Güneş enerjisi sektörünü buluşturan SOLAR TR-2016 İstanbul’da gerçekleşti!

İki yılda bir düzenlenen ve güneş enerjisi sektör paydaşlarını buluşturan SOLAR TR2016, bu yıl yine kapsamlı programıyla 1.000’den fazla ulusal ve uluslararası katılımcıya ev sahipliği yaptı. Türkiye güneş enerjisi sektörünün öncü kuruluşlarının katılımıyla düzenlenen konferansta, üniversiteden sanayiye, kamudan uygulamacıya bütün paydaşlar bir araya gelerek tüm yönleriyle sektörü ve gelişimini değerlendirdi.

Önemi giderek artan ve düşük karbon ekonomisinin önemli kaldıraçlarından olan güneş enerjisinin yaygın kullanımında yenilikçi teknoloji ve uygulamaları konu alan, bilim ve teknoloji ağırlıklı, uluslararası konferans ve sergi etkinliği “SOLAR TR2016”; üniversite, sanayi, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri işbirliğinde, 06 – 08 Aralık 2016 tarihleri arasında, İstanbul’da Pullman Airport Hotel & Convention Center’da gerçekleştirildi.

Yine dopdolu bir programla sektöre dair merak edilenlere yanıt olan SOLAR TR2016’da güneş enerjisi sektöründe geleceğin trendleri, güneşle ısıtma soğutma uygulamaları, güneş enerjisi uygulamalarında kamu kurumlarının rolü, fırsatlar ve yatırımdaki zorluklar gibi yakından takip edilen; belediyeler için güneş enerjisi destekleri, Karapınar YEKA ihalesindeki süreçler, 21bin orman köyüne kurulacak güneş enerjisi sistemlerinin detayları, TKDK tarafından Güneş Enerjisi kurulumları için belediyelere verilecek %100 hibe programı IPARD II’de gelinen nokta, sahadan uygulamaya güneş enerjisi, finans, inovasyon ve çatı kurulumları konusundaki gelişmeler konuşuldu.

SOLAR TR2016 Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Günnur Koçar’ın açılış konuşmasıyla başlayan konferansın ilk gününde özel sektörden kamuya, akademisyenden öğrenciye ulusal ve uluslararası birçok isim yerini aldı. Koçar, konuşmasında yenilenebilir enerji piyasasındaki olumsuz örneklerin ortadan kaldırılarak özellikle küçük yatırımcının cesaretlendirilmesi gerektiğini söyledi.

GÜNDER ve UFTP’nin ev sahipliğinde ve ülkemizde güneşe enerjisi sektörünün öncü kuruluşları Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü, Harran Üniversitesi GAP Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Merkezi, TÜBİTAK-MAM, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı- Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen SOLAR TR2016’da hızlı büyümekte olan güneş enerjisi sektörünün gelişimi için önerilerle birlikte olası tehditlerin giderilmesi ve engellerin kaldırılmasına katkı sağlanacak yol haritalarının ve eylem planlarının alt yapısı hazırlandı.

89 Sözel Bildiri, 20 Poster Bildiri, 40 Konuşmacı, 14 Vizyoner Katkı, 30 Sponsor

SOLAR TR2016 Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bülent Yeşilata, yaptığı konuşmada,  artık bilimsel platformlara teknolojiden, üreticilerden, sektörün hizmet sağlayıcılarından, yazılım firmalarından önemli sayıda bildiriler ve katkılar gelmeye başladığını, uygulamaya yönelik de çok ciddi gelişmeler olduğunu belirtti. 5 ayrı salonda eş zamanlı teknoloji, bilimsel, eğitim oturumlarına yer verilerek, kabul edilen 99 sözel bildiriden 89 adeti 18 oturumda, 23 poster bildiriden 20 adeti poster bildiri alanında, 9 ayrı oturumda eğitim ve bilgilendirme amaçlı 40 konuşmacı, 3 ortak oturumda 14 vizyoner konuşmacı, 30 sponsor ve firma tanıtım stantları, teknoloji sunumları, 11 farklı ülkeden takip edilen canlı yayın ve farklı zamanlarda oturum bilgilerine sosyal medya üzerinden ulaşan 10.000’den fazla kişi ile SOLAR TR2016 sektöre dair merak edilen bilgileri her noktadan kitlesine ulaştırdı. Prof. Dr. Bülent Yeşilata, kapanış konuşmasında teknik sonuç bildirgesini izleyicilerle paylaşarak;

  • Türkiye’nin güneş enerjisi sektörünün her dalında teknoloji üretiminde rekabetçi olma açısından son 2 yılda önemli ve somut adımlar kaydettiğini,
  • Türkiye’nin güneş enerjisi uygulamalarında sadece elektrik üretim sektöründe değil; endüstriyel amaçlı su ve buhar ısıtma ile büyük ölçekli ısıtma ve soğutmanın birarada yapıldığı teknolojiler açısından da önemli aşamalar kaydettiğini, bu kullanımların da halkımız tarafından benimsendiğini,
  • Türkiye’nin güneş enerjisi alanında tüm mevcut teknik altyapı, insan ve bilgi kaynağı ile yönetimsel mekanizmalar biraraya getirmeye hazır olduğu ve bu sağlandığı taktirde önümüzdeki her bir yılda 2-3 yıl değerinde ilerleyebileceğini,

2018 yılında bu adımlarla daha da ileriye gitmiş, burada çizilen yol haritalarının gerçekleşerek yeni projelere ev sahipliği yapacağı SOLAR TR2018’de tekrar görüşebilmek dilekleriyle kapanış gerçekleştirildi.