Kerem Piker (ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ)’nde mimar adaylarıyla buluştu!

kpm-Kerem Piker Mimarlık’ın Kurucusu Kerem Piker, Kayıt-sız Mimarlık ve Tasarım Topluluğu’nun daveti üzerine Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde genç mimar adayları ile buluştu.

“Gündemdeki İşler” başlıklı bir sunuş gerçekleştiren Piker, bu sıralarda kpm’nin gündeminde yer alan beş projenin tasarım ve inşa süreçleri hakkında bilgi verdi. Sırasıyla Ataşehir XI ve IX, KMB-2 evleri, Akyazı Kültür Merkezi ve Sakarya Demokrasi Meydanı projelerini anlatan Kerem Piker’in sunuşu öğrencilerin katılımı ile soru-cevap bölümü ile devam etti. Güncel mimarlık ortamı hakkında genç mimar adaylarının sorularını cevaplayan Piker, ülkemizdeki mimarlık üretiminin kalitesinin uluslararası standartlara yakın olduğunu, ancak mimarlar tarafından tasarlanan ve uygulanan projelerin sayısal olarak ülkenin bütün inşai üretiminin içerisinde son derece sınırlı bir sayıda kalabildiğini belirtti.

Bir başka soru üzerine Piker, mimari proje yarışmalarında genel bir nitelik sorununundan bahsetmenin doğru olmayacağını, tekil örnekler üzerinden konuşmanın daha doğru olduğunu ifade etti. Jüri kompozisyonları değiştiği müddetçe genel yargılar üretmenin olası olmadığını, ancak katılımın sınırlı bir grup tarafından sağlanmasından kaynaklanan bir tek düzelikten bahsedilse dahi bunun da bizzat yarışmalara katılımın artması ile aşılabileceğini, genç mimarlara çok iş düştüğünü ifade etti.

Haber: Zafer Özer