[söyleşi]: “Biz de bir nevi kendimizi güncellemiş oluyoruz”

Tarkan Oktay, Neslihan İmamoğlu

40.Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’a mimarlar için özel olarak düzenlenen fuar gezisi programı ile İzmir’den gelen Tarkan Oktay ile  dönüş yolculuğu öncesinde TÜYAP Ege Salonu’nda yapı fuarlarının mimarlar için önemini konuştuk.

 

Bir mimar olarak Yapı Fuarı’nı ziyaret sebebiniz nedir? Yeni iş ilişkileri geliştirmenizde yapı fuarının nasıl katkıları oluyor?

Öncelikle fuarları biz tasarımcıların sektördeki yenilikleri tanıması ve öğrenmesi açısından çok olumlu buluyorum. Çünkü teknoloji ile birlikte yapı sektöründeki malzemeler de çok çeşitlenmeye başladı ve bu hıza biz bile yetişmekte zorlanıyoruz. Fuarlar da bunun için çok uygun atmosferler oluşturuyor. Dolayısıyla biz de bir nevi kendimizi güncellemiş oluyoruz. Bu açıdan çok olumlu buluyorum. Yurt içi ve yurt dışı fuarları takip etmeye çalışıyorum.

Peki, 40. Yapı Fuarı-Turkeybuild özelinde soracak olursak bu fuarı nasıl buldunuz? Önceki yıllara kıyasla farkları neler?

Bu seneki katılım konusunda çok fazla bir şey söyleyemeyeceğim; İzmir’den geldiğimiz için kısıtlı sürelerde fuarı ziyaret etme şansımız oluyor. Ama bu sene bir yoğunluk görüyorum fuarda, katılımcılar da sanki daha çok ilgili, yabancıları ise daha az gördüm bu yıl. Kısacası benim için yeterli bir fuardı.

Yılın başka zamanında fuar diğer şehirlerde açılacak olsa da ülkenin farklı yerlerinden mimarlar İstanbul ayağını ziyarete geliyor. Size de İzmir’den gelen bir mimar olarak bunun nedenini sormak istiyorum.

İstanbul Yapı Fuarı çok kapsamlı bir fuar, ulusal ve uluslar arası olma niteliği var dolayısıyla pek çok firma ile tanışma şansımız oluyor; onun için önemsiyorum. Diğer fuarlara da katılıyorum tabii ki. Örneğin bizim bölgede Doğal Taş Fuarı var, yeni bir fuar. Onun dışında seramik fuarları biz mimarlar için oldukça önemli. Mümkün olduğunca takip etmeye çalışıyorum fuarları.

Fuarda stantlar dışındaki aktiviteleri takip ediyor musunuz? Bunlar üzerine düşünceleriniz neler?

Etkinliklere mümkün olduğunca katılmaya çalışıyorum. Bu fuarda özellikle inovasyon üzerine, atık malzemelerden dönüşümlü olarak üretilen bir malzemenin tanıtımına* katıldım, çok ilginç bir deneyim oldu benim açımdan. İnşaatların belli bir ömürlerinden sonra yıkılıp yeniden yapılması sürecinde bu atık malzemelerin geri dönüştürülerek sektöre kazandırılmasını çok olumlu buluyorum daha yeşil bir dünya açısından; ama ekonomik olarak daha makul olursa kullanılabilirliğinin artacağını düşünüyorum.

Tarkan Oktay
*StoneCycling’in kurucu ortaklarından Ward Massa’nın “Atık: Geleceğin En Heyecan Verici, Yeni Yapı Malzemesi” başlıklı bir konuşması.