(İTÜ)’den (Kale Grubu) Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay’a “FAHRİ DOKTOR” unvanı…

Zeynep Bodur Okyay

Çeyrek asırlık iş yaşamında savunma sanayiinden kimya endüstrisine, seramik endüstrisinden havacılık sektörüne kadar birçok alanda başarılara imza atan İTÜ İşletme Mühendisliği Bölümü mezunu Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Hatice Zeynep Bodur Okyay, İstanbul Teknik Üniversitesi Senatosu kararıyla ‘Fahri Doktor” unvanı verildi.

İTÜ İşletme Mühendisliği Bölümü 1989 mezunu, Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Hatice Zeynep Bodur Okyay, ülkemizde teknolojinin ilerlemesine katkıda bulunması, yerli teknolojinin dışa açılmasına ve uluslararası düzeyde etkinlik kazanmasına imkan sağlaması, Türkiye’yi ve İTÜ’yü uluslararası düzeyde saygınlıkla temsil eden gerek ekonomik gerek sosyal yaşam odaklı hizmetler sunmuş olması nedeniyle, İstanbul Teknik Üniversitesi Senatosu kararı ile Fahri Doktora unvanına layık görüldü. Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Hatice Zeynep Bodur Okyay için Fahri Doktora Takdim Töreni, 25 Mayıs 2017 Perşembe günü Saat 20.00’de İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

“İTÜ mezunu Zeynep Bodur Okyay, bugün iş dünyasının en etkili isimlerinden biri”

İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle fahri doktora unvanı verilen Zeynep Bodur Okyay’a, doktora beratını Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş tevcih ederken, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca da Okyay’a “Fahri Doktor” cübbesini giydirdi. SİTÜ Rektörü Prof. Dr. Karaca, İTÜ mezunu Zeynep Bodur Okyay’ın bugün iş dünyasının en etkili isimlerinden biri olduğunu belirtti. Okyay’a tevcih edilen fahri doktoranın, üniversite-sanayi iş birliği için de önem taşıdığını aktaran Prof. Dr. Karaca, duayen sanayici merhum Hacı İbrahim Bodur’un tek çocuğu olan Okyay’ın, ailesinden gelen mirası başarıyla devam ettirdiğini vurguladı.

Karaca, Okyay’ın öz geçmişine ilişkin şu bilgileri verdi:

“Zeynep Bodur Okyay, İTÜ’de işletme mühendisliği okudu. Kendisi 1990-1992 arasında Harvard’da lisansüstü yönetici yetiştirme programına katıldı. Türkiye’ye döndükten sonra Kale Grubu’nun çeşitli birimlerinde görev aldı. Temmuz 2012’den beri Kale Grubu’nun başkanı olarak görevini sürdürmektedir. Okyay, birçok sivil toplum kuruluşu, dernek, vakıf ve odanın yönetim kurullarında faal olarak çalışmaktadır. İstanbul Sanayi odası (İSO) Meclis Başkanı, İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkan Vekili, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyesi, DEİK AB İş Konseyi Başkanı, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Üyesi, Türk Eğitim Vakfı (TEV) Mütevelli Heyeti Üyesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Seramik ve Refrakter Meclisi Başkanı olarak görevlerini başarıyla sürdürmektedir.