(ARREDAMENTO MİMARLIK)’ın Nisan Sayısında: İç Mimarlık Nedir? İç Mimar Kimdir?

Yayın hayatını Binat İletişim ve Danışmanlık bünyesinde sürdüren Arredamento Mimarlık, Nisan sayısı ile raflarda…

308. sayı, Türkiye’de mimarlık ve iç mimarlık alanları arasındaki geçişkenlik ve sınır belirsizliği halini “İç Mimarlık Nedir? İç Mimar Kimdir?” başlıklı dosya ile tartışmaya açıyor. Dosya kapsamında, dünyadaki kökenleri 18. yüzyıla kadar uzanan, ama Türkiye’de bir türlü sakin bir işbirliğine dönüşemeyen, alınganlıklarla tanımlı bir mesleki ayrımın ve uzlaşma arayışının neden ve nasılı, bir soruşturma çerçevesinde 15 ofisin yanıtlarıyla ele alınıyor.

Tasarımı Emine Öğün & Mehmet Öğün Mimarlık’a ait olan Amanruya Oteli’nin incelendiği Nisan sayısında, Öğünler’le yapılmış bir söyleşiye Halil İbrahim Düzenli ve Yusuf Civelek’in yapıyı değerlendiren metinleri eşlik ediyor. Studio Libeskind’in geçtiğimiz Mart ayında kullanıma açılan Ogden Centre for Fundamental Physics yapısı ile Oslo Mimarlık ve Tasarım Okulu (AHO) bünyesinde 2012 yılında kurulan tasarım ve uygulama stüdyosu The Scarcity and Creativity Studio’nun (SCS) deneysel nitelikteki dört projesi de Nisan sayısında yer buluyor.

308. sayı, Hitler’in yaşamını geçirdiği mekanların görselleştirildiği sayfalarda ise bir yandan diktatörün kamusallık bağlamında çetrefil konumuna işaret ederek Berlin’de Reichskanzlei, Münih’te Führerbau, Berchtesgaden’da Berghof gibi farklı Hitler portreleri çizen mekanları inceleme imkanı sunuyor. Sayıda ayrıca; Selin Arslan’ın Mehmet Konuralp ile Aralık 2016’da yaptığı, Konuralp mimarlığının tektonik yönüne odaklanan bir söyleşi de yer alıyor.

Arredamento Mimarlık’ın 308. sayısına, başta D&R, İnkılap, Nezih, Remzi, Dost, Turan gibi kitabevleri olmak üzere CarrefourSA, Migros, Macro gibi zincir mağazalar ve büyük şehirlerin işlek yerlerindeki satış noktalarından ulaşılabilir.

Arredamento Mimarlık’a [abonelik.binatdanismanlik.com] adresinden abone olabilirsiniz.