(İstanbul Modern)’de Müzeler Konuşuyor: “Konuğumuz Almanya”

Ekaterina Degot

İstanbul Modern’in “Müzeler Konuşuyor” serisi, Goethe-Institut Istanbul işbirliğiyle Almanya’yı konuk etmeyi sürdürüyor. Dünya Sanatları Akademisi Köln direktörlüğünü üstlenen Dr. Ekaterina Degot 24 Mayıs’ta deneyimlerini paylaşacak.

İstanbul Modern’in dünyada öncü rol üstlenen müzelerin yöneticilerini Türkiye’den izleyiciler ile buluşturarak güncel müzecilik alanında yeni bir bilgi paylaşım ağı ve iletişim platformu yaratan programı “Müzeler Konuşuyor”, Almanya ile devam ediyor.

Goethe-Institut Istanbul işbirliğiyle Almanya’daki sanat kurumlarının küratörlerinin ve müze direktörlerinin davetli olduğu “Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Almanya” kapsamında, Almanya’daki müze ve sanat kurumu modelleri ele alınıyor. Köln’deki Dünya Sanatları Akademisi Sanat Yönetmeni Ekaterina Degot, deneyimlerini paylaşmak üzere İstanbul Modern’de izleyicilerle buluşuyor. Degot’nun “Dekolonizasyon‘a Karşı ‘Çeşitlilik‘: Post-Kolonyal Sahada Alman Bir Sanat Kurumu” başlıklı konuşması 24 Mayıs Çarşamba 2017, saat 19.00’da gerçekleşecek.


Ekaterina Degot:
Sanat yazarı ve küratör Ekaterina Degot, Köln’deki Dünya Sanatları Akademisi’nde sanat yönetmeni ve Rodchenko Moskova Fotoğraf Okulu’nda öğretim görevlisidir. 2014 yılında Igor Zabel Kültür ve Teori Ödülü’ne layık görülen Degot’un yakın tarihli küratöryel projeleri arasında “What Did the Artist Mean by That?”, Moskova Modern Sanat Müzesi, 2014 (Yuri Albert ile birlikte) ve “Monday Begins on Saturday”, Birinci Bergen Buluşması, Bergen, Norveç, 2013 (David Riff ile birlikte) bulunuyor. Degot, Post-Post-Soviet?: Art, Politics and Society in Russia at the Turn of the Decade (Chicago University Press, 2013) kitabının da editörlerindendir.