[söyleşi]: “Farklı mesleklerin bir araya gelip sektörü konuşması önemli”

Ali Eray, Burçin Yıldırım ve Bilge Erdem

PAB Mimarlık kurucularından Ali Eray ve Burçin Yıldırım ile Yapı Fuarı’nın hatırlatıcı etkisini ve paralel etkinlikleri konuştuk.

Bir mimar olarak Yapı Fuarı’nı ziyaret sebebiniz nedir? Yeni iş ilişkileri geliştirmenize ve yeni projelerinize katkısı oluyor mu?

Burçin Yıldırım: Tabii birçok malzemeyi bir arada görmenin çok büyük katkısı var binayı çekillendirirken: Yeni fikirler veriyor. Aklımızda hiç olmaya bir malzeme hakkında “evet, bunu da kullanabilirdik” diyebiliyoruz Yapı Fuarı’nda gördüğümüz için. Yapı Fuarı bu anlamda biraz zihnimizi çalıştırıyor aslında. Neler yapabiliriz, neler kullanabiliriz diye. Çünkü büyük bir çeşitlilik var malzeme anlamında ve bütün bunlara bir anda hakim olmak, hepsini düşünmek, projelerde kullanmak mümkün değil. Yapı Fuarı bazı malzemelerin potansiyellerini bize hatırlatarak fayda sağlıyor diyebiliriz.

Ali Eray: Son senelerde özellikle gittikçe kuvvetlenen paralel etkinlikler daha fazla katılımcının burada vakit harcamasını sağlıyor ve birçok meslektaşımız, arkadaşımız, dostumuz, işverenlerimizle karşılaşma şansımız oluyor. Sosyalleşen bir yapısı da var, o da özellikle son senelerde artarak dikkatimizi çekti.

Ali Eray, Burçin Yıldırım ve Bilge Erdem

Yapı Fuarı’nı ne zamandır takip ediyorsunuz? Bugünlerde düzenlenen fuarların önceki yıllara kıyasla farkları neler?

AE: Öğrenciliğimizden beri takip ediyoruz. Hatırlamak kolay değil ama çeşitlilik diyebilirim: Sadece sergilenen ürünler, malzemeler değil gerçekten bir sürü paralel etkinlik ve oturumlar… İletişimi de daha kuvvetli ve daha rahat. Hem firmalarla hem de fuarda nerede ne olduğunun anlatılması anlamında iletişim çok önemli. Gezerken daha bilinçli gezebiliyorum. Aynı şekilde firmaların anlatımı da sadeleşiyor ve kısa zamanda daha etkili sunumlar yapabiliyorlar.

BY: 40 yılın tecrübesi aslında bu.

AE: Rehberde inovatif, yeni bir ürün getiren firmanın işaretlenmesi, onun vurgulanması mesela daha verimli bir şekilde gezebilmenizi sağlıyor.

Fuarda standlar dışındaki aktiviteleri takip ediyor musunuz? Bunlar üzerine düşünceleriniz neler?

BY: Mimarların dışında başka mesleklerden insanların katıldığı etkinlikler var mesela. Farklı mesleklerin bir araya gelip sektörü konuşması önemli bence.

AE: Fırsat buldukça gezebiliyoruz. Sektörün nasıl göründüğünü başkalarının aktarması değerli bence de.