[sergi]: 300 Sayı / 27 Yıl / Bir Dergi / ARREDAMENTO (Dekorasyon + Mimarlık)

Arredamento ve SALT iş birliğiyle gerçekleştirilen sergi, 26 Ocak Perşembe günü SALT Galata’da açılıyor.


300 Sayı / 27 Yıl / Bir Dergi / Arredamento (Dekorasyon+Mimarlık)

26 Ocak-12 Mart

SALT Galata, Kat 3


Türkiye’nin en uzun ömürlü mimarlık ve tasarım yayınlarından olan Arredamento, SALT Galata’da gerçekleştirilen bir sergiye konu oluyor. Kat 3’te konumlanan sergi, bir tasarım dergisi olarak yayın hayatına başlayan, zamanla kuramsal iddiaya sahip bir mimarlık yayınına dönüşen ve 27 yıl boyunca herhangi bir sponsorluk veya kurum desteği olmadan ayakta duran Arredamento’nun 300 sayısını bir arada sunuyor.

300 sayısına toplam 999 kişinin yazılı ve görsel üretimlerle katkı sağladığı yayın, sergide kendi zamanına tanıklık eden bir eser olarak değerlendiriliyor. Sergi, her sayının içeriğini dikkat çekici maddelerle özetlerken Arredamento’nun odaklandığı konularda 27 yılda yaşananlar ile yayının geçirdiği dönüşümlere de ışık tutuyor.

Yayına dair ayrıntılı veri analizlerinin de yer aldığı sergiye, Arredamento’nun uzun yıllardır editörlüğünü yapan Uğur Tanyeli ile 300 sayısının yayıncısı Bülent Özükan’ın bir video söyleşisi eşlik ediyor.

Sergi paralelinde, 4 Şubat Cumartesi günü mimarlık yayınları üzerine bir panel gerçekleştirilecek; 25 Şubat Cumartesi günü ise Bülent Erkmen, yayının ilk sayısından itibaren tasarladığı kapakların hikâyesini anlatacak. SALT Galata’da herkesin katılımına açık olarak düzenlenecek programlar saat 15.00’te başlayacak.

Uğur Tanyeli’nin küratörlüğü, Canan Erten’in yardımcı küratörlüğünde hazırlanan bu serginin tasarımı Bülent Erkmen, sergileme birimlerinin tasarımı Yeşim Bakırküre tarafından yapılmış; veri görselleştirme çalışmalarıysa Can Sucuoğlu (iyi ofis) ile Bilge Kobaş (Super Eight) tarafından yürütülmüştür.