten geçen sene de katıldık ve şimdiden gelecek sene için de katılma taahhüdümüzü gerçekleştirdik. Yeni bir marka olduğumuz için burada yer almamız gerektiğine inanıyoruz. Sesimizi çok kısa bir sürede çok geniş bir kitleye ulaştırabilmenin ve birebir temas ile potansiyeller yaratabilmenin en iyi ve en kısa yolu fuarlar. Bu yüzden hem İstanbul’da hem -geçen sene Kasım ayında katıldığımız üzere- İzmir Fuarı’nda yerimiz olacak. Beklentimiz büyük.