(Cosa): “Ani sıcaklık değişimleri daha verimsiz enerji tüketmemize sebep oluyor.”

Oda termostatları, evleri konforlu hissedilen sıcaklıklarda tutarken bir yandan da tasarruf edilmesini sağlayan cihazlar. Üstelik 50 TL’ye alınabilen kablolu basit bir oda termostatı ile %5 ila %10 arasında tasarruf sağlamak mümkün. Özellikle soğuk kış günlerinde evleri sabit sıcaklıkta tutarak, sürekli kombi üzerinden sıcaklık ayarı yapmak gerekmiyor. İnternete bağlanıp cep telefonlarından kontrol edilebilen yeni teknoloji akıllı oda termostatlarını kullanıldığında, hem en konforlu sıcaklık tespit edilebiliyor hem de bu cihazlar sayesinde, evin ısıl dinamikleri öğrenilerek tasarruf oranı %31’lerin üzerine çıkarılabiliyor. Cosa Kurucu Ortağı Dr. Emre Erkin anlatıyor:

“Kış aylarında gün içinde olduğu gibi gece saatlerinde de sürekli ısınma ihtiyacımız oluyor. Ancak bahar aylarında bu durum biraz daha farklı. Bahar aylarında, gece ile gündüz arasında sıcaklık farkı oldukça fazla. Özellikle karasal iklimlerde, gün içinde sıcaklık geceye göre çok daha yüksek olduğundan, daha az ısınma ihtiyacımız olur.

İşte oda termostatlarının asıl faydası burada devreye giriyor. Eğer bir oda termostatı kullanmıyorsak evden çıkarken açık bıraktığımız kombi sürekli çalışır durumda kalıyor. Bununla beraber dış hava sıcaklığının gün içinde yükseldiği durumlarda kombilerimiz sürekli çalışıyor ve evlerimiz gereğinden fazla ısınarak fazladan doğalgaz tüketimine neden oluyor. Halbuki oda termostatı kullandığımızda, gün içinde kendiliğinden ısınan evimizdeki kombinin sürekli çalışmasını engellemiş oluyoruz. Bir de oda termostatımız akıllı ve evde olmadığımızı anlıyorsa, o zaman tasarrufu maksimize edecek şekilde kombiyi yönetiyor.

Örneğin, Cosa akıllı oda termostatı olan bir evde havanın ılık olduğu bir Mart gününü ele alırsak, havanın 8-10 derece civarlarında olduğu gece saatlerinde evin sıcaklığını sabit tutarak kombinin çalışmasını sağlayan Cosa, gün içinde evde kimsenin olmadığını algılıyor ve ısıtma ihtiyacı yoksa kombiyi günde sadece 2 saat çalıştırarak gereksiz enerji harcatmıyor. Özetle bahar ayları daha da fazla tasarruf yapabileceğimiz aylar. Güneşli havalar bize gün içinde gereksiz doğalgaz harcatmamalı. Güneş sıcaklığından maksimum miktarda yararlanmak için kullanacağımız Cosa akıllı oda termostatı ile, %50 oranında tasarruf etmek mümkün. Cosa kullanan evlerde sıcaklığın hep istenilen derecede sabit kalması, bahar aylarında bile maksimum tasarrufu ve konforu sağlıyor.”


Cosa:
Türkiye’de akıllı ev cihazlarının öncülerinden Nuvia’nın ürettiği Cosa, akıllı bir oda termostatıdır. Evinizin akıllı asistanı olma özelliğini taşıyan Cosa, kombi ve klimalara bağlı çalışarak, kendinizi en konforlu hissettiğiniz sıcaklık ayarlarını, cep telefonları ile evden veya dışarıdan kontrol altında tutmanızı sağlar ve size enerji tasarrufu sağlar. Klima Cosa ile yaz-kış evinizin sıcaklığını tek uygulama ve tek cihaz üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Detaylı bilgi için: www.cosa.com.tr