[Proje] : Residorm Kırıkkale Öğrenci Yurdu

Proje Adı: RESİDORM KIRIKKALE ÖĞRENCİ YURDU

KIRIKKALE, 2014

Tasarım: BOYTORUN ARCHITECTS

Tasarım Ekibi: YUDUM BOYTORUN, SEMİH BOYTORUN, İZZET FİLİZER, HANDE ŞANLIMEŞHUR, CEYHUN UZUN

Peyzaj: BALKILIÇ PEYZAJ

İşveren: MV HOLDİNG

Kırıkkale Üniversitesi Yahşihan Kampüsü içerisinde yer alan Residorm Kırıkkale Öğrenci Yurdu, bütüncül bir tasarım anlayışıyla ele alınarak, gençler için üniversite yaşamını zahmetsiz ve konforlu hale getirmek amacıyla tasarlandı. Çarşı ve tüm kampüse hizmet veren yemekhane binasından oluşan yapı kurgusu, kendi içerisinde meydan, sokak gibi açık sosyal etkinlik alanlarıyla birbirine bağlanarak, kampüs yaşamını destekleyici bir organizasyonla kurgulandı.

Yamaçta konumlanmış proje alanının yer yer setlenmesiyle birlikte kademeli, birbirinin görüşünü kesmeyen bir yerleşimin kurgulandığı Residorm Kırıkkale Öğrenci Yurdu’nda kademelenmiş bölgeler arası ulaşım rampalarla sağlanarak engelliler için ulaşılabilir bir yapı tasarlanmasına öncelik verildi. U kütle kurgusuyla birlikte yapı ortasında şekillenen avlu, odaların bir kısmına keyifli bir iç bahçe manzarası sağlarken, diğer yandan da zemin ve bodrum katlarda bulunan mutfak, kütüphane, etüd ve çalışma odaları gibi sosyal mekanların yeşille olan ilişkisini güçlendirdi. Öğrencilerin kendi yemeklerini pişirebilecekleri mutfağın da avluya yönlendirilmesiyle, görsel ilişkinin yanı sıra, doğal aydınlatma ve havalandırmaya da imkan sağlandı.

Bireysel veya grup olarak vakit geçirmeye olanak sağlayan sosyal hacimler, zemin ve yoğunluklu olarak da bodrum katta kurgulandı. Fitness salonu, pilates odası, oyun odası, çok amaçlı salon, sinema ve müzik odalarında kullanılan malzeme, renk ve mobilyalar gençlerin keyifli ve rahat vakit geçirebilecekleri mekanlar oluşturabilecek şekilde seçildi. 2 ve 3 kişilik olarak planlanan odalarda ergonomik uygunluğu mokaplarla test edilen, altta çalışma masası, rafları ve dolapları; üstte yatak bölümü bulunan ve kişisel mahremiyeti sağlayan modüler olarak tasarlandı. Engelliler için kurgulanan odalarda ise banyolar, mekan genişlikleri ve tüm mobilya ölçüleri kullanıcıya uygun olarak belirlendi.

Kampüs binalarının batısında, yurt için ayrılmış olan alanda üç etaplı bir planlama yapıldı. Bu sayede yurt kapasitesinin artırılma talebine karşın, sonraki etaplarda tasarlanacak olan binaların taban izleri belirlenerek, tasarladığımız dokuyla ilintili bir kurgu oluşumu öngörüldü.

 Residorm Kırıkkale Öğrenci Yurdu tasarımıyla eğitimle birlikte, konaklama, yeme -içme ve farklı ölçeklerdeki sosyal gereksinimlere cevap veren bir kampüs kurgusu sağlandı.

Cephe:

Dış Cephe Boyası: Marshall

Sirkülason:

  • Asansör: Armada Asansör

Mekanik: Körfez Proje Yönetim Müşavirlik

Bitirme İşleri:

  • Zemin, Duvar: VitrA
  • Boya: Marshall

Islak Hacim: Serel[vitrifiye]

Mobilya ve Aksesuar: Beşgen Mobilya

proje kartı