Yerebatan Sarnıcı’nda Kapsamlı Restorasyon!

İBB Kültür A.Ş.’ye bağlı olarak işletilen ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği üçüncü mekân olan Sultanahmet’teki tarihi Yerebatan Sarnıcı, bin 500 yıl sonra ilk kez kapsamlı bir restorasyona girdi. Hera Restorasyon tarafından gerçekleştirilen restorasyon 450 gün sürecek ve 11 Mart 2018 tarihinde sona erecek. Sarnıç, restorasyon boyunca ziyarete açık kalacak.

İhale sözleşmesi kapsamında; sarnıç yapısının giriş ve çıkış yapıları yeniden düzenlenecek. Giriş alanı cam saçak ile kapatılarak bir bekleme alanı oluşturulacak. Sarnıcın çıkış yapısında da plan tadilatı yapılarak müzeye daha uygun bir çıkış düzenlemesi yapılacak.

Restorasyon kapsamında ayrıca; özellikle yağışlı havalarda, sarnıcın tavan kısmından ziyaretçilerin yürüme alanlarına yüksek miktarda su sızıntısı olması nedeniyle, ziyaretçilerin güvenliğini tehlikeye atan bölgelere yalıtım uygulaması yapılacak. Yapıda bulunan betonarme platform yerine modern malzemelerle yeni bir platform inşa edilecek.

Yapı içerisindeki kolonlarda, duvarlarda ve tonozlarda gerekli güçlendirme çalışmaları restorasyon projesi ve raporu doğrultusunda tekniğine uygun olarak yapılacak, daha önceki yapılan tekniğe uygun olmayan müdahalelerle betonarme olarak güçlendirilen sütunlar restorasyon projesi doğrultusunda sökülerek özgün haline uygun olarak yenilenecek.

Million Taşı ve Su Terazisi de restorasyona dâhil

Sarnıcın yanındaki parkın içinde bulunan, tüm Antik Roma yollarının başlangıç noktası, dünyanın merkezi kabul edilen ve 4. yüzyıl ile tarihlendirilen Million Taşı ve hemen yanında yer alan 16. yüzyıla ait su terazisi de restorasyon kapsamında çalışma görecek.

Uzunluğu 140 metre, genişliği 70 metre olan, 52 basamaklı taş bir merdivenle inilen sarnıcın içerisinde her biri 9 metre yüksekliğinde, çoğunluğu daha eski yapılardan toplandığı anlaşılan 336 sütun bulunuyor. Bu sütunlardan 295 adedi şu an açık olan kısımda, 41 adedi ise kapalı kısımda yer alıyor. Yerebatan Sarnıcı 8.678 m²’lik bir alanı kaplamakta; bunun 7.648 m²’lik kısmı açık, 1.030 m²’lik kısmı ulaşılamayan kapalı alandan oluşuyor. Sarnıç 100 bin ton su depolama kapasitesine sahip.

M.S. 542’de Bizans İmparatoru Jüstinyen tarafından yaptırılan dünyanın en eski su sarnıcı olan Yerebatan, 1987’de temizlenerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ziyarete açılmıştı.