BETONART’ın Bülent Somay konuk editörlüğünde “ÜTOPYA VE FANTAZİLER” temalı 52. Sayısı çıktı!

Konuk editör Bülent Somay “Bu sayıda, bu şehir, dünya ve evren tasavvurlarının, yani önce haritaları, planları hayal edilen, ilişkileri, karakterleri ve nüfusları ise sonradan içine yerleştirilen ütopya, distopya ve fantastik dünya tasarımlarının gerçek(çi) mimariyle nasıl bir ilişki içinde olabileceklerini tartışmaya çalıştık” diyor ve BETONART’ın “Ütopyalar ve Fantaziler” temalı 52.sayısını “açık bir ütopya” olarak tanımlıyor.

Betonart’ın 52.sayısında; Nathaniel Coleman, Bülent Somay, Anthony Vidler, Ezgi Tuncer, Kutlukhan Kutlu, Barış Müstecaplıoğlu gibi yazarların edebiyattan sinemaya, ütopyadan distopyaya uzanan metinlerinin yanı sıra söyleşi ve kitap tanıtımları da yer alıyor.

Bu sayıda; Nathaniel Coleman ütopyanın mimarlıktaki yerini sorguluyor, Bülent Somay ütopyayı toplum mühendisliği ve toplum mimarlığı açısından ele alıyor. Anthony Vidler ütopyayla Coop Himmelblau’nun çalışmaları, Ezgi Tuncer ise İnci Eviner’in Avrupa Parlemento binası işi üzerinden bağ kuruyor. Kutlukhan Kutlu, Harry Potter’dan Yokyer’e şehrin sihirli yakasına bir bakış sunarken Barış Müstecaplıoğlu “Osmanlı Cadısı” ile bir İstanbul distopyasına götürüyor. Ali Yücel Doğan ise; mimarlığı, şehirciliği, kent yaşamını ve toplumsal alanı mercek altına alan Utopie grubunu ve grubun çalışmalarından oluşan kitabı tanıtıyor.

Betonart’ın temadan bağımsız teknik bölümünde ise beton kullanımı ile dikkat çeken üç proje yer alıyor: Diyarbakır Yenişehir Belediyesi, Lüleburgaz Şehirler Arası Otobüs Terminali ve Eurogıda Fabrikası İdari Binası.

BETONART’ın 52. sayısına Beşiktaş Kırmızı Kedi Kitabevi ve Robinson Crusoe 389 Kitabevi’nden ulaşılabilir. http://www.rob389.com ve http://www.betonart.com.tr adreslerinden eski ve yeni sayıları satın alabilir, http://www.betonart.com.tr adresinden BETONART’a abone olabilirsiniz.


Betonart 52  | Ütopya ve Fantaziler
Konuk Editör | Bülent Somay

İçindekiler
Modern Mimarlık ve Ütopyanın Bilhassa Tuhaf Macerası | Nathaniel Coleman
Toplum Mühendisliği, Toplum Mimarlığı | Bülent Somay
Angelus Novus Coop Himmelblau’nun Dışavurumcu Ütopyası | Anthony Vidler
Ütopya ve Şehir: David Pinder ile söyleşi | Zack Furness
Şehrin Sihirli Yakası | Kutlukhan Kutlu
Bir Ütopyanın Yıkımı ya da Kamp Olarak Avrupa Parlamento Binası | Ezgi Tuncer
Osmanlı Cadısı: Bir İstanbul Distopyası | Barış Müstecaplıoğlu
Utopie: Texts and Projects, 1967-1978 | Ali Yücel Doğan
Yayın Tanıtım
Haberler
Diyarbakır Yenişehir Belediyesi
Lüleburgaz Şehirler Arası Otobüs Terminali
Eurogıda Fabrikası İdari Binası