ARCHIPRIX-Türkiye ile Geleceğin Mimarları Ödüllendirildi!

ARCHIPRIX- Türkiye 2016 Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projesi Ulusal Yarışması 21. yılında 256 proje başvurusu ve rekor katılım ile sonuçlandı.

Türkiye’de mimarlık alanındaki en iyi diploma projelerini seçmek üzere Yapı-Endüstri Merkezi ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı ortaklığıyla düzenlenen ARCHIPRIX-Türkiye 2016 Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projeleri Ulusal Yarışması ödülleri sahiplerini buldu.

Türkiye’deki tüm mimarlık okullarını ortak bir platformda buluşturarak, yapıcı bir rekabet ortamı yaratmayı ve mimar adaylarının ufkunu genişletmeyi hedefleyen Archiprix-TR, 21. yılında 44 farklı üniversiteden toplam 256 proje başvurusu alarak rekor katılıma imza attı. Türkiye’de mimarlık ortamının en uzun soluklu ve etkin yarışma platformu olan Archiprix-TR’nin ödül töreni bu yıl mimarlık mesleğinin eğitimi, icrası ve yarışma süreci için verimli bir tartışma ortamı yaratacak bir platform sağladı.

Ödül sponsorluğunu Mono Electric’in yaptığı yarışma kapsamında bu yıl ödüller, mimarlık ortamının farklı alanlarına katkılarıyla tanınan mimarlar Ahmet Alataş (Alataş Mimarlık), Alexis Şanal (SANALarc), Mehpare Evrenol (Evrenol Architects), Sevince Bayrak (SO? Mimarlık ve Fikriyat) ve yedek jüri üyesi olarak geçen yılın birincilik ödülünü alan Anas M. Mahli’den oluşan jüri grubu tarafından seçildi ve ödüller sahiplerini buldu.

Archiprix-Türkiye 2016 Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projesi Ulusal Yarışması ödülleri 16 Aralık Cuma günü Yapı-Endüstri Merkezi’nde düzenlenen kolokyum ve ödül töreninde sahiplerini buldu.İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Meriç Arslanoğlu “The Strawberry Effect” isimli projesiyle 2016 yılının birincisi seçildi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Cevdet Ege Çakır “Repetitive Flow” isimli projesiyle ikincilik, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Ege Acar “House of Possibilities” isimli projesiyle üçüncülük ödülüne hak kazanırken Jüri Özel Ödülüne ise İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Ezgi Nalcı “IMs” isimli projesiyle layık görüldü.

KİŞİ ADI OKUL PROJE ADI
BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ MERİÇ ARSLANOĞLU İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ THE STRAWBERRY EFFECT
İKİNCİLİK ÖDÜLÜ CEVDET EGE ÇAKIR ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ REPETITIVE FLOW
ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ EGE ACAR İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ HOUSE OF POSSIBILITIES
JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ EZGİ NALCI İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ IMs
MANSİYON (EŞDEĞER) ENGİN TAYFUN BAKIŞ GEDİZ ÜNİVERSİTESİ ANTIDOTE FOR METROPOLITAN LIFE
MANSİYON (EŞDEĞER) TİBET PEKKIYICI DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ KİTAP-HANE VE KİTAP ODAKLI SANATSAL ÜRETİM
MANSİYON (EŞDEĞER) GİZEM DEĞİRMENCİ ÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ EDUCATING WITH GREEN

*Mansiyon ödülleri yazılışı proje sıra numaralarına göre sıralanmıştır.

Detaylı bilgi İçin: www.archiprixturkiye.org