(Mitsubishi Electric)’ten 5 PÜF NOKTASI!

Mekanlar için yenilenme zamanı olan bahar ayları, aynı zamanda yeni klima araştırmalarının ve mevcut klimaların bakımlarının yapıldığı dönemlerden biri. Mitsubishi Electric Türkiye Klima Sistemleri Genel Müdürü Yenal Altaç, bu noktada yeni bir klima seçerken ve klimalara bakım yaparken dikkat edilmesi gereken konularla ilgili uygun klima seçimini sağlayan keşfetteam hizmeti ile önemli bilgiler aktarıyor.

Evlerde ve ofislerde tadilatların, bakımların, alışverişlerin başladığı bahar mevsiminde, yeni bir klima almak ya da klimalarına bakım yaptırmak isteyenlerin zihnini meşgul eden bazı sorulara yanıt arıyor. Mekana uygun doğru klima nasıl seçilmeli, enerji tasarrufu için hangi teknolojiye sahip klimalar tercih edilmeli, klima bakımında nelere dikkat edilmeli gibi konulara yanıt arayanlar için Mitsubishi Electric Türkiye Klima Sistemleri Genel Müdürü Yenal Altaç, klima seçimi ve bakımı sırasında dikkat edilmesi gereken 5 temel püf noktasını şöyle açıklıyor;

1. Mekana uygun kapasiteyi belirlemek önemli:
Yeni bir klima seçerken öncelikle mekanın soğutma ve ısıtma ihtiyacının tayin edilmesi gerekiyor. Daha büyük kapasiteli klima her zaman iyi bir klima anlamına gelmiyor. Klimanın modelinin ve kapasitesinin; mekanın büyüklüğüne, içeride bulunacak insan sayısına, binanın ve pencerelerin yalıtım durumuna, ısı kayıplarının boyutuna, binanın yönüne ve diğer bazı değişkenlere göre belirlenmesi hem konfor hem de enerji tasarrufu açısından fayda sağlıyor.

2. İleri teknolojiler tasarrufa katkıda bulunuyor:
Yaşanılan bölgenin iklim şartlarına uygun, yüksek enerji verimliliğine sahip klimaları seçerek hem maksimum verim elde etmek hem de enerji tasarrufu sağlamak mümkün. Bir diğer önemli nokta ise klimaların verimini artıran yeni destek teknolojileri içeren cihazları tercih etmek. Örneğin, mekanı kullanım zamanımıza ve şeklimize göre klimayı programlayabildiğimiz sistemler, ihtiyaç ortaya çıkmadan önlem alabildiği için daha yüksek tasarruf sağlıyor. Klimaya uzaktan erişilmesini, iç ortam sıcaklığının takip edilmesini ve buna göre aksiyon alınmasını sağlayan bu yeni teknolojiler, cihazların daha efektif çalışmasına imkan tanıyor ve arıza anında haberleşmeyi destekliyor. Isıtma ve soğutmada A+++ enerji sınıfına kadar ulaşan yeni nesil klimalar sunan Mitsubishi Electric, uzaktan bir bilgisayar, tablet veya akıllı telefon kullanarak klimanın internet üzerinden kontrolünü sağlayan MELCloud teknolojisiyle hayatı kolaylaştırıyor.

3. Gelişmiş filtre sistemleri sağlık için önemli:
Temiz hava insanlar için sağlıklı alanlar oluşturulmasında önemli bir rol oynuyor. En yeni teknolojilerle geliştirilmiş filtreler; bakteri, virüs, toz ve alerjenlerden arınmış sağlıklı ortamları mümkün kılıyor. Gelişmiş filtre sistemleri, alerjik reaksiyonları da önlemeye yardımcı oluyor.

