Avrasya Tüneli Binaları (GMW MİMARLIK) İmzasını Taşıyor…

Fotoğraf: Gürkan Akay

Geçtiğimiz ay yapımı tamamlanan, 20 Aralık 2016 tarihinde devlet büyüklerinin katılımıyla gerçekleşen törenle hizmete ve daha sonra 22 Aralık 2016 tarihinde de trafiğe açılan Avrasya Tüneli’nin her iki kıtadaki servis binaları ile Asya kıtasında yer alan “Operasyon ve Bakım Merkezi”nin tasarım ve uygulaması GMW MİMARLIK tarafından gerçekleştirildi.

Fotoğraf: Gürkan Akay

Başta havalimanları, tren istasyonları, alışveriş merkezleri, konut projeleri ve kurumsal yapılar olmak üzere, yurt içinde ve yurt dışında farklı fonksiyonlarda pek çok nitelikli mimari ve iç mimari projeye imza atan Ali Özveren, Dicle Demircioğlu ve Pınar İlki Emekçi önderliğindeki GMW MİMARLIK’ın tasarlamış olduğu Avrasya Tüneli Operasyon ve Bakım Merkezi ile Servis Binaları 20 Aralık 2016’da devlet töreniyle hizmete, 22 Aralık 2016 tarihinde de trafiğe açıldı.

GMW MİMARLIK, Yapı Merkezi liderliğinde, Güney Koreli SK E&C ile kurulan YMSKJV “Yap İşlet Devret” konsorsiyumu tarafından, Avrupa ve Asya kıtalarını deniz tabanının altından birbirine bağlayan karayolu tünelini destekleyecek binaların, mimari tasarımı ve uygulama projelerini yapmak üzere seçildi.

Fotoğraf: Gürkan Akay
Fotoğraf: Gürkan Akay

Deniz tabanının 25 metre altından geçen ve toplamda 5 kilometre uzunluğunda olantünel projesinin kalbi niteliğindeki Operasyon ve Bakım Merkezi, proje ana aksının hemen üzerinde ve tünelin Asya girişine bakacak şekilde konumlandırılmış. Yapı, tekil olarak bünyesinde operasyon ve bakım olmak üzere iki ayrı fonksiyonu dolayısıyla iki ayrı kullanıcı grubunu barındıracak şekilde kurgulanmış. Operasyon Merkezi içerisinde işletme ofisleri ve trafik yönetim sisteminin uzaktan yönetilmesi için özel bir kontrol odası tasarlanmış.

Merkezin yan cephelerinde yerden kopuk bir şekilde binayı saran perfore metal levhalar güneş kırıcı olarak işlevlendirilmiş. Cephe, çift cidarlı olma özelliğiyle enerjisini etkin kullanan bir yapıya kavuşarak sürdürülebilirlik teması çerçevesinde ön plana çıkarılmış. İklimsel koşullar düşünülerek kullanılan metal perforenin farklı boyutlarda tasarlanan delikli örüntü yapısıyla aynı zamanda kullanıcı deneyimi açısından da görsel konfor sağlanmış. Operasyon ve Bakım Merkezi’nin 24 saat çalışan bir yapı olması sebebiyle metal cephe ardında bulunan ofis pencereleri, var olan gece aydınlatmasına katkı sağlayarak aydınlatma tasarımını değişkenlik unsuru ile güçlendiren bir anlayış sunmuş.

Fotoğraf: Gürkan Akay

Tünel servis araçlarının bakım alanı ise peyzaj tasarımı kapsamında oluşturulan yeşil örtü altında konumlandırılarak, ana binanın tekil olarak ön plana çıkması sağlanmış. Her iki kıtada bulunan servis binaları ise park alanları içerisinde oluşturulmuş birer heykelsi yapı şeklinde kurgulanarak, beton bloklar ve kortenle giydirilmiş. Toplamda 7500 metrekare olan servis binaları, havalandırma yapısı ve trafo merkezi olarak işlevlendirilmiş.


GMW MIMARLIK

1949 yılında Londra’da Gollins, Melvyn ve Ward ortaklığında kurulan GMW Architects, 70 yıllık geçmişinde dünyanın çeşitli yerlerinde çok sayıda önemli mimari ve iç mimari proje gerçekleştirdi. GMW MİMARLIK ise Nisan 2000’de Atatürk Havalimanı Yeni Dış Hatlar Terminali projesinin tamamlanmasını takiben, GMW Architects’in üst düzey ortaklarından Ali Evrenay Özveren yönetiminde İstanbul’da kuruldu.
Yönetici direktör Ali Evrenay Özveren ile direktörler Dicle Demircioğlu ve Pınar İlki Emekçi önderliğindeki GMW MİMARLIK, aldığı saygın ödüller ile günümüzde sektörün önde gelen mimarlık firmalarından biri olarak, kuruluşundan itibaren dünyanın çeşitli bölgelerinde 16’sı tamamlanmış 18 havalimanı terminali projesinin yanı sıra tren istasyonları, ofis, alışveriş ve eğlence merkezleri gibi geniş bir proje yelpazesine imza attı.
GMW MİMARLIK, Avrupa’nın yirmiden fazla başkentinde yer alan mimarlık firmalarının bir araya gelerek oluşturduğu Avrupa Mimarlar Birliği’nin (EAA, European Architecture Alliance) kurucu üyelerinden biridir. Belçika’dan Hırvatistan, Danimarka, Fransa, Almanya, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Polonya, İspanya, Türkiye ve Birleşmiş Krallık’a uzanan firmaların üye olduğu Avrupa Mimarlar Birliği üyesi firmalar, birçok ülkeden müşterilerine uluslararası standartlarda tasarım hizmeti vermeyi amaçlamaktadır.