(Fibrobeton), Emaar Square Mall’de 40.000 metrekare DIŞ CEPHE KAPLAMASINI tamamladı!

Fibrobeton, Emaar Square projesini, su sızdırmaz, yanmaz özellikli, cam elyafı takviyeli ve görsel etkisi yüksek dekoratif Fibrobeton prekast kabuk malzeme ile giydirdi.

Fibrobeton, Emaar Square’de 40.000 metrekare dış cephe kaplamasını iki yılda bitirdi. Şehrin rezidans ve ofis ihtiyaçlarına yüksek standartlarda cevap veren bir proje olan Emaar Square’e sonraki fazlarda The Address Hotel eklenecek.

Emaar Türkiye’nin işveren olduğu projede, Time Turner proje yönetimi görevini yürütüyor. Fibrobeton, ana yükleniciliğini Sera Yapı ve TAV-Sera firmalarının yaptığı çok fonksiyonlu projenin tasarımında Foster&Partners, İki Design Group, DP Architects, Erdemli Mühendislik gibi tanınmış tasarım ekipleri ile çalıştı.

Dünyanın önde gelen gayrimenkul geliştirme şirketlerinden Emaar Properties PJSC’nin Türkiye iştiraki olan Emaar Türkiye, Toskana Vadisi’nden sonra ikinci projesini İstanbul Anadolu Yakası’nda inşa etti. 450’den fazla mağaza, 100’den fazla restoran-kafe, dört bloktan oluşan daireler, 28 ofis katı ve 180 oda otel kapasiteli Emaar Square Mall projesinde Türk Köyü, Akvaryum, Sualtı Hayvanat Bahçesi, 2.400 koltuk kapasiteli çok katlı sinema ve gözlem terası da bulunuyor.

Sabiha Gökçen Havalimanı, yeni finans merkezi ve Avrasya Tüneli’ne yakın konumuyla yılda ortalama 25.000 kişinin ziyaret etmesinin beklendiği Emaar Square, İstanbul’un geleneksel çizgilerini taşıyan açık ve ferah mimarisiyle konuklarını bir semt atmosferinde ağırlıyor.

“İstanbul bir kerede, bir karede”

Ana konsepti İstanbul ve İstanbul Meydanı olan Emaar Square projesinin mimari tasarımı “İstanbul bir kerede, bir karede” sloganı ekseninde oluşturuldu. İstanbul’un modern ve tarihi kimliğini yansıtıyor.

Fibrobeton, hayal edilen mimariyi gerçeğe dönüştürdü

Konutların dış cephelerinin üst kotlarında tuğla kaplama ile birlikte Fibrobeton dekoratif söve silme malzemeleri kullanılırken alt katlarda Fibrobeton, kabuk panel kaplamalar ile aynı çizgi paralelinde Nişantaşı, Bağdat Caddesi gibi İstanbul’un geleneksel semtlerinin dokularını projeye taşıdı.

PeyzajaFibro-Multiform® teknolojisi ile gelen şıklık

Projenin peyzaj alanlarında da tamamı Fibrobeton tarafından geliştirilen Fibro-Multiform® prekast malzeme kullanıldı. Yapının güney cephelerinde planlanan dalga formu, kuzey cephelere yayıldı. Otopark girişleri, Fibrobeton tarafından projeye özel olarak üretilen ondüle görünümlü, amorf formlu, üzerinde tanımlı açıklıklar yapılan malzemeler ile giydirildi.

Projede hayal edilen mimari Fibro-Multiform® teknolojisi ile gerçeğe dönüştürüldü. Fibro-Multiform® teknolojisi sayesinde istenilen formda ve kendini tekrarlamayan cephe kaplamalarıyla projede daha özgür ve özgün tasarımlar yapma imkânı sağlandı.

Maraşlı: “Tüm malzemeleri projeye özel olarak ürettik, boyutlandırdık ve tasarladık.”

Projede kullandıkları tüm malzemeleri Fibrobeton’un Düzce fabrikasında, projeye özel olarak ürettiklerini, boyutlandırdıklarını ve tasarladıklarını belirten Fibrobeton Yönetim Kurulu Üyesi Muhammed Maraşlı, malzeme üretiminin yanı sıra, iş profesyoneli ve cephe destekçileri olarak projeye danışmanlık hizmeti verdiklerini söyledi.

