Kaan Kayımoğlu: “Benim İnsanlarım – Zarflar ve Umutlar”

Pixar, Dreamworks, Disney, ID software, Marvel, Zynga gibi kuruluşların 30’a yakın video oyununda Şef Animatör olarak çalışmış olan Kaan Kayımoğlu “Benim  İnsanlarım- Zarflar ve Umutlar” çalışmaları ile 8 Nisan’dan itibaren Galeri Diani’de olacak.

“Benim İnsanlarım-Umutlar ve Zarflar” ‘ın her bireyi, bitmemesi planlanmış bir alfabenin harfleri gibidir. Her cümle de yeni bir harf keşfedilir.”

“Öğrendiklerimi, yeniden öğrenmemek için çabalıyorum” diyen ve ancak bu şekilde bir çocuk gibi düşünüp, çekinmeden yaratabileceğini savunan Kaan Kayımoğlu’nun “Benim  İnsanlarım-Zarflar ve Umutlar ” çalışmaları 8- 29 Nisan’da Galeri Diani’de sergileniyor.

Kaan Kayımoğlu yapıtlarında çizdiği karakterleri ‘My People / Benim İnsanlarım’ diye adlandırıyor. Sanatçı bu karakterler bütününün: bilinen ancak görülüp söylenmeyen, bireyin yalnızlığı içinde, tekdüze giden ve kabul ettirilmiş hayatına karşı, topluluk içerisinde ki müziksel yürüyüşü olduğunu söylüyor. Tekdüzeliğe olan bu sessiz başkaldırının, acıtmadan ve kızdırmadan, ama sevdirerek, renkler ve şekiller kullanarak, sorusu olmayan ortama cevap yetiştirerek sayfalarca, panellerce çizilmiş karakterlerin omuzlarında olduğunu hissettiriyor sanatçı.

Birlikte, kalabalıkta yürüyen bu karakterler, kendi iç dünyalarından süzülüp, başkalarının içinden bakmaya başlıyorlar kendilerine… Her  biri itaatsiz gözükse de, izleyiciye kendi hikayelerini anlatma özgürlüğü veriyor.

 


Kaan Kayımoğlu:
1972 Ankara doğumlu Kaan Kayımoğlu, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Çizgi Film Ana Bilim Dalı’ndan mezun olduktan sonra aynı bölümde 4 yıla yakın araştırma ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. Çizgi film tasarımı, karakter geliştirme, sinematografi, senaryo yazımı gibi derslerin eğitimini verdi. Aynı üniversiteye bağlı Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans dersleri aldı. Amerika’da, Savannah College of Art and Design okulundan aldığı bursla “Computer Art, 3D Animation” üzerine MFA yaptı. Amerika’daki Activision, Planet Moon Studios, Bigpoint, Inc., Buck.tv, GREE, Zynga ve Evertoon gibi video oyun ve reklam şirketlerinin bünyelerinde, Pixar, Dreamworks, Disney, ID software, Marvel gibi kuruluşların 30’a yakın video oyununda Şef Animator olarak çalıştı.