MERAKLISINA TASARIM TARİHİMİZ: Kütüphane Buluşmaları

Studio-X Istanbul’un kütüphanesi X-Reads, bünyesine dahil ettiği tasarımın farklı alanlarına dair yayınlarla yavaş yavaş büyürken, 2017 senesinin Mart ayından başlayarak İstanbul Tasarım Bienali işbirliği ve ERSA desteğiyle bir dizi toplantıya ev sahipliği yapacak.

Geçtiğimiz sene 3. İstanbul Tasarım Bienali çerçevesinde başlayan “Türkiye Tasarım Kronolojisi | Deneme” adlı projenin bir uzantısı niteliğindeki “Kütüphane Buluşmaları” dizisiyle, Türkiye’deki tasarım tarihinin izini sürmeye devam edecek.

Kütüphane Buluşmaları: MİMARLAR VE KİTAPLARI
11 Mart Cumartesi, 14.00 – 17.00

Studio-X Istanbul

Mimarlığın ve mimarların kitapla kurdukları ilişki “Kütüphane Buluşmaları” dizisinin ilk oturumunun ana konusunu oluşturuyor. Bu oturumun ilk bölümünde Selda Bancı, ODTÜ mimarlık tarihi programında tamamladığı doktora çalışmasından hareketle, Türkiye’de serbest meslek pratiği ile uğraşan mimarların 1950-1980 yılları arasında hazırladıkları kitaplar üzerine bir sunum yapacak.

Oturumun ikinci bölümünde, SALT Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’nin yürütücüsü Melis Cankara, Haziran 2016’dan bu yana sürdürdükleri ve Aralık 2017’de erişime açmayı hedefledikleri “Cengiz Bektaş Arşivi” çalışmalarını, süreci ve yazılı kaynakların bu sürece olan katkısını ele alacak.

Oturumun son bölümünde ise Selda Bancı; mimar, ozan ve yazar Cengiz Bektaş ile bir araya gelerek Bektaş’ın deneyimleri ve gözlemleri üzerinden, mimarın yayın yoluyla mimarlığını (yeniden) üretme ve kavramsallaştırma girişimleri; mimari ürünlerini sergileme ve mimari üretimlerini yapılandırma yöntemleri gibi konuları tartışmaya açacak. Üretimini, Türkiye’deki mimarlık kültürünün gelişmesi ve Anadolu kültürünün tanınması için sadece mimarlığıyla değil, yazıları, kitapları ve diğer mecralardaki icraatları aracılığıyla da bir ömür boyu sürdüren Bektaş’ın bu kapsamdaki çalışmaları da toplantıda ele alınacak.

Pelin Derviş tarafından koordine edilen bu toplantıların temel amacı şöyle açıklanıyor:

“Tasarım geçmişimizle ilgili merak ettiğimiz konulara dair kayıtlar düşmek. Kimi zaman bir tez çalışması, kimi zaman bir kitap veya dergi gibi basılı kaynaklar toplantıların merkezinde yer alırken, aklımızda çoğu zaman henüz yazılmamış kitaplar, yapılmamış yayınlar; kısacası araştırılmamış konular olacak. Tasarım tarihimizin aktörleriyle bir araya geleceğimiz bu toplantılarda odaklanacağımız zaman aralığı ise son 200 yılı içeren ‘Türkiye Tasarım Kronolojisi | Deneme’ projesine göre daralacak; çoğunlukla 1950’lerden başlayarak günümüze geleceğiz. Verimli tartışmalara ve yeni araştırmalara vesile olmasını dilediğimiz toplantılarda buluşmak üzere.”

“Türkiye Tasarım Kronolojisi | Deneme” metinleri için: http://bizinsanmiyiz.iksv.org/turkiye-tasarim-kronolojisi-deneme/

Etkinlik Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin:
Studio-X Istanbul

Facebook etkinlik sayfası için:
https://www.facebook.com/events/1227670503953834/