Banyolarda gömme rezervuar DEVRİMİ başladı!

Geberit’in ERA Araştırma ile gerçekleştirdiği araştırmanın sonucuna göre; Son kullanıcıların yüzde 90’ı banyosunun temiz ve hijyenik olmasına yüzde 60’ı ise ferah ve iç açısı olmasını dikkat ediyor.

İsviçreli sıhhi tesisat devi Geberit’in ERA Araştırma* işbirliğiyle yaptığı araştırma, Türkiye’de banyoların değişim sıklığı, banyoda aranılan özellikler ve banyo markalarının bilinirliğine ışık tuttu. Araştırma sonucuna göre,  banyosunun temiz ve hijyenik olmasını isteyenlerin oranı yüzde 90 çıktı. Araştırma, gömme rezervuar tercihlerinde insanların yüzde 41’inin ürünün kalitesine önem verdiğini, yüzde 33’ün ise güvenilir bir markayı tercih ettiğini ortaya koydu.

2017 yılına ‘Zaman geçer, Kalite Kalır’ mottosuyla merhaba diyen Geberit,  ERA Araştırma işbirliğiyle gerçekleştirdiği ‘Tüketici Satın Alma Davranışları Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı.

geberit_aquaclean_sela_imaj

Katılımcıların yüzde 43’ü geçen yıl banyosunu yeniledi

1 Ekim – 1 Kasım 2016 tarihleri arasında İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Kayseri, Gaziantep ve Antalya’da 25 – 65 yaş arası toplam 200 katılımcı ile yapılan araştırmanın sonucuna göre; temiz ve hijyenik banyo isteyenlerin oranı yüzde 90 çıktı. Banyosunun ferah ve iç açıcı olmasını isteyenlerin oranı yüzde 60 olurken katılımcıların yüzde 43’ü, geçen yıl banyosunu yenilediğini söyledi. Banyolarda beyaz renk yüzde 58, gümüş renk ise yüzde 12 oranında tercih edilirken araştırmaya göre; gömme rezervuar tercihlerinde insanların yüzde 41’i ürünün kalitesine dikkat ederken yüzde 33’ü güvenilir bir markayı tercih ettiğini belirtti. Banyosundaki gömme rezervuardan memnun olanlar yüzde 98 olurken, yüzde 93’lük bir kısmı ise ürünü almadan önce showroomlarda ya da demo stantlarda görüp test ettiğini söyledi. Ayrıca katılımcıların büyük çoğunluğunu oluşturan yüzde 78’lik bölümü, satın alım işlemlerini kendileri gerçekleştirdiği, fakat montaj işlemini profesyonel tesisatçılara devrettiğini aktardı.

Banyoda sosyal medyayı takip etmeye devam ediyoruz

Tüketicilerin en sık kullandığı bilgi kaynağı yüzde 32 ile aile ve arkadaşları, yüzde 26 tesisatçılar, yüzde 11 bayilerde bulunan satış sorumlusu, mimarlar ya da iç mimarlar olarak karşımıza çıkarken araştırmaya katılanların yüzde 9’u ise şirketlerin kurumsal web sitesinden bilgi edindiğini söyledi. Banyoda geçirdiğiniz süre içinde yaptığınız faaliyetler nelerdir? Sorusuna verilen cevaplar ise oldukça ilginçti. Katılımcıların yüzde 14’ü banyoda sosyal medyayı takip ettiğini, yüzde 6’sı yine telefondan veya tabletten oyun oynadığını, yüzde 6’sı gazete okuduğunu, yüzde 5’lik bir kısım ise kitap ve/veya dergi okuduğunu belirtti.

Ayrıca yüz yüze görüşme esas alınarak yapılan araştırma sonucuna göre; satın alım bütçelerini yüzde 61 oranında eş ve aileleriyle oluşturan kullanıcıların büyük çoğunluğu yani yüzde 53’ü planlanan tahmini bütçe ile alımlarını yaparken; kullanıcıların genellikle bayiden alım yaptığını ikinci sırada tercih edilen kanalın ise yapı marketler olduğunu ortaya koydu.


Geberit:
Temelleri 1874 yılında Albert Gebert tarafından atılan Geberit, 1905 yılında ahşap dış kaplamalı ve kurşun armatürlü ilk rezervuarı çalışır hale getirerek ve 1912 yılında patentini alarak tüm dünyada faaliyet gösteren Geberit Grup, Avrupa’da sıhhi tesisat sektörünün lideri konumundadır. Sıhhi tesisat ve vitfifiye alanlarında, özellikle merkez Avrupa’da hemen hemen tüm ülkelerde sektör lideri olarak varlığını devam ettiren Geberit 6 tanesi denizaşırı ülkelerde olmak üzere 30 üretim tesisine sahiptir. Genel merkezi İsviçre’de, Rapperswil-Jona’da bulunan şirket, 40 ülkede, 12,000 çalışanı ile faaliyet göstermektedir. Geberit, 2015 yılında 2.6 milyar CHF net satış açıklamıştır.

* Araştırmanın Künyesi: Araştırma kapsamında 1 Ekim- 1 Kasım 2016 tarihleri arasında, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa, Gaziantep, Kayseri, Denizli ve Samsun illerinde, geçtiğimiz 5 sene içerisinde banyolarını yenileyen ve bu süreçte karar verici konumda olan, 25-65 yaş arasında, 200 kişi ile görüşülmüştür. Araştırmada kotalı örnekleme yöntemi ile yüz yüze görüşme tekniği kullanılmıştır.