4. Yılda iki kez bakım avantaj sağlıyor:
Klimaların uzun yıllar performansını koruyarak çalışmasını desteklemek için periyodik olarak yılda iki kez bakım yapılması avantaj sağlıyor. Bakım zamanlarında klimaların yanı sıra filtrelerin de temizlenmesi oldukça faydalı, aksi takdirde hem klimanın ısıtma ve soğutma kapasitesi düşebiliyor hem de gereksiz elektrik sarfiyatı oluşabiliyor. Filtrenin temizliği kadar değiştirilme periyodunun takibi de önemli. Eğer klimanız hava temizleme filtresi ya da anti alerjik enzim filtresine sahipse, bu filtrelerin düzenli olarak bakımının yapılmış olması ve değiştirilmesi gerekiyor.

5. Klima keşfini işin uzmanına bırakın:
Klima seçimi ciddi bir iş olduğu için mekanın ihtiyaçlarına uygun kapasite ve modelde, enerji verimliliği yüksek bir klimanın belirlenmesi, doğru yere montajının yapılması ve düzenli bakımının sağlanması sadece uzman ekipler tarafından yapılabilir. Mitsubishi Electric Türkiye Klima Sistemleri tarafından geliştirilen Keşfetteam” hizmeti, klima almak isteyen ve zihni karışan tüketicilerin imdadına tam da bu noktada yetişiyor. Uzman Keşfetteam ekipleri, en son teknoloji ekipmanlarla termal görüntüleme yaparak, öncelikle keşif yapılan ortamdaki yalıtım sorunlarını, ısı köprülerini, dış duvarlardaki ve kapılardaki ısı kaçak noktalarını tespit ediyor. Kullanıcıları seçilen klimalardan tam verim alabilmek için yapılması gerekenler konusunda yönlendiriyor ve mekana uygun klimayı belirliyor. Seçilen klimanın konumlanması gereken ideal yeri de tespit eden Keşfetteam ekipleri, gerçek dünya ile dijital dünya arasında bağlantı sağlayan yazılım teknolojisi “Artırılmış Gerçeklik” (Augmented Reality) sayesinde, tüketicilere keşif sırasında klimanın mekanlarında nasıl görüneceğini deneyimleme fırsatı da sunuyor.


Mitsubishi Electric Corporation:
Mitsubishi Electric Corporation, güvenilir ve yüksek kaliteli ürünler üretmekte 95 yıllık tecrübeye sahip ve bilgi işlem, iletişim sistemleri, uzay geliştirme ve uydu iletişimleri, tüketici elektroniği cihazları, sanayi teknolojileri, enerji, nakliye ve inşaat makinelerinde kullanılan elektrikli ve elektronik donanımların üretimi, pazarlaması ve satışında dünyadaki ileri gelen markalardan biri olarak kabul ediliyor. Mitsubishi Electric, kurumsal ilkesi “Changes for the Better” (Daha İyisi İçin Değişim) ve çevre ilkesi “Eco Changes” (Eko Değişim) doğrultusunda küresel ve önde gelen çevre dostu bir şirket olmayı ve toplumu teknolojileriyle zenginleştirmeyi hedefliyor. Şirket 31 Mart 2016’da sona eren mali yılda 4,394.3 milyar Yen (38,8 milyar USD*) konsolide grup satışı elde etti. 

Mitsubishi Electric Türkiye Klima Sistemleri:
Mitsubishi Electric Türkiye Klima Sistemleri; ev-ofis klimaları, ticari tip klimalar, City Multi VRF merkezi sistem klimalar, ısı pompası sistemleri, havalandırma sistemleri, kontrol sistemleri ve el kurutma sistemleri ile ısıtma, soğutma, havalandırma ve sıcak su temini konularında satış ve satış sonrası hizmeti veriyor. Isıtma ve soğutmada Sezonsal Verimlilik Kriterleri’ne göre A, A+, A++ veya A+++ enerji sınıfında yer alan ürünleri, klimanın internet üzerinden kontrolünü sağlayan bulut tabanlı çözümü “MELCloud”, mekana uygun klima ve klimaya en uygun yeri tespit eden teknolojik keşif hizmeti “Keşfetteam” ile öne çıkıyor.

Ayrıntılı bilgi için: www.MitsubishiElectric.com  

* Tokyo Döviz Borsası’nın 31 Mart 2016’da ilan ettiği 1 USD=113 Yen kambiyo kurundan hesaplanmıştır.