Projenin tüm cephe estetik dokusunun Fibrobeton yapı malzemeleriyle inşa edildiğini kaydeden Maraşlı,“Yapıya kimlik katan malzemeler kullandık. İstenilen sıcaklık etkisini Fibrobeton malzemeleri ve tasarım uygulamalarıyla sağladık. İnsanlara verilen ‘İstanbul’un tanıdık bir köşesinde, sokağı veya meydanında’ hissi, tamamen projede kullandığımız malzemelerle vücut buldu” dedi.

40 bin metrekare cephe giydirdi

İlk etapta 17.000 metrekare olarak başladıkları projeyi, 40.000 metrekare olarak tamamladıklarını belirten Muhammed Maraşlı, “Çözüm istenen noktalarda Fibrobeton olarak projeye mimari, mekanik gibi ihtiyaçlarında destek veren,fonksiyonel ve dekoratif çözümler sunduk. Betonarme ve çelik yüzeyler ile yapının ve mimarinin taleplerine karşılık verecek, farklı tasarım ve montaj detayları geliştirdik” şeklinde konuştu. Maraşlı sözlerini şöyle tamamladı:

“Mimari ve mühendislik gruplarımız ile yoğun bir tasarım ve mühendislik hizmeti sunduğumuz projede, birçok disiplin ile koordinasyonda etkin rol aldık. Projeye katılan bütün bu üstün ve farklı özellikleri elbette Fibrobeton’un 30 yıllık bilgi ve teknoloji birikimi ile projeye yansıttık.”


Fibrobeton:
1987 yılında kurulan Fibrobeton, GRC (Glass Fiber ReinforcedConcrete-Fiber Katkılı Beton) teknolojisini güçlendirerek dış cephe uygulamasında kullanan Türkiye’deki ilk firmalardan biridir. Fibrobeton,
30 yıl boyunca 5 kıtada ve 20’yi aşkın ülkede yaklaşık 5.000 yapının dış cephesine ürünleriyle;
sağlamlık, ısı yalıtımı, depreme dayanıklılık ve estetik kazandıran %100 Türk sermayeli bir kuruluştur.

2011’in sonlarında dünyanın en büyük GRC tesisi olan Fibrobeton – Düzce tesisini tamamlayarak, üretime geçirmiştir. Düzce GRC Üretim Tesisleri’nde son teknolojik ekipmanla donatılmış laboratuvarlarında uzmanların çalıştığı AR-GE merkezi, dünya GRC lideri Fibrobeton’un vazgeçilmez kalitesinin ve inovatif ürünlerinin mutfağıdır. 18 Ocak 2017 tarihinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, ‘Türkiye’nin 2017 yılında 1.000 şirket hedefi doğrultusunda, 350’nci Ar-Ge Merkezi Belgesi Fibrobeton’a verilmiştir.

Fibrobeton’un en önemli özelliklerinden biri de gerçek çözüm ortağı olmasıdır. Fibrobeton sadece ürün satıp, montaj yapan bir zihniyetle çalışmamakta, inşaat firmalarına kendi teknik ekipleriyle; tasarımdan, projeye ve son montaja kadar her aşamada destek hizmeti vermektedir.

GRC sektörünün 4 yılda bir buluştuğu dünya kongresinde uluslararası arenanın en prestijli ödülünü 2000 yılında Metrocity projesi ile alan Fibrobeton “En Başarılı Proje Ödülü”nü ilk kez Türkiye’ye getirmiştir. 2011kongresinde yine bir ilke imza atarak sektör tarihinde dünya rekorukırmış ve “En Başarılı Firma, Kişi ve Proje” olmak üzere üç ayrı dalda verilen üç ödülü birden alan dünyadaki İlk ve tek firma olmuştur. Böylece Fibrobeton’un bu alandaki dünya liderliği tescillenmiştir. Son olarak 2015 yılında Dubai’de gerçekleştirilen kongrede Fibrobeton “En Başarılı Proje” ödülü ile alanında liderliğini perçinlemiştir. www.fibrobeton.com.tr