Belgesel Gösterimi ve Söyleşi: “Mimarlığa Doymayan Adam, Nişan Yaubyan”

HAYCAR Mimar ve Mühendisler Derneği, “Ustalara Saygı” adında başlattığı projesinin ilk adımında Nişan Yaubyan’a yer veriyor. Hazırlanan bu belgeselde; Berç Çalıkman, Elif Gündoğdu, Enis Kortan, Evin Eriş, Levent Aksüt, Yaşar Marulyalı röportajları eşliğinde, mimarın mesleki hayatı ve yaşam öyküsüne yer veriliyor.

Etkinlik ücretsiz olup herkese açık gerçekleşiyor.


Tarih: 10 Mart 2017, Cuma
Yer: Notre Dame de Sion Lisesi Gösteri Salonu (Harbiye)
Belgesel Gösterimi ve Söyleşi: 19:30
Kokteyl: 21:00 – 22:00


yaubyan-belgesel-poster-dusuk-cozNişan Yaubyan Kimdir?

1928 İstanbul doğumlu Nişan Yaubyan, 1953 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. İTÜ’den arkadaşları ve sonradan ortakları olan Enis Kortan, Avyerinos Andonyadis ve Harutyun Vapurciyan ile katıldığı birçok yarışmadan derece aldı. Birçok tasarımı uygulandı ve Türk Modern Mimarlığının ilk nesline mensup bir mimar olarak önemli binaların inşasında adı yer aldı. Bunlardan en önemlisi ortaklarıyla gerçekleştirdiği ve yarışma birinciliği ardından inşa edilen tasarımlarından olan Sakarya Hükümet Konağı’dır.

Michigan Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlayan Yaubyan, bir süre Amerika’da çalışmış, önce Eero Saarinen’in ofisine girmiştir. Ardından Minoru Yamasaki’nin çalışma ekibinde yer alan Yaubyan, mimarın İkiz Kuleler gibi önemli projelerinde de çalışma imkanı bulmuştur. Türkiye’ye döndükten sonra kendi ofisinde mimarlık çalışmalarına devam eden Yaubyan, 2000 yılından itibaren Arman Güran’ın davetiyle bir süre Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Kendisine 2003 yılında, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği tarafından Türkiye mimarisine katkılarından dolayı onur üyeliği verilmiştir.