(YDA Grup) Park Avenue Projesi’nde, (BTM) Bitkilendirilmiş Yeşil Çatı Sistemleri Tercih Edildi!

Şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenlerin tercih ettiği Park Avenue projesi, BTM Bitkilendirilmiş Yeşil Çatı Sistemleri kullanılarak hayata geçirilen bahçe çatıları ile dikkat çekiyor.

Ankara’nın en hızlı değer kazanan bölgesinde yer alan Park Avenue; eğlence merkezi ve doğal park alanı ANKA Park’a ve Atatürk Orman Çiftliği’ne yakınlığıyla da öne çıkıyor.

Yapımı YDA Grup tarafından üstlenilen, toplam proje alanı 133.000 m2 olan Park Avenue’da bitkilendirilmiş yeşil çatı uygulamaları için BTM tercih edildi. BTM bayisi İcon Yapı tarafından başarı ile hayata geçirilen ilk etapta toplam 40.000 mbitkilendirilmiş yeşil çatı ve 25.000m2 sert peyzaj uygulaması yapıldı. YDA Grup 2. Etap için çalışmaların devam edeceğini belirtti.

51
Uygulama hakkında bilgi veren İcon Yapı yetkilileri, peyzaj alanları için yapılan detaylı uygulamayı şöyle anlattılar: “Yalıtım üzerine BTM Green Sistem keçesi serbest olarak, ek yerlerinde bini yapılarak serildi. Daha sonra çift kademeli, su tutma hazneli FKD 25 levhalar ile drenaj sistemi serbest döşendi. Filtre katmanı olarak kullanılan BTM GreenTypar SF 27 yine serbest, ek yerlerinden bini yapılarak drenaj katmanın üzerine serildi ve bitkisel toprak ile üzeri kapandı.Yapısal peyzaj alanları için ise BTM Green Drenaj Eco malzemesi kullanıldı ve yine üzerine filtre katmanı,  serbest olarak Typar SF 27 ek yerlerinde bini yapılarak serildi. Sertpeyzaj alanlarında basma mukavemeti yüksek, özel drenaj levhası kullanıldı.”

yda-park-avenue-biyolojik-akarsu-projesi-1

Yeşil çatı sistemleri, projelere kattıkları konfor ve estetiğin yanı sıra kentsel alanda sert zeminlerin artmasına karşı bir önlem olarak da ekolojik sisteme katkı sağlıyor. 2011 yılından bu yana yeşil çatı çözümleri sunan BTM, birçok önemli projeye imza atmaya devam ediyor.


BTM:
Merkezi İzmir’de olan Türkiye’nin öncü yalıtım şirketi BTM’nin temelleri, 1975 yılında, Türkiye Şişe Cam Topluluğu tarafından, İstanbul’da atılmıştır. 1986 yılından bu yana ise, İzmir/Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesindeki üretim tesislerinde faaliyetlerini yeni ve teknolojik yatırımları ile arttırarak sürdürmektedir. Su yalıtımı, ısı yalıtımı ve çatı kaplama malzemeleri üretilen toplam 5 tesisi bulunmaktadır. BTM Grup şirketlerinden olan Polpan KZ Kazakistan’da faaliyet gösteren ve yılda 130.000 m3 ısı yalıtım plakası üretimi yapılan bir tesistir.

Türkiye’deki ilklere imza atan BTM, 1989 yılında polimer bitümlü su yalıtım örtüsünü, 1994 yılında kapalı gözenekli XPS ısı yalıtım levhasını, 1996 yılında çatı kaplama malzemesi Shingle’ı ilk kez üretti, yalıtım sektöründe öncü konumunu perçinlemiştir. 2007 yılında sentetik örtü üretimine Polyplan markası ile başladı.

Dünyada, değişen pazar ve rekabet koşullarını göz önüne alarak, kendi teknolojisini ve ürünlerini geliştiren, bu alanda mühendislik gücüne, laboratuvar alt yapısına yatırım yapan, yurtiçi-yurtdışı araştırma kurumları ve üniversitelerle ortak projeler yürüten BTM yarattığı ilklerle yalıtım sektörünü teknoloji dünyasında bir adım daha ileri taşımaktadır. | http://www.btm.co/