(UNICERA) YOĞUN ilgiyle başladı!

Türkiye’nin en büyük ihtisas fuarı UNICERA İstanbul-Seramik Banyo Mutfak Fuarı, yerli ve yabancı ziyaretçilerin yoğun ilgisi ile CNR EXPO Yeşilköy’de başladı.

Yeni ürün ve koleksiyonların ilk kez sergilendiği fuarın açılış töreni, CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem’in ev sahipliğinde, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye Seramik Federasyonu (TSF) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yamaner, Tesisat İnşaat Malzemecileri Derneği (TİMDER) Başkan Yardımcısı Aydın Eşer, CNR Holding Genel Koordinatörü Cem Şenel ve sektör temsilcilerinin katılımı ile yapıldı.

İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi UNICERA Fuarı’nda seramik sektörüne Türkiye istihdamına katkıda bulunmaları için  çağrıda bulundular.

Küresel seramik ticareti 60 milyar dolar

Büyükekşi seramik sektörü ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “Dünya ticareti son 15 yılda 2,5 kat arttı. Küresel seramik ticareti ise aynı dönemde 3 kat arttı ve geçtiğimiz yıl 60 milyar dolara yaklaştı. Ülkemiz bu alanda 2001 yılında en çok ihracat yapan 14. ülkeydi. Geçtiğimiz yıl ise 10. sıraya yükseldi. Ancak seramikteki pazar payımız hala potansiyelimizin altında. 2002’de dünya seramik ticaretinin yüzde 2,4’ünü elimizde bulunduruyorduk. Geçtiğimiz yıl ise bu pastadan yüzde 1,3 pay alabildik. Bu payı ancak tasarım, Ar-Ge, markalaşma ve inovasyon ile artırabiliriz.”

“İtalya ve İspanya’nın seramik kaplama ihracatı kilogram başı fiyatı 70 – 80 Cent arasında. Çin ise 46 Cent’e satıyor. Yani, Çin daha çok malı daha ucuza satıyor. Bu alanda Ar-Ge, marka ve tasarımını geliştiren Avrupa ülkeleri ise, daha az malı yüksek fiyatlara satıyor” diye konuşan Büyükekşi, sektörde yenilikçiliğe verilecek önemin daha da artması gerektiğine dikkat çekti.

 Sektör Batı’ya markalı ürün satmayı kendine esas almalı

Türkiye Seramik Federasyonu (TSF) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yamaner, UNICERA Fuarı ile İspanya, İtalya ve Almanya gibi sektörde rakip olan ülkelerde düzenlenen fuarlara rakip olunduğunu belitti. Fuara katılan yabancı ziyaretçi sayısının önemi değinen Yamaner, “UNICERA’da hem sağlık gerçeklerinde hem de kaplamalarda çok güzel ürünler sergiliyoruz. Türk seramik sektörü üretim aşamasını büyük ölçüde başardı. Sektör Batı’ya markalı ürün satmayı kendine esas almalı” diye konuştu.

40 ülkeden alım heyeti ağırlıyoruz

UNICERA’ya daha ilk günden yerli ve yabancı ziyaretçilerin akın ettiğini belirten CNR Holding Genel Koordinatörü Cem Şenel de şunları söyledi: “Fuarımızda Ekonomi Bakanlığının da desteği ile 40 ülkeden gelen alım heyetlerini ağırlıyoruz. Aralarında ABD, Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere, İspanya, Polonya, Çin, Rusya, Suudi Arabistan, Katar, BAE, Umman, Ürdün, Lübnan’ın da bulunduğu ülkelerden gelen dünya çapında önemli alıcılar, katılımcılarla B2B Eşleştirme Programı kapsamında ikili görüşmeler yapmaya başladılar. 12 Mart Pazar günü tamamlayacağımız fuarımızda 126 ülkeden gelecek 100 bin profesyonel ziyaretçiyi ağırlamayı hedefliyoruz.”

Alanında dünyanın ikinci en büyük fuarı, CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık, Türkiye Seramik Federasyonu (TSF) ve Tesisat İnşaat Malzemeleri Derneği (TIMDER) iş birliğinde organize ediliyor. Fuar, 1.000’in üzerinde markanın katılımı ile 60 bin metrekare alanda gerçekleştiriliyor. Fuarda, banyo ürünleri, zemin-duvar kaplamaları, seramik işleme teknolojileri, mutfak ürünleri, dekorasyon ürünleri, ambalajlama, depolama gibi ürün grupları sergileniyor.

Sivil toplum kuruluşlarından fuara tam destek

Fuar, İspanya Banyo Ekipmanları Derneği (ASEBAN), Confindustria Ceramica İtalia (EDI. CER SPA), Endüstriyel Tasarımcılar Derneği, Türkiye Serbest Mimarlar Derneği, Denizli Ticaret Odası, Eskişehir Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü, İzmir İnşaat ve Malzemeleri Derneği, Mimar Sinan Meslek Lisesi, Aksaray ticaret ve Sanayi Odası gibi çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve eğitim kurumlarının katılımı ile düzenleniyor. Fuar kapsamında Su Medeniyetleri Sergisi, Seramik Sergisi ve Semra Çelik’in resimlerinden oluşan sergi ilgi görüyor.