(FU Gayrimenkul): “Almak istediğiniz gayrimenkulün tapusu ‘TEMİZ’ mi?”

Gayrimenkul satışlarında, alıcının gayrimenkulün fiziki yapısı konusunda bilgisi olsa da bu bilgi, tapu kayıtlarını kapsamayabiliyor. FU Gayrimenkul tarafından tasarlanan Sağlam Tapu, profesyonel bir destek olarak bireysel alıcının güvenle gayrimenkul almasına yardımcı oluyor.

Gayrimenkul alımlarında tapu kaydında bulunabilecek takyidatlar ve oluşabilecek riskler, önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Alıcı tarafından tapu sicili, tüm detaylarıyla incelenmemişse, her satın alma alıcının aleyhine potansiyel riskler taşıyabiliyor. Aslında bu riskleri en aza indirmek için bankalar ve finans kurumları, ekspertiz raporu, profesyonel destek hizmetleri vb. çözümlerle kredinin teminatı olan gayrimenkule ait riskleri bertaraf etmeye çalışıyor. Fakat bireysel alımlarda bu detaylara hâkim olmak pek kolay değil. Bu ve benzer sebeplerle Sağlam Tapu’yu tasarlayan FU Gayrimenkul, alınacak gayrimenkulün sorunsuz ve güvenilir bir şekilde satın alınmasına katkı sağlıyor. Sağlam Tapu ve alt ürünü olan Taşınmaz Risk Analizi ile gayrimenkul alan kişiler için Tapu Müdürlüklerinde takyidat araştırması ile belediyelerde proje ve imar incelemesi yapan FU, henüz alım sürecine başlamadan gayrimenkul üzerinde risk yaratabilecek hususların tespitini gerçekleştiriyor.

Ertuğrul Bul

İnsanların hayatları boyunca bir veya iki gayrimenkul satın aldığının altını çizen FU Gayrimenkul Genel Müdürü Ertuğrul Bul, bireylerin satın alacakları gayrimenkul ile ilgili kötü bir sürpriz ile karşılaşmamaları için ön bilgilendirme yaparak ve Tapu Müdürlüğü’ndeki imza sürecinde yanlarında bulunarak alıcıların hak kaybına uğramalarının önüne geçtiklerini belirtti.

Gayrimenkul satın alınırken üzerinde yer alan şerh ve beyanların birçok kişi tarafından göz ardı edildiğini aktaran Bul, “Örneğin; kentsel dönüşüm kapsamında eski binaların yıkılarak yerlerine yeni binaların yapılması için işlenen ‘riskli yapı’ beyanları bu yapılarda gayrimenkul alımı gerçekleştirmek isteyen kişileri endişelendirmektedir. Özellikle eski yerleşim yerlerinde kişiler aldıkları gayrimenkullerin üzerindeki ‘eski eser’ ve ‘sit alanı’ şerhlerine dikkat etmeyebilmekte, bu durumda da edinmiş olduğu gayrimenkulden istediği faydayı sağlayamayabilmektedirler.  Bu farkındalıkla biz FU olarak, 12 yıllık tecrübemizle birçok farklı duruma da tanıklık etmiş bulunmaktayız.  Özellikle eski yapılarda gayrimenkulün proje ile uyumsuz olduğu, yanlış numaralandırıldığı, satıcının yanlış taşınmazını satın aldığı durumlarla da karşılaştık. İşte biz Sağlam Tapu ve Taşınmaz Risk Analizi’ni sunarak alıcıların bu endişelerini gidermek amacı ile yola çıktık” dedi.


FU Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık A.Ş.:
26 Banka ve 43 banka dışı finans ve finans dışı kuruluşun, kullandırdıkları kredilerin, finans dışı kurumların alacaklarının teminatını oluşturan ipotek işlerini yürütmek üzere 2005 yılında kurulmuştur.55’i avukat olmak üzere 112 kişilik kadrosuyla hizmet veren FU Gayrimenkul, tüm Türkiye il ve ilçelerinde 690’ın üzerinde avukat ve avukat olmayan diğer uzmanlardan oluşan yaygın bir ağa sahiptir. BDDK’nın yayınladığı Bankaların Destek Hizmeti Almalarına İlişkin Yönetmelik kapsamında, ISAE 3402 standartlarına uygun Tip II türünde bağımsız denetim kuruluşu KPMG tarafından hazırlanan hizmet güvence raporu ile hizmet vermektedir. FU Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık A.Ş. işlemleri, uzman kadrolarıyla en kısa sürede sonuca ulaştırmaktadır.