(Bosch)’un AKILLI EV Uygulaması ile Gündelik işler TEK DOKUNUŞLA çözülüyor!

Dünya çapında yapılan anketler, insanların artık evlerini ‘yoldayken’ bile kontrol etmek istediklerini gösteriyor. Bosch Akıllı Ev Uygulamasına yönelik Scenario Manager (Senaryo Yöneticisi) ise tek bir dokunuşla aktivasyon sağlayarak, gündelik işleri daha kolay bir hale getiriyor.

Dünyanın önde gelen teknoloji ve hizmet tedarikçilerinden Bosch, evle ilgili pek çok alan için akıllı çözümler sunuyor. Bosch Akıllı Ev Uygulaması, bir tablet veya akıllı telefon yardımıyla aydınlatmayı, ısıtmayı, duman ve hareket detektörlerini kontrol ve takip etmenizi sağlıyor.

Bosch’un ilk kez CES 2017‘de tanıttığı Senaryo Yöneticisi (Scenario Manager), dumanı algıladığında cihaz içerisinde yer alan bir sireni etkinleştiriyor ve ev sahibine bir mesaj gönderiyor. Ayrıca davetsiz misafirleri korkutmak için de sirenin kullanılmasını sağlıyor. Uygulama, ağa bağlı evinizi çok daha sezgisel bir şekilde yönetmenize yardımcı oluyor ve ısıtmanın, elektrikli aygıtların ve ışıkların siz evden çıktığınızda kapatılıp kapatılmadığının kontrolü gibi günlük görevleri yerine getiriyor.

1486544417_bosch_smart_home_app

İngilizler ve Amerikalılar, evlerini ‘yoldayken’ kontrol etmek istiyor

Bosch, kısa bir süre önce Almanya, Fransa, İngiltere, Avusturya, İspanya ve ABD’de, Twitter ile birlikte akıllı evler konusunda bir anket gerçekleştirdi.

Ağa bağlı ev, İngilizlerin ve Amerikalıların günlük yaşamlarında önemli bir yere sahip. Kendilerine sorulduğunda, yoldayken bile akıllı evlerini kontrol edebilmek istediklerini söylüyorlar. İngilizlerin ve Amerikalıların yüzde 60’ı, tren veya araçla seyahat ederken bunu yerine getirmek istiyor. İspanyollar, Almanlar ve Avusturyalılar da ise rakam yaklaşık yarısıyken, Fransızlar’da ise en az yüzde 45 oranında.

1486544416_bosch_smart_home_outdoor_camera

Finansal konular ekolojiyi geride mi bıraktı?

Enerji tasarrufu, katılımcılar için önemli bir nokta. Katılımcıların yüzde 71 ila 75’i, para tasarrufunu ikna edici bir argüman olarak görüyor. İspanyollar, Fransızlar ve İngilizler, özellikle para tasarrufu konusuyla çok fazla ilgileniyor. Ankete katılan Almanlar arasında en popüler cevap buyken, ülke karşılaştırmasında ise yüzde 59 ile son sırada yer aldılar. Almanların normalde çevre bilinciyle tanınıyor olmaları nedeniyle bu oldukça şaşırtıcı oldu. Bununla birlikte ekolojik yönlerden çok finansal konular; İspanya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerde enerji tasarrufu olasılıklarını daha ilgi çekici bir hale getiriyor.

1486544416_bosch_smart_home_indoor_camera_i

Endişe etmeden tatile çık!

Güvence ve güvenlik, tüm argümanlar içerisinde sırasıyla katılımcıların yüzde 59 ve 58’i tarafından belirtilerek ikinci ve üçüncü sırada yer aldı. Bir davetsiz misafir içeri girdiğinde otomatik olarak alarmı çalan ve akıllı telefonlarına mesaj göndererek ev sakinlerini uyaran akıllı ev  uygulaması, ağa bağlı kamera aracılığıyla evi kontrol edebilme fikri kadar etkileyici bulundu.

Ankete katılanların sadece üçte biri hala yatakta yatarken bir cappucino yapmayı kullanışlı buldu. Fransızlar bu noktada gidişatı belirliyor: yüzde 42’si mutfağa girdikleri anda café au lait’i hazır bulmak istiyor.

1486544417_bosch_smart_home_outdoor_camera_ii

Fransızlar, ağa bağlı eve en fazla güvenen kişiler

Akıllı ev günlük yaşamlarımızı daha rahat bir hale getirmeye yardımcı olur, enerji ve para tasarrufu yapar ve evi daha iyi korur. Yine de pek çok Twitter kullanıcısı, bir ağa bağlı evin neler yapabildiğinin henüz farkında değil. Örneğin, katılımcıların üçte ikisi akıllı evin evden çıktıklarında ışıkları otomatik olarak kapatabildiğini bilirken, sadece yüzde 22’si fırının daha şimdiden mükemmel tarifler önerdiğini hayal edebiliyor. Ülke karşılaştırmasına göre, Fransa’daki Twitter kullanıcılarının İngilizlere, Amerikalılara ve Avusturyalılara oranla akıllı ev teknolojisinin neler yapabileceği konusunda kendinden emin. Diğer yandan Almanlar ve İspanyollar, bugün mevcut olan pek çok şeyin ‘geleceğin vizyonu’ olduğunu düşünüyor.

