SERAMİK SEKTÖRÜ Avrupa’da ikinciliğe oynuyor…

Türkiye’nin en büyük ihtisas fuarı UNICERA İstanbul Seramik, Banyo, Mutfak Fuarı’nda, 8 bin 12’si yabancı olmak üzere 73 bin 281 profesyonel ziyaretçi ağırlandı. Geçtiğimiz yıla göre yabancı ziyaretçi sayısında yüzde 21’lik rekor artış yakalayan Unicera, Türk seramik sektöründe memnuniyet yarattı.

Sektörün 1.5 milyar dolar ihracatı olduğunu belirten TİMDER Başkanı Ertan Sapankaya “Sektör olarak Avrupa’nın üretim üssüyüz. Avrupa’da İtalya, İspanya’dan sonra üçüncü sırada yer alıyoruz ve ikinci sıraya yükselmeyi hedefliyoruz” dedi.

Seramik sektöründe yenilikçi ürünlerin sergilendiği UNICERA İstanbul Seramik, Banyo, Mutfak Fuarı tamamlandı. CNR EXPO Yeşilköy’de düzenlenen Fuarı, 8 bin 12’si yabancı olmak üzere, 73 bin 281 profesyonel ziyaret etti. Geçtiğimiz yıla göre yabancı ziyaretçi sayısında yüzde 21’lik rekor artış yakalayan Unicera, Türk seramik sektöründe memnuniyet yarattı. Fuar, aralarında ABD, Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere, İspanya, Çin, Rusya, Polonya’nın da bulunduğu 126 ülkeden gelen sektör profesyonelinin katılımı ile gerçekleştirildi.

1.5 milyar dolar ihracat

UNICERA Fuarı, CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık tarafından Türkiye Seramik Federasyonu (TSF) ve Tesisat İnşaat Malzemeleri Derneği (TIMDER) iş birliğinde 60 bin metrekare alanda 1.000’in üzerinde markanın katılımı ile gerçekleştirildi. Fuarda, banyo mobilyalarından, altın kaplama su armatürlerine, akıllı tuvalet ve lavabodan özel tasarım jakuzilere varan yüz binlerce ürün çeşidi yer aldı. Fuar ve sektörle ilgili değerlendirmelerde bulunan TİMDER Başkanı Ertan Sapankaya, “Sektör olarak Avrupa’nın üretim üssüyüz. Avrupa’da İtalya, İspanya’dan sonra üçüncü sırada yer alıyoruz ve İkinci sıraya yükselmeyi hedefliyoruz. Katma değeri yüksek olan seramik sektörünün 1,5 milyar dolar ihracatı var. Fuara bağlı olarak sektör ihracatında artış bekliyoruz” dedi. Ertan Sapankaya, “İspanya’da bizim muadilimiz olan dernek yöneticileri ile fuarda bir araya geldik. Görüşmeler yaptık. Önümüzdeki yıl Unicera’ya daha çok ziyaretçi gönderecekler” diye konuştu. Sapankaya, “Eczacıbaşı Grubu’nun başına gelen helikopter kazası bizi derinden etkiledi. Sektör olarak çok üzüldüğümüzü bir kez daha vurgulamak istiyoruz” dedi.

“Unicera’da bu kalabalığı daha önce hiç görmedim”

Unicera’nın şölen havasında geçtiğini belirten Ege Seramik Genel Müdürü Göksel Yenigüler “Özellikle lokasyon hem yurt içinden hem de yurt dışından gelenler için çok iyiydi. Fuarda sabahtan akşama kadar hiç oturmadan müşterilerimizle ilgilendik. Yeni kreasyonlarımız müşterilerimizin onayından geçti ve satışa döndü. Bu anlamda fuardan çok memnunuz” dedi.

Serenova Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hilmi Alper ise Unicera’nın, Türk seramiğinin gücünü dünyaya gösteren bir fuar organizasyonu olduğunu belirterek, “Fuarın ilk kez CNR Expo’da düzenleniyor olması bizim için bir soru işaretiydi. Fuarın nasıl geçeceğini bilmiyorduk. Unicera’da bu yıl gördüğüm yoğunluğu daha önce hiç görmedim. Standımıza olan ilgiden kaynaklı bir saniye bile dinlenemedik. CNR Expo’nun gücünün yanı sıra tasarımlarımızın da özelliği bunda etkili oldu” diye konuştu.