38° 30° ÇİFTLİĞİ’ne Almanya’dan Ödül!

Slash Architects ve Arkizon Architects işbirliğiyle tasarlanan 38° 30° Çiftliği, “iF Design Ödülü”ne layık görüldü. 59 ülkeden 5500 kişinin başvurduğu organizasyonda, 38-30 Çiftliği, “Ofis/Endüstri Yapıları” kategorisinde ödül sahibi oldu.

Slash Architects ve Arkizon Architects tasarımı 38° 30° Çiftliği, 60 yılı aşkın süredir dünyanın iyi tasarım ürünlerine ve mimari projelerine verilen ve Almanya’nın en köklü tasarım organizasyonu olan iF Design Awards 2017’de “Ofis/Endüstri Yapıları” kategorisinde ödüle layık görüldü.

58 kişilik özel jürinin, uluslararası tasarımcı ve markalara ait tasarımları; kalite, kurgu, malzeme tercihi, inovasyon düzeyi, çevre etkisi, işlevsellik, ergonomi, kullanım amacının görselliği, güvenlik, marka değeri, evrensel tasarım kriterlerine göre değerlendirdiği organizasyonda, “Ürün”, “Ambalaj”, “İletişim ve Hizmet Tasarımları”, “Mimari ve İç Mimari Tasarımlar” kategorilerinin yanı sıra “Profesyonel Konsept Tasarımlar” kategorisinde de ödüller sahiplerini buldu.

Pek çok ülkeden katılımın sağlandığı iF Design Ödül Gecesi, 10 Mart 2017 tarihinde Münih’te bulunan ve etkileyici mimari atmosferiyle dikkat çeken BMW Welt’te düzenlendi. Geceye, uluslararası tasarım, medya ve endüstri sektörlerinden yaklaşık olarak 2000 kişi katıldı.

Slash Architects ve Arkizon Architects tasarımı 38° 30° Çiftliği, adını bulunduğu arsanın koordinatlarından alan butik bir peynir fabrikası. Afyon’un Tazlar Köyü’nde tasarlanan 38° 30° Çiftliği çağdaş mimarisi ve sıradışı formuyla alışılmış endüstri yapılarından ayrışırken, süt ürünlerinin işlenişinin ve peynir üretim sürecinin ziyaretçilerine tıpkı bir müze gibi görsel ve tadımsal deneyimlerle yaşatıyor. Klasik fabrika yapısının gerektirdiği tüm işlevlerin dairesel bir bantta maksimum verimle sağlayan 38° 30° Çiftliği, anıtsal formu, davetkar saçağı ve sunduğu avlulu tipoloji ile kendini bir çeşit peynir müzesine dönüştürüyor.


Slash Architects:
Slash Architects kentsel bağlamda mekan üretim biçimlerini araştıran, mimarlığı kentsel, işletimsel ve mekansal potansiyelleri ortaya çıkartmak için ara yüz olarak kurgulamayı hedefleyen bir mimari oluşumdur. Tasarlanabilir her konu ve ölçeği girift bir şekilde ele alarak, hepsine aynı hassasiyette yaklaşımı önemser. Mimari mekan üretimindeki yaklaşımını, tipolojilerinin yeniden düşünülmesi ve kent bağlamı içinde yeniden yazılması yönünde geliştiren Slash Architects, 2013 yılından bu yana farklı ölçeklerde proje geliştirmektedir.

Şule Ertürk Gaucher ve İpek Baycan Glaister tarafından “glaister ll gaucherarchitects” adı altında kurulan ve çeşitli ortaklıklarla kendini çoklamayı hedefleyerek kurumsal kimliğini yenileyen Slash Architects, kentsel tasarım, mimari, iç mimari ve uygulama alanlarında çalışmalarına devam etmektedir.

Detaylı bilgi için: www.slasharchitects.com

Arkizon Mimarlık:
arkiZON Mimarlık, 2003 yılında Elvan Çalışkan ve Emin Balkış tarafından İstanbul’da kuruldu. Ofis, mimarlık, kentsel tasarım, iç mimarlık alanlarında tasarım ve uygulama hizmeti vermektedir. 2012 yılı Arkitera Genç Mimar Ödülü’nün sahibi olan ve 38° 30° Çiftliği ile 2017 yılı iF Design Award’a layık görülen arkiZON Mimarlık, yurt içi ve yurt dışında çeşitli alanlarda projeler üreterek, çalışmalarını Türkiye, İtalya, Almanya, Rusya, İspanya ve Azerbaycan’da sürdürmektedir.

Mimarlığın geleneksel biçim-işlev ilişkisini konstrüksiyon, sirkülasyon ve programın da katılımıyla yeniden değerlendirip, yaşam alanlarının daha ritmik bir şekilde kavranışına katkıda bulunmak; yeni toplum yapısıyla, çağdaş mimarinin yaşantıya etkileri arasında ara buluculuk yapmak; teknolojinin olanaklarını kullanarak, modern mimarinin tanımlanmasında rol oynayan kavramların sınırlarını zorlamak; modernite geleneğini daha da ileriye götürüp, mekana ve mimariye yeni anlamlar yüklemeye çalışmak arkiZON’un sorumluluk alanına girmektedir.

Detaylı bilgi için: www.arkizon.com