Yüksek maliyet kuşkusu

Evlerini henüz ağa bağlamadıklarının nedeni sorulduğunda, katılımcıların yarıdan fazlası yüksek başlangıç maliyetlerini belirtiler. Özellikle İspanyollar (yüzde 70) ve Fransızlar (yüzde 68), teknolojinin kendileri için çok pahalı olduğunu söylüyor.

Bosch’un üzerinde sıkı şekilde çalıştığı verilerin korunması konusu, katılımcıların üçte biri için önemli bir endişe kaynağı. Bosch bu endişelere cevaben sunduğu tüm akıllı ev çözümleriyle en yüksek güvenlik standartlarını karşılıyor. Her kullanıcı, verilerinin evin içerisinde kalması veya belirli hizmetler için buluta yüklenmesi konusuna karar verebiliyor.

Ankete katılanların yüzde 31’i ağa bağlı ev konusunu daha önce hiç düşünmemiş. Bir akıllı evin pek çok farklı alanda ev sakinleri için son derece faydalı olabileceği dikkate alındığında bu oldukça şaşırtıcı bir sonuç. Ancak ankete katılan diğer tüm ülkelerden daha yüksek bir oranda olmak üzere, Almanya ve Avusturya’da on kişiden en az bir kişi ikna olmuş durumda ve bu nedenle çoktan bir ağa bağlı evde yaşıyor veya en azından bunu yapmayı planlıyor.

İnternet, bir numaralı bilgi kaynağı

Ankete katılan Twitter kullanıcılarının üçte ikisi, akıllı ev uygulamalarını satın almadan önce üreticilerin ve bayilerin web sitelerini ziyaret edebileceğini belirtti. Yüzde 42’si bloglara ve forumlara güveniyor; bu nedenle internet, açık bir şekilde en önemli bilgi kaynağı olma özelliği taşıyor. Mağazalar ve fiziki perakendeciler yüzde 35 ile üçüncü sırada yer alıyor.

1486544417_bosch_smart_home_controller
*Twitter kullanıcıları arasında gerçekleştirilen bu anket, 26 Temmuz – 3 Ağustos 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Avusturya, Almanya, İspanya, Fransa, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nden 6.265 kişi ankete katılmıştır. Ülke başına 1.000’den fazla kişi ve Avusturya’dan yaklaşık 500 kişi ankete katılım sağlamıştır.

 


Bosch Grubu:
Bosch Grubu, dünyanın önde gelen teknoloji ve servis tedarikçilerinden biridir. Dünya genelinde yaklaşık 390.000 çalışana sahiptir (31 Aralık 2016 itibarıyla). Şirket ön rakamlarına göre, 2016 yılında 73,1 milyar Avro’luk bir satış gerçekleştirdi. Faaliyetleri dört sektöre ayrılmaktadır: Mobilite Çözümleri, Sanayi Teknolojileri, Dayanıklı Tüketim Malları ve Enerji ve Bina Teknolojileri. Dünyanın önde gelen IoT şirketi olarak Bosch; akıllı evler, akıllı şehirler, ağa bağlı mobilite ve endüstri  için yenilikçi çözümler sunmaktadır. Sensör teknolojisi, yazılım ve hizmet alanlarındaki tecrübesi ve kendi IoT bulutunu kullanarak müşterilerine; ağa bağlı, farklı alanları bir arada tek bir kaynaktan sunabiliyor. Bosch Grubu’nun stratejik amacı; inovatif ve heyecan uyandıran ürün ve hizmetleriyle ağa bağlı bir yaşam ve yaşam kalitesini dünya genelinde geliştiren yaratıcı çözümler sunmak. Kısacası Bosch, “Yaşam için Teknoloji” sunuyor.

Bosch Grubu, Robert Bosch GmbH ve 60’a yakın ülkedeki 450 bağlı kuruluşu ve bölge şirketinden oluşmaktadır. Satış ve servis ortakları dahil edildiğinde, Bosch’un global üretim ve satış ağı neredeyse dünyadaki tüm ülkeleri kapsamaktadır. Şirketin gelecekteki büyümesinin temeli, yenilikçi gücüdür. Bosch, dünya genelinde yaklaşık 120 lokasyonda araştırma ve geliştirme alanında 59.000 çalışana sahiptir. Şirket, “Hassas Makine ve Elektrik Mühendisliği Atölyesi” olarak 1886 yılında Robert Bosch (1861-1942) tarafından Stuttgart’ta kurulmuştur.

Robert Bosch GmbH’nin özel sahiplik yapısı, şirketin uzun vadede planlama yapmasını ve geleceğini koruma üzere önemli yatırımları yapmasını mümkün kılarak Bosch Grubu’nun girişimci özgürlüğünü garanti eder. Robert Bosch GmbH’nin yüzde doksan iki hissesi, bir vakıf olan Robert Bosch Stiftung GmbH’ye aittir. Oy haklarının büyük bir çoğunluğu, bir endüstriyel tröst olan Robert Bosch Industrietreuhand KG’de bulunmaktadır. Girişimci sahiplik görevleri, tröst tarafından yürütülmektedir. Geri kalan hisseler Bosch ailesine ve Robert Bosch GmbH’ye aittir. | www.bosch.com